1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
29.12.2023 № 206
Про затвердження Положення про особливості діяльності об’єднаних кредитних спілок
Відповідно до статей 7, 15, 56 Закону України "Про Національний банк України", статті 23 Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії", статей 37, 38, 61,63, 64, пункту 16 розділу XI Закону України "Про кредитні спілки" , з метою врегулювання особливостей діяльності об’єднаних кредитних спілок та здійснення контролю за додержанням законодавства кредитними спілками, які є членами об’єднаної кредитної спілки, Правління Національного банку України постановляє:
1. Затвердити Положення про особливості діяльності об’єднаних кредитних спілок (далі - Положення), що додається.
2. Об’єднаним кредитним спілкам розробити та привести свої внутрішні документи, діяльність у відповідність до вимог Положення до 01 липня 2024 року.
3. Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ (Сергій Савчук) після офіційного опублікування довести до відома об’єднаних кредитних спілок інформацію про прийняття цієї постанови.
4. Постанова набирає чинності з 01 січня 2024 року.

Голова

А. Пишний
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
29.12.2023 № 206
ПОЛОЖЕННЯ
про особливості діяльності об’єднаних кредитних спілок
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблене відповідно до Законів України "Про Національний банк України", "Про фінансові послуги та фінансові компанії", Закону України "Про кредитні спілки" (далі - Закон про кредитні спілки), з метою забезпечення фінансової стійкості членів об’єднаних кредитних спілок, процесу підтримки платоспроможності та ліквідності членів об’єднаної кредитної спілки, здійснення контролю за додержанням законодавства кредитними спілками, які є членами об’єднаної кредитної спілки (далі - члени об’єднаної кредитної спілки).
2. Терміни в цьому Положенні вживаються в таких значеннях:
1) вільні кошти фонду підтримки ліквідності - кошти фонду підтримки ліквідності, щодо яких об’єднана кредитна спілка може прийняти рішення про направлення своїм членам на підтримку ліквідності в межах роботи системи підтримки ліквідності членів об’єднаної кредитної спілки;
2) вільні кошти фонду стабілізації - кошти фонду стабілізації об’єднаної кредитної спілки, за винятком коштів, наданих членам об’єднаної кредитної спілки на умовах субординованого боргу, щодо яких об’єднана кредитна спілка може прийняти рішення про направлення їх для відновлення платоспроможності своїх членів;
3) комітет фонду стабілізації - спеціально створений комітет при наглядовій раді об’єднаної кредитної спілки, який здійснює управління фондом стабілізації об’єднаної кредитної спілки та приймає рішення щодо використання його коштів;
4) об’єднана кредитна спілка - кредитна спілка, заснована іншими кредитними спілками на кооперативних засадах із метою сприяння фінансовій стійкості таких кредитних спілок, здійснення діяльності відповідно до Закону про кредитні спілки, що отримала ліцензію на здійснення діяльності кредитної спілки в порядку, визначеному Законом про кредитні спілки;
5) фонд підтримки ліквідності - створений об’єднаною кредитною спілкою фонд, кошти якого розміщені в ліквідних активах об’єднаної кредитної спілки та/або кредитах членам об’єднаної кредитної спілки, наданих виключно для підтримки їх ліквідності в межах системи підтримки ліквідності членів об’єднаної кредитної спілки;
6) фонд стабілізації - створений об’єднаною кредитною спілкою фонд, кошти якого акумульовані об’єднаною кредитною спілкою на банківських рахунках об’єднаної кредитної спілки, для відновлення платоспроможності членів об’єднаної кредитної спілки, та відокремлені від інших активів об’єднаної кредитної спілки.
Інші терміни, що використовуються в цьому Положенні, уживаються в значеннях, визначених у Законі про кредитні спілки та інших законодавчих актах України і нормативно-правових актах Національного банку України (далі - Національний банк).
3. Вимоги цього Положення поширюються на об’єднані кредитні спілки.
4. Об’єднана кредитна спілка діє відповідно до Закону про кредитні спілки та має право:
1) надавати фінансові послуги із залучення коштів та банківських металів, що підлягають поверненню, та надання коштів та банківських металів у кредит лише кредитним спілкам, які є її членами;
2) надавати окремі види фінансових платіжних послуг членам кредитних спілок, які є членами об’єднаної кредитної спілки;
3) забезпечувати роботу системи з підтримки ліквідності членів об’єднаної кредитної спілки з урахуванням вимог, встановлених цим Положенням;
4) створювати фонд стабілізації та підтримувати фінансову стійкість членів об’єднаної кредитної спілки з урахуванням вимог, встановлених цим Положенням;
5) представляти інтереси кредитних спілок із питань їх реєстрації та ліцензування за умови прийняття відповідного рішення установчими (загальними) зборами кредитної спілки;
6) надавати кредитним спілкам та членам об’єднаної кредитної спілки послуги зі здійснення за договором аутсорсингу ключових функцій, окремих завдань і процесів у межах здійснення таких функцій відповідно до статті 29 Закону про кредитні спілки.
5. Кількість засновників об’єднаної кредитної спілки повинна бути не менше 20 кредитних спілок.
