1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
27.12.2023 № 193
Про затвердження Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення колекторськими компаніями законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
Відповідно до статей 7, 15, 17, 56 Закону України "Про Національний банк України", статті 28, пункту 30 розділу VII Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії" , статей 5, 26, 28 Закону України "Про споживче кредитування", з метою врегулювання порядку застосування заходів впливу за порушення колекторськими компаніями законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг у частині встановлених законодавством України вимог щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки) Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення колекторськими компаніями законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність:
1) постанову Правління Національного банку України від 09 липня 2021 року № 78 "Про затвердження Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення колекторськими компаніями законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг";
2) постанову Правління Національного банку України від 21 січня 2022 року № 6 "Про внесення змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення колекторськими компаніями законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг";
3) пункт 2 постанови Правління Національного банку України від 14 жовтня 2022 року № 220 "Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок колекторських компаній та внесення змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення колекторськими компаніями законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг".
3. Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ (Сергій Савчук) довести до відома колекторських компаній інформацію про прийняття цієї постанови.
4. Постанова набирає чинності з 01 січня 2024 року.

Голова

А. Пишний
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
27.12.2023 № 193
ПОЛОЖЕННЯ
про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення колекторськими компаніями законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблено відповідно до Законів України "Про Національний банк України", "Про фінансові послуги та фінансові компанії" (далі - Закон про фінансові послуги), "Про споживче кредитування" (далі - Закон про споживче кредитування), Закону України "Про адміністративну процедуру" (далі - Закон про адміністративну процедуру), інших законодавчих актів України та з метою врегулювання порядку застосування заходів впливу за порушення колекторськими компаніями, які не є фінансовими установами (далі - колекторські компанії), законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг у частині встановлених законодавством України вимог щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки) (далі - законодавство щодо врегулювання простроченої заборгованості).
( Пункт 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
2. Терміни, які використовуються в цьому Положенні, вживаються в таких значеннях:
1) документ, у якому зафіксовані порушення, - документ, складений за результатами здійснення в установленому Національним банком України (далі - Національний банк) порядку безвиїзного нагляду, інспекційних перевірок, включаючи перевірки за додержанням колекторською компанією законодавства щодо врегулювання простроченої заборгованості;
2) систематичне порушення законодавства України - вчинення колекторською компанією двох або більше порушень однієї і тієї самої норми законодавства щодо врегулювання простроченої заборгованості (далі - аналогічне порушення) протягом одного року після застосування до такої колекторської компанії заходу впливу за аналогічне порушення;
3) триваюче порушення - порушення, за якого колекторська компанія після вчинення порушення не припиняє його здійснювати;
4) уповноважена посадова особа Національного банку - Голова Національного банку, перший заступник та заступники Голови Національного банку, керівник структурного підрозділу Національного банку, до функцій якого належить нагляд за додержанням вимог законодавства щодо врегулювання простроченої заборгованості (далі - структурний підрозділ із захисту прав споживачів), керівник структурного підрозділу Національного банку, до функцій якого належить здійснення інспекційних перевірок колекторських компаній, керівник структурного підрозділу Національного банку, до функцій якого належить реєстрація колекторських компаній (далі - структурний підрозділ із реєстрації), заступник керівника структурного підрозділу із захисту прав споживачів, заступник керівника структурного підрозділу із реєстрації, керівник управління в складі структурного підрозділу із реєстрації або особи, які виконують їхні обов’язки.
Термін "адміністративне провадження" уживається в цьому Положенні в значенні, наведеному в Законі про адміністративну процедуру.
( Абзац шостий пункту 2 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
Термін "споживач" уживається в значенні, наведеному в Законі про споживче кредитування.
( Абзац пункту 2 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
Інші терміни, що використовуються в цьому Положенні, уживаються в значеннях, визначених у Законі України "Про Національний банк України", Законі про фінансові послуги, Законі про споживче кредитування, Законі про адміністративну процедуру.
( Абзац пункту 2 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 193 від 31.12.2024з )
3. Це Положення визначає порядок застосування Національним банком заходів впливу за порушення колекторськими компаніями вимог, установлених законодавством щодо врегулювання простроченої заборгованості (далі - заходи впливу).
