1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент бухгалтерського
обліку та розрахунків
N 22017/911-5492 від 21.11.95
м.Київ
Кримському республіканському,
обласним та по м.Києву і
Київській області управлінням
Національного банку України
Комерційним банкам
Асоціації українських банків
ОПЕРУ НБУ
Про взаємну заборгованість суб'єктів підприємницької діяльності України
Аналіз статистичної звітності свідчить про те, що заборгованість суб'єктів підприємницької діяльності має тенденцію до зростання. Порівняно з початком року вона збільшилась в 5,4 раза. За даними комерційних банків на позабалансовому рахунку N 9929 за станом на 1 жовтня 1995 року заборгованість має кожне п'яте підприємство. Майже 44 відсотки від загальної заборгованості складає заборгованість терміном від трьох місяців до одного року, з яких 4 відсотки - строком сплати понад один рік.
Несвоєчасне погашення своїх боргів підприємствами та організаціями призводить до зростання невиробничих затрат, сплати ними пені та штрафів, що часто перевищує його основний борг і значно впливає на зростання собівартості виготовляємої ними продукції, наданих послуг та виконаних робіт, а це призводить до зростання цін та зменшення прибутків.
Поруч з об'єктивними причинами, які, звичайно, суттєво впливають на зростання взаємних неплатежів між підприємствами, існують і суб'єктивні.
Так, значна кількість керівників підприємств примирилась з таким станом справ і не приймають залежних від них заходів щодо скорочення взаємних боргів, а також недопущенню їх в майбутньому. Як і раніше не запобігають затоваренню продукції на складі, не змінюють асортимент вироблюваної продукції, не припиняють випуск товарів що не користуються попитом, а також відпускають споживачам свою продукцію без попередньої її проплати. Оскільки кожне підприємство є як постачальником, так і споживачем, то виникає ланцюгова реакція неплатежів.

................
Перейти до повного тексту