1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Інструкція


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
І Н С Т Р У К Ц І Я
N 219 від 22.08.96
м.Київ
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
від 22 серпня 1996 р. N 219
Інструкція про порядок перерахування статей балансів банків та обліку операцій в установах банків у зв'язку з обміном карбованців на гривні
1. Загальні положення
1. У зв'язку з проведенням грошової реформи та обміну українських карбованців на гривні установи банків повинні перерахувати усі активи, пасиви і залишки за балансовими і позабалансовими рахунками за станом на 2 вересня 1996 року.
2. Перерахування проводиться після закінчення операцій за останній перед введенням гривні робочий день і складання балансу за цей день в українських карбованцях.
3. Не підлягають перерахуванню резервні фонди українських карбованців, що обліковуються на позабалансових рахунках розділу I "Резервні фонди грошових білетів і монети Національного банку України".
4. Перерахування залишків балансових і позабалансових рахунків на 2 вересня 1996 року проводиться за даними аналітичного обліку за винятком рахунків за МФО, які перераховуються за даними синтетичного обліку.
5. Перерахування активів, пасивів і залишків за позабалансовими рахунками проводиться у співвідношенні 100000 до 1. При цьому менше півкопійки - відкидаються, а півкопійки і більше - округлюються до однієї копійки.
6. Перерахування залишків вкладів громадян і розрахункових документів оформлюється проставленням в особових рахунках за вкладами, вкладних книжках, позичкових зобов'язаннях, розрахункових чеках та інших документах відбитку спеціального штампу такого зразка:
-------------------------------
|Перераховано, |
|на 2 вересня 1996 р. |
|в гривнях _______ гр _____ к |
-------------------------------
або робиться відповідний запис з підписами відповідальних осіб.
II. Робота з перерахування статей балансу на
2 вересня 1996 р.
7. В останній робочий день перед введенням гривні і зміною масштабу цін банки мають забезпечити виконання грошово-розрахункових операцій за всіма документами, що надійшли як від клієнтів, так і через спецзв'язок, відобразити всі операції, що проведені за цей день пунктами обміну валюти, іншими підрозділами банку. Залишків за рахунками 160, 162, 175, 203, 204 не повинно бути.
8. Після закінчення всіх операцій в останній робочий день перед введенням гривні і зміною масштабу цін проводиться звірка аналітичного обліку з синтетичним і готуються виписки з усіх без винятку особових рахунків, за якими встановлена видача виписок клієнтам, незалежно від наявності записів в останньому листі особового рахунку.
За балансовими і позабалансовими рахунками складаються відомості перерахування.
В першому стовпчику проставляється номер особового рахунку, за позабалансовими рахунками також номер документа, в другому - залишок на день введення гривні в українських карбованцях, в третьому - залишок в гривнях в перерахунку в співвідношенні 100000 до 1.
Якщо в аналітичному обліку ведеться операційний журнал, збірний рахунок, то в відомості перерахування відображаються окремі відкриті суми, а в першому стовпчику вказуються номери статей або дата запису сум за рахунком.
9. Після звірки підсумків відомостей з даними балансу в українських карбованцях проводиться перерахування активів, пасивів і залишків позабалансових рахунків за співвідношенням 100000 до 1 з округленням копійок згідно з п.5.
10. Перерахування залишків проводиться програмно-машинним способом або від руки. При цьому в новому особовому рахунку проставляється залишок в українських карбованцях і гривнях.
В особових рахунках за вкладами громадян, що обліковуються за балансовими рахунками 711, 680, 681, 682, 756 суми перерахованих залишків записуються у відбитку штампа вказаного вище зразка або у відповідному запису.
Після перерахування всіх залишків за балансовими рахунками складаються відомості перерахунку за усіма залишками в гривні за балансовими рахунками другого порядку.