( Пункт 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
II. Заходи впливу, що застосовуються Національним банком
4. Національний банк під час прийняття рішення щодо застосування заходів впливу в разі порушення законодавства щодо врегулювання простроченої заборгованості в межах своїх повноважень має право застосувати до колекторської компанії заходи впливу, визначені в пунктах 1-4 частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування.
( Пункт 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
5. Національний банк за порушення в діяльності відокремленого підрозділу колекторської компанії застосовує заходи впливу до юридичної особи - колекторської компанії в порядку, визначеному цим Положенням.
III. Підстави та порядок застосування заходів впливу
6. Національний банк застосовує заходи впливу на підставі результатів нагляду за додержанням колекторською компанією законодавства щодо врегулювання простроченої заборгованості, матеріалів позапланових інспекційних перевірок колекторських компаній.
Національний банк під час застосування заходів впливу має право застосовувати професійне судження, сформоване під час здійснення нагляду за додержанням колекторською компанією вимог законодавства України щодо врегулювання простроченої заборгованості.
( Пункт 6 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
7. Національний банк застосовує заходи впливу, визначені в частині першій статті 28 Закону про споживче кредитування, до колекторської компанії за порушення законодавства щодо врегулювання простроченої заборгованості з дотриманням вимог абзацу сьомого частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування, адекватні вчиненому порушенню.
8. Рішення щодо застосування до колекторської компанії заходів впливу (далі - рішення про застосування заходу впливу) приймає Правління / Комітет з питань нагляду.
( Пункт 8 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
9. Рішення щодо застосування заходу впливу повинно обов’язково містити:
1) відомості про встановлені обставини (факти);
2) відомості про результати розгляду пояснень / заперечень колекторської компанії, її посадових осіб, щодо якої прийнято рішення (за наявності);
3) зміст (назву) заходу впливу, що застосовується до колекторської компанії (якщо застосовується захід впливу);
4) відомості про колекторську компанію - повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, інші контактні дані (за наявності);
5) реквізити документа, в якому зафіксовані порушення;
6) строк набрання рішенням чинності та спосіб визначення такого строку відповідно до частини шостої статті 56 Закону про Національний банк (далі - дата набрання чинності) (якщо застосовується захід впливу);
7) відомості, передбачені частиною п’ятою статті 56 Закону про Національний банк (якщо застосовується захід впливу).
( Пункт 9 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
10. Перелік додаткової інформації, яка повинна обов’язково міститися в рішенні про застосування певного заходу впливу, визначено в пункті 27 розділу IV, пункті 33 розділу V, пункті 37 розділу VI цього Положення.
11. Національний банк має право прийняти рішення про застосування заходу впливу у формі електронного документа або в паперовій формі.
12. Національний банк у разі прийняття рішення про застосування заходу впливу протягом трьох робочих днів із дня його прийняття:
1) оприлюднює інформацію про прийняте рішення на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку;
2) повідомляє про прийняте рішення колекторську компанію шляхом надсилання рішення про застосування заходу впливу у:
формі електронного документа - на електронну адресу колекторської компанії, зазначену в реєстрі колекторських компаній (далі - електронна адреса), разом із супровідним листом, підписаним кваліфікованим електронним підписом (далі - КЕП) уповноваженої посадової особи Національного банку; або
паперовій формі (або у формі паперової копії електронного документа / документа в паперовій формі, засвідченої в порядку, установленому законодавством України) - на адресу місцезнаходження колекторської компанії, зазначену в реєстрі колекторських компаній, рекомендованим листом із супровідним листом (у паперовій формі або у формі паперової копії електронного документа, засвідченої в порядку, установленому законодавством України).
Національний банк не оприлюднює інформації та не надсилає рішення колекторській компанії, якщо Правління / Комітет з питань нагляду прийняло/прийняв рішення про незастосування заходу впливу.
( Пункт 12 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
13. Факт доведення рішення про застосування заходу впливу з дотриманням Національним банком відповідних дій, визначених у пункті 12 розділу III цього Положення, фіксується в матеріалах справи щодо застосування відповідного заходу із зазначенням:
1) дня і часу отримання колекторською компанією рішення про застосування заходу впливу, надісланого у формі електронного документа (за наявності підтвердження отримання);
2) дня отримання колекторською компанією рішення про застосування заходу впливу, зазначеного в повідомленні про вручення рішення про застосування заходу впливу, надісланого в паперовій формі.
