1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
N 25025/74 від 22.02.95
м.Київ
Республіканському банку Криму
Обласним та по м.Києву
управлінням Нацбанку
ОПЕРУ
Банку "Україна" АК
Промінвестбанку,
Укрсоцбанку,
Ощадбанку,
Ексімбанку,
Комерційним банкам
Загальні правила визначення ознак платіжності грошових білетів Національного банку України
1. Грошові білети Національного банку України (далі за текстом - банкноти), щодо дійсності яких не виникає жодних сумнівів, повинні прийматись без обмежень для оплати та обміну, навіть якщо на них є такі пошкодження:
1.1. У будь-якому місці банкноти є плями, написи, надриви, протерті та природно зношені, але від яких залишилось не менше, ніж 3/4 їх початкового розміру та видимі номінал, літери серії та один номер;
1.2. Порвані, надірвані і склеєні, якщо окремі частини банкноти безперечно належать тій же банкноті і на них збереглись серія та номер.
Банкноти з переліченими дефектами вважаються зношеними і повинні вилучатись банками з обігу.
2. Підприємства, установи, організації, товариства не повинні приймати, але банки мають обмінювати такі банкноти, щодо дійсності яких не виникає сумнівів:
2.1 Банкноти, від яких залишилось менше ніж 3/4 їх початкового розміру, але більше за половину:
- пошкоджені вогнем або водою, у яких відсутня захисна стрічка, але на яких видимі номінал, серія та номер;
- на яких залишився фіксований водяний знак.
Банки обмінюють ці банкноти після підтвердження їх дійсності керівником каси.
3. Банківські установи мають стежити, щоб гроші, які знаходяться в обігу, були чистими та якісними і не випускати в обіг порвані, склеєні, облиті фарбою, обгорілі, ті, що мають жирові або чорнильні плями, написи, інші пошкодження та природно зношені, а також ті, які перераховані в пункті 2, а повинні їх відбирати і переводити у категорію зношених.
4. Банкноти, на яких є ознаки навмисних пошкоджень (із отворами, порізані, списані, із змитим малюнком) і які не зберегли номінал, серію та номер не приймаються до платежів і не обмінюються банками.
5. Банкноти, які викликають сумнів у їх дійсності або які мають явні ознаки підробки, пред'явнику не повертаються, а підлягають вилученню з видачею пред'явнику довідки про прийняття на експертизу.
6. Банкноти, які викликають сумнів у їх дійсності, надсилаються на експертизу в Центральне сховище Національного банку України, а фальшиві та підроблені - до установ МВС на місцях.
Перейти до повного тексту