1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Л И С Т
N 16014/71 від 26.01.95
м.Київ
Комерційним банкам
Управління валютного контролю
Про Тимчасові правила проведення аукціонів по продажу сільськогосподарської акції
В доповнення до нашої телеграми N 16014/71-415 направляємо "Тимчасові правила проведення аукціону по продажу сільськогосподарської продукції."
Начальник управління валютного контролю С.О.Брагін
Затверджено
Перший Віце Прем'ер-міністр
України
Тимчасові правила проведення аукціонів по продажу сільськогосподарської акції
Розділ 1. Торгівля стандартним товаром
1.1. В даних правилах стандартний товар мається на увазі як біржовий товар строго визначеної якості із стандартизованими умовами торгівлі (обсяг контракту, час, місце і умови поставки, засіб визначення якості).
1.2. Перелік стандартних товарів, що приймаються до участі в аукціоні.
1.3. Торгівля стандартними товарами здійснюється в двох режимах:
- готівковий ринок, на якому торгуються контракти на поставку стандартного товару на протязі тижня після укладення угоди з оплатою, на протязі двох днів після укладення угоди.
- форвардний ринок, на якому торгуються контракти на поставку стандартного товару в майбутньому (через один, три, шість чи дев'ять місяців) з оплатою на протязі двох днів після укладення угоди. Гарантом виконання угоди з боку постачальника є Міністерство сільського господарства і продовольства України за рахунок сільгосппродукції з Держрезерву.
1.4. Аукціони проводяться щоп'ятниці о 14 годині в залі Національного банку України за адресою м.Київ, вул.Інститутська,9, з використанням технічної бази та фахівців Української Міжбанківської Валютної біржі.
1.5. Доступ до залу під час аукціону мають тільки спеціально акредитовані члени аукціону, або відвідувачі за спеціальним дозволом Аукціонного комітету.
1.6. В межах однієї торговельної сесії торгується один вид стандартного товару з визначеним місцем та терміном виконання. Розклад торговельних сесій визначається Аукціонним комітетом.
Розділ 2. Аукціонний комітет.
2.1. Для проведення аукціону створюється Аукціонний комітет у кількості 9 осіб. Персональний склад та Голова комітету затверджується Кабінетом Міністрів України.
2.2. Аукціонний комітет затверджує та реєструє перелік фірм, які мають право приймати участь в аукціоні, як брокери, та встановлює ліміти на кожного брокера, затверджує графік проведення торговельних сесій, призначає аукціонних маклерів, спостерігає за дотриманням маклерами та брокерами даних правил при проведенні торговельних сесій, реєструє клієнтів продавців сільгосппродукції, затверджує укладені угоди та контролює їх виконання, та публікує результати аукціону в пресі.
2.3. Аукціонний комітет має право розробляти та виносити на затвердження Кабінету Міністрів України зміни та доповнення до даних Правил.
2.4. В розпорядження аукціонного комітету Міністерством сільського господарства та продовольства з державних ресурсів передається ................................................., які є гарантом виконання укладених на біржі угод. У разі невиконання постачальником своїх обов'язків аукціонний комітет передає покупцю відповідний товар замість непоставленого продавцем, і має право запроваджувати до продавця санкції та вимагати виконання продавцем його обов'язків.
Розділ 3. Учасники Аукціону
3.1. Учасниками Аукціону є:
3.1.1. Брокери, а саме:
- визначені Міністерством сільського господарства і продовольства брокерські контори, які мають право укладати на Аукціоні угоди з продажу сільгосппродукції як за власні кошти, так і за кошти своїх клієнтів (за їх дорученням).
- представники банків-членів УМВБ, які можуть укладати від імені банку угоди з купівлі сільгосппродукції як за власні кошти банку, так і за кошти клієнтів (за їх дорученням).
3.1.2. Клієнти, які беруть участь в аукціоні за власні кошти при посередництві брокера. Клієнти розподіляються на дві групи:
- продавці - сільськогосподарські підприємства-виробники сільгосппродукції.
- покупці - українські та іноземні юридичні особи.
Всі клієнти мають бути зареєстровані своїми брокерами в Журналі реєстрації клієнтів у Розрахунковій палаті.
3.2. Брокер, який зареєстрований Аукціонним комітетом, як такий, отримує право вільного входу до залу і укладення угод з сільгоспконтрактами в межах лімітів, встановлених на нього Аукціонним комітетом відповідно даних Правил.
3.3. Для реєстрації брокер має подати до Аукціонного комітету заявку на реєстрацію та акредитаційну картку. Питання про реєстрацїю брокера приймається простою більшістю голосів членів Аукціонного комітету.
3.4. Кожний брокер, зареєстрований Аукціонним комітетом, отримує особистий номер.