Відомості перерахування перевіряються і підписуються виконавцем, що веде балансовий рахунок і контролюючим працівником. Підсумок стовпчика залишків після перерахування має дорівнювати 1/100000 підсумку залишків в українських карбованцях. Нормальні відхилення підсумку перерахованих залишків від 1/100000 попереднього підсумку не виправляються.
11. Якщо в аналітичному обліку ведеться операційний журнал (920, 921, 924, 926, 942 та ін. рахунки), або збірний рахунок (723, 729 та інші), перерахування здійснюється кожної окремої відкритої суми і результат перерахування записується в журналі (особовому рахунку) проти кожної відкритої суми. Потім складаються всі часткові суми після перерахування і записуються нижче суми загального залишку на 2 вересня 1996 р. у цьому ж операційному журналі, або збірному особовому рахунку. При цьому перевіряється відповідність підсумку перерахованих відкритих сум до перерахованої за співвідношенням 100000 до 1 суми загального залишку. Розходження може бути на одиниці копійок у зв'язку з відкиданням і округленням часток копійок окремих часткових сум.
При перерахуванні 920, 921, 924, 925, 926, 942 рахунків нова ціна проставляється також в картках обліку. Якщо є групові картки, на яких обліковуються одночасно придбані однакові предмети, перераховується і проставляється в картці як вартість кожного предмета, так і загальна вартість усіх предметів, що обліковуються на цій картці.
У картках обліку будівельних і господарських матеріалів на складі (балансові рахунки NN 931, 940) записуються перераховані суми залишків матеріалів в нових грошах (гривнях).
12. За балансовими рахунками NN 830, 840, 850 і 860 за міжфіліальними оборотами перерахування залишків за даними аналітичного обліку не проводиться. Перерахування залишків за цими рахунками проводиться за даними балансу.
Звітність за початковими авізо з дня реформи складається в гривні.
13. Перерахування карбованцевого еквіваленту залишків за рахунками розділу V "Іноземна валюта та розрахунки за іноземними операціями" здійснюється за кожним особовим рахунком (баланс 5 розділу балансу при цьому не порушується. Для врегулювання відхилень в копійках проводяться бухгалтерські записи за рахунками 150 (151) та, відповідно, 939 і 018). Переоцінка залишків за валютними рахунками здійснюється за встановленим на день грошової реформи курсом гривні до іноземних валют.
За рахунками, за якими відображені залишки по розрахунках з державами СНД, перерахування здійснюється у загальновстановленому порядку. Для продовження операцій по вивірці розрахунків за цими рахунками складається додатково окремий акт, де фіксуються суми в радянських рублях та гривні.
14. За позабалансовими рахунками розділу II "Забезпечення", розділу VI "Документи за довгостроковим кредитуванням", розділу VII "Несплачений статутний фонд комерційних банків", розділу X "Цінні папери", розділу XI "Документи з приватизації" проводиться перерахування сум кожного зобов'язання і документа і в його правому кутку проставляється штамп з сумою після перерахування. В частково погашених зобов'язаннях перераховується як сума залишку боргу, так і первинна сума. Документи, що обліковуються в умовній оцінці 1000 крб., обліковуються в умовній оцінці 1 гривня.
За позабалансовими рахунками розділу IV "Документи за розрахунковими операціями" проводиться перерахування номінальних сум усіх документів у картотеках до цих рахунків. У правому верхньому кутку всіх примірників кожного документа проставляється штамп або відповідний запис про перерахування в гривнях.Частково оплачені розрахункові документи перераховуються в несплаченій сумі, яка в гривнях проставляється як на лицьовій стороні в відбитку штампа, так і на зворотній стороні документів під залишками до платежу в українських карбованцях.
Після перерахування складаються перевірочні відомості за усіма рахунками.
За позабалансовими рахунками розділів VIII "Різні цінності і документи" і IX "Борги, списані у збиток" перераховуються залишки за особовими рахунками і картками, на яких обліковуються цінності, документи і борги в номінальних сумах українських карбованців, при цьому залишки після перерахунку записуються нижче залишку за номіналом українських карбованців.