( Пункт 13 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
13-1. Рішення про застосування заходу впливу, якщо немає підтвердження отримання / у разі неможливості отримання такого підтвердження, вважається доведеним до відома колекторської компанії на п’ятий календарний день із дня виконання Національним банком відповідних дій, визначених у пункті 12 розділу III цього Положення.
( Розділ III доповнено новим пунктом 13-1 згідно з Постановою Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
14. Національний банк запрошує керівника колекторської компанії, щодо якої розглядатиметься питання про прийняття рішення про застосування заходу впливу (далі - запрошена особа), у разі розгляду Правлінням / Комітетом з питань нагляду питання щодо застосування заходу впливу для участі в засіданні з метою надання пояснень та/або заперечень стосовно встановлених Національним банком фактів.
Запрошена особа має право брати участь у засіданні особисто або дистанційно за допомогою засобів аудіо- / відеозв’язку. Конкретний спосіб участі в засіданні запрошеної особи визначається Національним банком у відповідному запрошенні.
Запрошення надсилається не пізніше ніж за два робочих дні до дати проведення засідання Правління / Комітету з питань нагляду щодо розгляду питання про застосування заходу впливу на електронну адресу або в паперовій формі на поштову адресу колекторської компанії для здійснення офіційної комунікації з Національним банком.
( Абзац третій пункту 14 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 193 від 31.12.2024 ) ( Абзац четвертий пункту 14 розділу III виключено на підставі Постанови Національного банку № 193 від 31.12.2024 ) ( Абзац п'ятий пункту 14 розділу III виключено на підставі Постанови Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
14-1. Колекторська компанія не пізніше наступного робочого дня з дня отримання запрошення письмово повідомляє Національний банк про:
1) дату і час отримання запрошення та підтвердження участі;
2) інформацію (ідентифікаційні дані) про запрошену особу в порядку та обсязі, зазначених у запрошенні Національного банку. Запрошена особа особисто надає інформацію про свого представника (далі - представник) у разі неможливості участі запрошеної особи в засіданні Правління / Комітету з питань нагляду;
3) потребу в участі в режимі відеоконференції з обґрунтуванням такої потреби, якщо засідання проводиться за місцезнаходженням Національного банку;
4) потребу в послугах перекладача (включаючи перекладача жестової мови);
5) причини неможливості прибуття / взяття участі дистанційно на запрошення Національного банку (за їх наявності).
( Розділ III доповнено новим пунктом 14-1 згідно з Постановою Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
14-2. Колекторська компанія надає інформацію про представника в разі неможливості участі керівника колекторської компанії в засіданні Правління / Комітету з питань нагляду.
( Розділ III доповнено новим пунктом 14-2 згідно з Постановою Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
14-3. Факт отримання колекторською компанією запрошення фіксується в матеріалах адміністративної справи щодо застосування заходу впливу із зазначенням:
1) дня і часу отримання запрошення особою, зафіксовані електронною поштою (за наявності підтвердження отримання);
2) дня отримання запрошення особою, зазначеного в повідомленні про вручення, у разі надсилання запрошення поштою рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
( Розділ III доповнено новим пунктом 14-3 згідно з Постановою Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
14-4. Запрошена особа / представник, яка / який не пред’явила / не пред’явив документ, що посвідчує особу, та/або не підтвердила / не підтвердив свої повноваження, не допускається до участі в засіданні Правління / Комітету з питань нагляду.
( Розділ III доповнено новим пунктом 14-4 згідно з Постановою Національного банку № 193 від 31.12.2024 )
15. Ненадання інформації щодо участі запрошеної особи / представника, відсутність (нез’явлення або невзяття участі дистанційно) запрошеної особи / представника на засіданні / в засіданні Правління / Комітету з питань нагляду, відсутність документа, що посвідчує особу, та/або відсутність підтвердження повноважень запрошеної особи / представника не є підставою для відкладення Правлінням / Комітетом з питань нагляду розгляду питання щодо застосування заходу впливу до колекторської компанії.
16. Національний банк застосовує заходи впливу протягом шести місяців із дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через один рік із дня вчинення порушення колекторською компанією законодавства щодо врегулювання простроченої заборгованості.
Для триваючого порушення днем порушення є кожен день, протягом якого порушення триває.