6. Об’єднана кредитна спілка отримує ліцензію на діяльність кредитної спілки в порядку, визначеному Законом про кредитні спілки та нормативно-правовим актом Національного банку, що регулює питання авторизації надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності.
7. Об’єднана кредитна спілка створюється на підставі рішення установчих зборів її засновників.
8. Засновники об’єднаної кредитної спілки набувають статусу членів об’єднаної кредитної спілки після її державної реєстрації і повної сплати вступного та обов’язкового пайових внесків у порядку, встановленому Законом про кредитні спілки та статутом об’єднаної кредитної спілки.
Повноваження засновника об’єднаної кредитної спілки закінчуються після державної реєстрації об’єднаної кредитної спілки в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
9. Об’єднана кредитна спілка має право надавати фінансові послуги, які були включені до ліцензії на діяльність кредитної спілки, відповідно до нормативно-правового акта Національного банку, що регулює питання авторизації надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності, лише кредитним спілкам, які є її членами, а у випадках, визначених законодавством України, - членам кредитних спілок, які є членами об’єднаної кредитної спілки.
10. Членом об’єднаної кредитної спілки має право стати кредитна спілка, що відповідає вимогам, установленим статутом об’єднаної кредитної спілки, та має ліцензію на діяльність кредитної спілки. Членство кредитних спілок в об’єднаних кредитних спілках є обов’язковим у випадках, визначених законодавством України.
11. Об’єднані кредитні спілки здійснюють діяльність на підставі статуту об’єднаної кредитної спілки відповідно до Закону про кредитні спілки та повинні дотримуватися вимог нормативно-правових актів Національного банку щодо питань регулювання діяльності кредитних спілок та цього Положення.
ІІ. Система підтримки ліквідності членів об’єднаної кредитної спілки
12. Об’єднана кредитна спілка має право забезпечувати роботу системи підтримки ліквідності кредитних спілок, які є членами об’єднаної кредитної спілки.
13. Об’єднана кредитна спілка має право створити фонд підтримки ліквідності для забезпечення роботи системи підтримки ліквідності.
Об’єднана кредитна спілка, яка створює систему підтримки ліквідності та фонд підтримки ліквідності, повинна дотримуватися вимог, визначених у пунктах 13-20 розділу ІІ цього Положення.
Кошти фонду підтримки ліквідності акумулюються об’єднаною кредитною спілкою на банківських рахунках об’єднаної кредитної спілки, які відокремлені від інших активів об’єднаної кредитної спілки.
14. Об’єднана кредитна спілка в разі створення системи підтримки ліквідності кредитних спілок зобов’язана розробити внутрішній документ щодо створення та функціонування системи підтримки ліквідності кредитних спілок та фонду підтримки ліквідності (далі - Положення щодо підтримки ліквідності) до створення фонду підтримки ліквідності.
15. Положення щодо підтримки ліквідності повинно визначати:
1) порядок створення та функціонування системи підтримки ліквідності та фонду підтримки ліквідності членів об’єднаної кредитної спілки;
2) умови та вимоги, за дотриманням яких член об’єднаної кредитної спілки має право отримати кредит з фонду підтримки ліквідності.
16. Внутрішні документи, що регулюють порядок створення та функціонування фонду підтримки ліквідності членів об’єднаної кредитної спілки, рішення щодо створення фонду підтримки ліквідності, джерел наповнення такого фонду, загальних умов його використання приймаються загальними зборами членів об’єднаної кредитної спілки.
17. Управління фондом підтримки ліквідності здійснюється виконавчим органом об’єднаної кредитної спілки відповідно до визначених повноважень, який регулярно, але не рідше одного разу на рік, подає на розгляд та затвердження загальних зборів членів об’єднаної кредитної спілки звіт про використання коштів фонду підтримки ліквідності.
18. Вільні кошти фонду підтримки ліквідності можуть розміщуватися в таких ліквідних активах:
1) на поточних рахунках у банках (за винятком сум, що стосуються коштів, використання яких обмежено, та/або за винятком коштів на рахунках у банках, що віднесені до категорії неплатоспроможних);
2) на вкладних (депозитних) рахунках у банках, які можуть бути вільно реалізовані протягом трьох місяців;
3) у цінних паперах, емітованих центральними органами виконавчої влади України або гарантованих Кабінетом Міністрів України, та облігаціях міжнародних фінансових організацій, що розміщуються на території України, які не мають обтяження.
Частка активів, розміщених відповідно до підпунктів 1 та 2 пункту 18 розділу II цього Положення в одному банку, не повинна перевищувати 35% від загальної суми вільних коштів фонду підтримки ліквідності, розміщеної в банках.
Концентрація вільних коштів фонду підтримки ліквідності членів об’єднаної кредитної спілки в одному з активів, зазначених у підпункті 3 пункту 18 розділу II цього Положення, не повинна перевищувати 50% від всієї суми фонду підтримки ліквідності.
Вимоги щодо розміщення активів, зазначених у пункті 18 розділу II цього Положення, застосовуються, якщо загальна сума фонду підтримки ліквідності становить не менше двох мільйонів гривень.

................
Перейти до повного тексту