Розділ 4. Розрахункова палата
4.1. Розрахунковою палатою аукціону призначається Розрахунково-фінансовий центр Української Міжбанківської Валютної біржі (далі РФЦ). Для цього між аукціонним комітетом і УМВБ укладається угода на розрахункове обслуговування аукціонів.
4.2. Брокери-покупці повинні забезпечити за дві години до початку аукціону наявність на своїх коррахунках в РФЦ гарантійного залогу в розмірі, необхідному для виконання обов'язків по його заявках на купівлю та надати РФЦ лист про блокування цих коштів у разі укладення угоди і право дебетування для виконання обов'язків по угоді.
Розіл 5. Порядок подання клієнтами заявок на участь в аукціоні
5.1. Організація, яка бажає взяти участь в Аукціоні, як продавець сільскогосподарської продукції, має не пізніше ніж за два дні до дня проведення аукціону звернутись до брокера продавця з заявкою на продаж конкретного стандартного сертифікованого товару.
5.2. Брокерська контора на протязі одного робочого дня після отримання заявки на продаж сільгосппродукції, що є в наявності, повинна перевірити фактичну наявність у клієнта сільгосппродукції, що запропонована ним для продажу на аукціоні в кількості, яка вказана в заявці, відповідність якості даної сільгосппродукції критеріям, що вказані в сертифікаті, затвердженому Мінсільгосппродом до відповідної сільгосппродукції та право власності клієнта на запропоновану сільгосппродукцію. У разі, якщо для продажу запропонована сільгосппродукція з поставкою в майбутньому, брокерська контора повинна в одноденний термін провести експертну оцінку можливостей данного господарства по виконанню вимог до якості стандартного товару відповідно з критеріями, затвердженими Мінсільгосппродом до даного товару, реальні можливості клієнта щодо запропонованих обсягів та термінів поставки.
5.3. У разі позитивних результатів перевірки брокерська контора реєструє клієнта в своєму журналі реєстрації по слідуючих реквізитах: назва господарства, прізвище керівника, назва стандартного товару, кількість, мінімальна ціна, конкретний строк поставки до аукціонного складу, час подання заявки (укладення угоди) і надає реєстраційну картку клієнта до розрахункової палати для реєстрації його в журналі реєстрації клієнтів розрахункової палати.
5.4. Після реєстрації клієнта брокер повинен укласти з ним угоду в якій оговорити права, обов'язки та відповідальність клієнта і брокера за дотриманням умов, передбачених даними правилами та іншими документами, що регламентують проведення аукціону, а саме оговорити назву стандартного товару, відповідність його сертифікату, кількість, конкретний строк поставки та умови транспортування до аукціонного складу у разі продажу на аукціоні, мінімальну ціну продажу та відповідальність за дотримання даних вимог та виконання угоди і розмір комісійної винагороди брокера.
5.5. Покупцями сільгосппродукції на аукціоні можуть бути юридичні особи, резиденти та нерезиденти України. Организації, які бажають взяти участь в аукціоні (далі - покупці) повинні надати в банк-член УМВБ заявку на купівлю певної кількості стандартної сільгосппродукції, вказавши назву продукції, максимальну ціну купівлі та тип угоди (СПОТ чи форвард), а у разі форвардної угоди - дату виконання поставки та перерахувати карбованцевий еквівалент на коррахунок банку в УМВБ. Брокер реєструє прийняту заявку в журналі реєстрації заявок та укладає з клієнтом письмову угоду на обслуговування в якій оговорюється право брокера укладати від імені і за рахунок клієнта угоди на купівлю на аукціоні стандартної сільгосппродукції на вказаних в заявці умовах, розмір комісійної винагороди брокера, відповідальність за дотримання даних правил та інших документів, що регламентують проведення аукціонів.
Розділ 6. Порядок проведення Аукціону
6.1. Не пізніше ніж за дві години до початку аукціону брокери повинні зареєструватись як учасники даного аукціону та надати до аукціонного комітету попередні заявки на купівлю стандартного товару по ціні, не вищій ніж стартова і на продаж по ціні не нижчий ніж стартова.
6.2. Аукціон розпочинає Голова Аукціонного комітету, який оголошує перелік товарів, що запропоновані до продажу на торгових сесіях, стартові ціни на ці товари, графік проведення сесій, одиницю зміни шагу по кожному з товарів та прізвища маклерів, що будуть проводити сесії. Стартовою ціною аукціону є ціна фіксингу попереднього аукціону. Для першого аукціону стартові ціни встановлюються Міністерством сільського господарства і продовольства.
6.3. Торгову сесію розпочинає маклер, який оголошує назву торгуємого стандартного товару, дату поставки, стартову ціну, розміри одиниці зміни шагу на сесії, обсяг запропонованого на продаж товару за ціною, не вищою ніж стартова і обсяг попиту на даний товар за ціною, не нижчою ніж стартова відповідно з попередніми заявками брокерів. Всі ці дані висвічуються на інформаційному табло.