Відомості перерахування за позабалансовими рахунками підписуються працівниками, що їх склали, і контролюючими працівниками.
15. Після закінчення перерахування всіх балансових рахунків, перевірки правильності перерахування складається баланс у гривнях у розрізі балансових рахунків другого порядку. Баланс складається в двох примірниках.
Баланс перевіряється головним бухгалтером шляхом звірки залишків з відомостями перерахування залишків і іншими матеріалами, на основі яких складався баланс. Одночасно головний бухгалтер перевіряє правильність складання цих матеріалів і підписує їх.
Якщо суми підсумків з активу і пасиву не рівняються між собою (відхилення в копійках можуть бути) головний бухгалтер для збалансування сум цих підсумків вносить зміни в суму копійок залишку в гривнях за рахунком N 960 "Операційні і різні доходи" без бухгалтерських проводок. Відповідно змінюється сума перерахованого залишку рахунку N 960 в відомості перерахування.
Баланс за останній робочий день перед реформою підписується керівником і головним бухгалтером банку і передається Національному банку в загальновстановленому порядку окремо в українських карбованцях і гривнях.
16. Один примірник балансу в гривнях разом з відомостями перерахування залишків за рахунками зберігається в окремій справі.
III. Порядок проведення і обліку емісійно-касових операцій у період паралельного обертання українських карбованців і гривні
17. Установи банків після закінчення касових операцій в останній день перед реформою мають провести ревізію цінностей, що знаходяться в касах і сховищах установ банків на 2 вересня 1996 р. у порядку, передбаченому "Інструкцією з організації емісійно-касової роботи в установах банків України" N 1, затвердженою постановою Правління Національного банку України N 129 від 7 липня 1994 р., і складають акти про фактичну наявність цінностей, де вказуються залишки грошей за купюрами і вартістю.
18. Ревізії цінностей проводяться спеціальними комісіями, що утворюються наказом керівника установи банку, в присутності матеріально відповідальних за схоронність цінностей працівників.
19. Виявлені надлишки або недостачі відображаються в той же день у порядку, передбаченому в п.167-175 інструкції N 1. В зобов'язаннях, що відбираються у касирів з погашення недостач, сума показується в українських карбованцях з подальшим перерахуванням у гривні в співвідношенні 100000 до 1.
20. Залишки грошових білетів і монети в оборотній (операційній) касі, а також цінностей, що знаходяться в касах і сховищах установ банків і які обліковуються в українських карбованцях, перераховуються в останній день перед реформою за співвідношенням 100000 до 1. Суми цих залишків після перерахування також відображаються в акті. Не підлягають перерахуванню грошові білети і монета, що знаходяться в резервних фондах, а також цінності і документи, що обліковуються в умовній оцінці.
21. Гроші, що надійшли в установи банків в останній день перед реформою після операційного дня оприходуються в установленому порядку в оборотну (операційну) касу і зараховуються на відповідні рахунки оборотами наступного робочого дня з перерахунком на гривню. Відбиток штампа або запис з написом суми в гривнях проставляється на кожному приходному документі.
22. Після перерахування залишків каси і інших цінностей в книзі обліку цінностей сховища поряд з графою залишків на день реформи в іншій вільній графі записуються суми перерахованих залишків балансового рахунку N 035 (036) і позабалансових рахунків, які перерахувались.
З 2 вересня 1996 р. відкривається нова книга обліку цінностей для обліку в гривнях. Облік наявності оборотної (операційної) каси в українських карбованцях ведеться в старій книзі.
23. Облік українських карбованців, що знаходяться в резервних фондах, ведеться в книзі резервних фондів як і раніше, за номіналом.
Облік резервних фондів гривні ведеться у заново відкритій книзі.
