1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Л И С Т
05.05.2003 N 28-312/2173-3202
Департамент валютного
контролю та ліцензування
Банкам України
У перші роки становлення банківської системи України з метою впорядкування валютно-обмінних операцій на валютному ринку України та забезпечення можливості створення власної мережі пунктів обміну іноземної валюти (ПОВ) банкам було надано право укладати з юридичними особами агентські угоди, на підставі яких юридичні особи відкривали свої ПОВ та під контролем банків здійснювали обслуговування населення за валютно-обмінними операціями. На першому етапі це дало змогу для населення України вирішити проблему цивілізованого обміну валют, а банкам - створити власну широку мережу ПОВ у добре обладнаних приміщеннях.
Протягом 1999-2002 років Національний банк України за даними статистичних звітів здійснював моніторинг операцій, які виконують банківські ПОВ і ПОВ на агентських угодах. За вказаний період чітко спостерігалась тенденція до зменшення обсягів операцій (фактично - приховування частини операцій і збільшення тіньового обороту іноземної валюти) та збільшення кількості порушень у ПОВ на агентських угодах. При цьому слід врахувати, що більшість агентських ПОВ працювала у "кіосках" та інших малопридатних для операцій обміну іноземної валюти приміщеннях, на які періодично здійснювали напади кримінальні елементи.
За результатами аналізу статистичних даних за січень-березень 2003 року встановлено, що, незважаючи на стрімке зростання обсягів операцій у ПОВ на агентських угодах, загальний обсяг обмінних операцій, виконаних через каси банків та банківські ПОВ, набагато перевищує загальний обсяг обмінних операцій у ПОВ на агентських угодах: протягом першого кварталу 2003 року через банківські каси та ПОВ виконано 71% всіх операцій обміну іноземних валют. Це зайвий раз підкреслює домінуючу роль банків у сфері готівкових валютно-обмінних операцій. За багато років банки показали високий рівень обслуговування та відповідальне ставлення до організації обмінних операцій, чутливість до потреб валютного ринку та вміння чітко реагувати на потреби населення України. В свою чергу, населення України при здійсненні валютно-обмінних операцій віддавало та віддає перевагу банківським касам та ПОВ.
На сьогодні сектор валютно-обмінних операцій потребує реорганізації, та пройде певний час, поки юридичні особи, які працюють на агентських угодах з банками, трансформуються у фінансові установи, що здійснюватимуть свою діяльність з обміну валют на підставі норм Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Враховуючи вищевказане, Національний банк України пропонує банкам України підтримати стабільність у секторі валютно-обмінних операцій та з урахуванням потреб у вказаних операціях у різних регіонах збільшити мережу власних ПОВ та відділень, а також забезпечити роботу ПОВ у багатолюдних місцях у вихідні та святкові дні.
Заступник Голови Національного банку України О.В.Шлапак
Перейти до повного тексту