6.4. У разі, якщо попит на даний стандартний товар перевищує пропозицію, маклер оголошує підвищення ціни на нього. Якщо пропозиція перевищує попит, оголошується зниження ціни. Брокери в ході аукціону відповідно з заявками клієнтів, можуть змінювати обсяги своїх заявок шляхом надання маклеру додаткових заявок встановленої форми по даній ціні. При цьому, у разі, коли попит перевищує пропозицію, брокери-продавці можуть тільки добавляти на продаж, а брокери-покупці - тільки зменшувати купівлю і, навпаки, у разі перевищення пропозиції над попитом, можна тільки зменшувати обсяг продажу чи збільшувати обсяг купівлі. Заявки приймаються в хронологічному порядку. Якщо обсяг додаткової заявки більший, ніж різниця між попитом та пропозицією, заявка приймається тільки в розмірі різниці. Кожна зміна ціни на встановлений шаг може оголоршуватися маклером тільки після того, як будуть прийняті та оголошені додаткові заявки всіх бажаючих брокерів. Коли обсяги попиту і пропозиції зрівнюються, маклер оголошує фіксинг. Всі заявки, запропоновані на продаж на аукціоні по ціні, не нижчій ніж ціна фіксингу та заявки на купівлю за ціною не вищчою, ніж ціна фіксингу, задовольняються за ціною фіксингу.
6.5. На протязі двадцяти хвилин після оголошення фіксингу брокер повинен зареєструвати укладену угоду, передавши маклеру торгівельну картку та підписавши контракт на поставку сільгосппродукцї. У разі відправки купленої сільгосппродукції на експорт, контракт реєструється в МЗЕЗ в явочному порядку і не потребує додаткових квот та ліцензій. Індикативні ціни на такий товар не розповсюджуються.
Розділ 7. Виконання укладених угод
7.1. На протязі одного робочого дня, після дня проведення аукціону, розрахункова палата зписує з коррахунків брокерів покупців карбаванцеві кошти та перераховує їх на розрахункові рахунки продавців у розмірах, вказаних у торговій картці по реквізитах, вказаних брокерами продавців в Журналі реєстрації клієнтів.
7.2. Брокерська контора на протязі одного робочого дня, після проведення аукціону, повинна надіслати клієнту повідомлення про результати аукціону, в якому, у разі задоволення клієнтської заявки, вказується ціна, по якій була укладена угода та конкретний день поставки стандартного товару на аукіцонний склад. До повідомлення прикладається копія торгової картки та контракту на поставку.
7.3. Клієнти-продавці, після отримання повідомлення від брокера, повинні забезпечити доставку і розвантаження проданого товару за власний рахунок на Аукціонний склад не пізніше дня, вказаного в торговій картці та контракті. Оплата складських послуг має бути проведена продавцем на протязі двох робочих днів після отримання рахунку від склада.
При здійсненні поставок по форвардних угодах, продавець повинен за тиждень до поставки повідомити склад у письмовій формі про намір поставити конкретну кількість товару в конкретно вказаний день. Аукціонний склад повинен надіслати копію цього повідомлення покупцю, на протязі двох днів6 після отримання його від продавця.
7.4. Клієнти-покупці мають забезпечити вивезення придбаного ними товару з аукціонного складу на протязі трьох днів після дня, вказаного в торгівельній картці. Послуги по завантаженню, вивезенню та зберіганню придбаного товару на аукціонному складі після дня, вказаного в торговій картці, сплачуються продавцем на протязі двох днів після отримання рахунку від складу.
По форвардних угодах покупець повинен надіслати на аукціонний склад повідомлення про свою готовність прийняти куплений ним товар, вказавши конкретний день завантаження, не пізніше, ніж за тиждень до цього дня.
7.5. Угода вважається виконаною після виконання покупцем і продавцем своїх зобов'язань по угоді та оплати ними складських послуг. Невиконання або затримка у виконанні будь-якої з вимог угоди вважається за порушення даних правил. Збитки від порушеннь даних правил та штрафні санкції відшкодовуються стороною, яка порушила угоду в порядку, встановленому діючим законодавством України.
Додаток N 1
Аукціон по продажу сільськогосподарської продукції
Попередня заявка брокерської фірми
Код брокерської фірми ______________ Рахунок в РФЦ _______________
Тип контракту ____________________ Вид контракту _________________
Дата виконання (для форварду) ____________________________________
Склад (для продавця) _____________________________________________
-----------------------------------------------------------------
| Стартова | Обсяг продажу | Обсяг купівлі |
| ціна | (в лотах) | (в лотах) |

................
Перейти до повного тексту