17. Застосування заходів впливу до колекторської компанії за порушення законодавства щодо врегулювання простроченої заборгованості не звільняє від адміністративної відповідальності винних у вчиненні порушень посадових осіб колекторської компанії.
18. Колекторська компанія не пізніше трьох робочих днів, а у випадках, визначених у пункті 39 розділу VI та пункті 47 розділу VII цього Положення, - не пізніше одного робочого дня з дня набрання чинності рішенням про застосування заходу впливу зобов’язана з урахуванням вимог законодавства України щодо таємниці фінансової послуги оприлюднити на власному (власних) вебсайті (вебсайтах), у програмному застосунку (мобільному застосунку) (за наявності) інформацію про таке рішення із зазначенням:
1) інформації про застосований захід впливу, включаючи розмір накладеного штрафу [у разі застосування заходу впливу у вигляді накладення штрафу (штрафних санкцій)];
2) дати набрання чинності рішенням про застосування заходу впливу та строку, на який такий захід впливу застосований (якщо такий строк визначено рішенням про застосування заходу впливу), що зазначені у такому рішенні.
19. Рішення про застосування заходу впливу до колекторської компанії може бути оскаржене в судовому порядку відповідно до законодавства України.
20. Національний банк здійснює контроль за усуненням колекторською компанією порушень в її діяльності, виконанням рішень про застосування заходів впливу в порядку, установленому цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами Національного банку з питань нагляду за додержанням законодавства щодо врегулювання простроченої заборгованості.
21. Колекторська компанія подає до Національного банку всі документи (їх копії), які вимагаються / подаються відповідно до цього Положення, одним із таких способів:
1) у формі електронного документа з накладенням КЕП електронним повідомленням на поштову скриньку Національного банку nbu@bank.gov.ua.
Електронні документи, які подаються до Національного банку, повинні бути належно оформленими та належної якості (у яких можна прочитати всі зазначені в них відомості). Електронні документи подаються у форматі pdf або іншому форматі, визначеному Національним банком;
2) у паперовій формі з одночасним обов’язковим поданням електронних копій цих документів без накладення КЕП на цифрових носіях інформації (USB-флешнакопичувачах).
Електронні копії документів створюються шляхом сканування документів у паперовій формі з урахуванням таких вимог:
документ сканується у файл формату pdf;
сканована копія кожного окремого документа зберігається як окремий файл;
файл повинен мати коротку назву латинськими літерами, що відображає зміст і реквізити документа;
документи, що містять більше однієї сторінки, скануються в один файл;
роздільна здатність сканування має бути не нижчою 300 dpi.
Копії документів, включаючи паперові копії електронних документів, які подаються колекторською компанією до Національного банку, повинні бути належної якості (що дає змогу прочитати всі зазначені в них відомості), засвідчуються підписом керівника (уповноваженої особи) такої колекторської компанії із зазначенням найменування його / її посади, власного імені, прізвища, дати засвідчення та проставленням напису "Згідно з оригіналом".
Сторінки (аркуші) копії документа, який передається колекторською компанією до Національного банку в паперовій формі, повинні бути пронумеровані, прошиті та на зворотному боці останнього аркуша в місці скріплення ниток наклеюється папір розміром 50х50 міліметрів і на ньому зазначається напис: "Пронумеровано та прошито... арк." (зазначається кількість аркушів цифрами та словами) і проставляється відмітка про засвідчення копії документа в порядку, визначеному в абзаці восьмому підпункту 2 пункту 21 розділу III цього Положення.
На лицьовому боці у верхньому правому куті першого аркуша копії документа проставляється відмітка "Копія".
22. Колекторська компанія зобов’язана на запит Національного банку надавати інформацію / документи (їх копії), письмові пояснення з питань діяльності, що характеризують послуги, які нею надаються, та/або щодо дотримання нею вимог законодавства України в порядку та строк, установлені в такому запиті.
23. Перебіг строку прийняття Національним банком рішень, пов’язаних із розглядом питань про усунення колекторською компанією порушення законодавства щодо врегулювання простроченої заборгованості, визначених цим Положенням, зупиняється на строк до отримання Національним банком інформації, документів (їх копій), письмових пояснень та поновлюється після їх отримання (у разі направлення такого запиту Національним банком для цілей прийняття відповідного рішення).

................
Перейти до повного тексту