24. У зв'язку з паралельним обертанням українських карбованців і гривні відкриваються такі рахунки:
Балансові рахунки
024 - "Банківські білети (гривні), випущені в обіг
(для Правління НБУ)" П
025 - "Монета, випущена в обіг (для Правління НБУ)" П
026 - "Гроші, вилучені з обігу і випущені в обіг до
розподілу за валютами (для Правління НБУ)" А-П
030 - "Каса установ Національного банку України в
гривнях" А
031 - "Каса комерційних банків у гривнях" А
042 - "Готівка у гривнях в дорозі" А
043 - "Гривня і монета в обмінних пунктах" А
045 - "Карбованці в обмінних пунктах" А
882 - "Розрахунки між установами Національного
банку з емісійних операцій у гривні і
монеті" А-П
832 - "Аванси видані Національним банком України
комерційним банкам для обміну українських
карбованців на гривні" А
833 - "Аванси Національного банку України отримані
комерційними банками для обміну українських
карбованців на гривні" П
Позабалансові рахунки
9901 - "Резервні фонди Національного банку гривні і монети в
сховищах"
9902 - "Резервні фонди Національного банку гривні і монети
в дорозі (для регіональних управлінь НБУ)"
9904 - "Резервні фонди гривні і монети в дорозі (для Прав-
ління НБУ)"
9905 - "Резервні фонди гривні і монети, що знаходяться в
усіх установах НБУ (для Правління НБУ)"
9906 - "Дозволи установам НБУ на перерахування з фондів в
оборотну касу гривні і монети (для Правління НБУ)"
9907 - "Дозволи Національного банку на перерахування з фон-
дів в оборотну касу гривні і монети (для регіональ-
них управлінь НБУ)"
9908 - "Дозволи регіональних управлінь НБУ установам банків
на перерахування із резервних фондів гривні і монети
(для регіональних управлінь НБУ)"
9909 - "Резервні фонди Національного банку гривні і монети
в установах комерційних банків (для регіональних
управлінь НБУ)"
Бухгалтерські проводки, що здійснюються банками у разі випуску в обіг гривні і монети
25. Для своєчасного обміну карбованців на гривню в перші дні грошової реформи комерційні банки мають бути заздалегідь забезпечені установами Національного банку гривнею і монетою.
Для обліку отриманої комерційними банками гривні і монети тимчасово в їх балансах відкривається позабалансовий рахунок N 9957 "Нерозібрані посилки з цінностями".
У регіональних управліннях Національного банку для цього відкривається позабалансовий рахунок N 9909 "Резервні фонди Національного банку гривні і монети в комерційних банках (для регіональних управлінь НБУ)".
Позабалансовий рахунок відкривається в установі комерційного банку незалежно від того, де відкрито кореспондентський рахунок.
В управлінні Національного банку залишки за рахунком N 9909 плюс залишки за рахунками N 9901, N 9902 регіонального ОПЕРУ НБУ мають щоденно дорівнювати залишку готівки у цілому по регіону.
Для роботи в перші дні обміну українських карбованців на гривню комерційні банки можуть отримувати в регіональних управліннях НБУ аванс за окремими кредитними угодами.
Установи комерційних банків Установи Національного банку
1) При відправці резервних
фондів гривні і монети в
установи комерційних банків
2) Приход рахунку N 9957 видаток рахунку 9901
Надсилається підтверд- приход рахунку 9902
ження про отримання
гривні і монети регіо-
нальному управлінню НБУ
3) Після отримання підтвердження
від установи комерційного
банку
видаток 9902
приход рахунку N 9909 за
кожним банком
5) Дт 161 4) При видачі авансу
Кт 833 Дт 832
Кт 161
6) Для зарахування гривні
і монети в операційну
касу надсилається в
регіональне управління
НБУ заявка (ЛАРОШ) з
відміткою про оплату
(дата, сума)
7) Після вказівки НБУ
(ЛАСЕМ)
Дебет 908 8) Дебет коррахунку
Кредит коррахунку Кредит 882
Видаток 9909
Дебет каса (031)
Кредит 908
видаток рахунку N 9957

................
Перейти до повного тексту