1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент готівково-грошового обігу
N 11-111/314-1648 від 15.03.2001
Головним управлінням НБУ
в Автономній Республіці Крим
та по м.Києву і Київській області,
територіальним управлінням НБУ,
Укрсоцбанку,
Промінвестбанку,
Ощадбанку,
банку "Україна" АК,
Ексімбанку,
комерційним банкам
Щодо операцій з купівлі-продажу ощадних (депозитних) сертифікатів на пред'явника
У Національного банку України викликає занепокоєність інформація ряду територіальних управлінь Національного банку щодо поширення придбання юридичними особами за безготівковий розрахунок ощадних (депозитних) сертифікатів на пред'явника, які протягом 1-2 днів після їх реалізації (а то і в день їх розміщення) достроково погашаються фізичними особами за готівку. Протягом 2000 року в окремих комерційних банках (наприклад АТ "Вабанк", "Донкредитінвест" (м.Донецьк), "Промекономбанк" (м.Донецьк), Контакт-банк (м.Одеса)) видачі готівки на викуп акцій та інших цінних паперів становили у загальній сумі видач понад 80%. Перевірками територіальних управлінь Національного банку комерційних банків, які проводилися протягом 1999-2000 року з питань ведення операцій купівлі-продажу ощадних сертифікатів виявлено, що суми видачі готівки в окремих установах комерційних банків для погашення ощадних сертифікатів(попередньо проданих за безготівковим розрахунком) складали 90-96% від загальної суми проданих цих цінних паперів у безготівковій формі. Крім того, платежі готівкою проти пред'явлених сертифікатів здійснювалися без отримання від власника сертифікату заяви та встановлення його особи, на видатковому касовому ордері не вказувався одержувач коштів та дані його паспорту.
Виходячи з викладеного, Національний банк України звертає увагу установ комерційних банків на необхідність дотримання ними при здійсненні операцій з купівлі-продажу ощадних (депозитних) сертифікатів положень Законів України "Про банки і банківську діяльність", "Про цінні папери і фондову біржу" та "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів", Правил здійснення депозитних операцій для банківських депозитів, затверджених постановою Правління Національного банку від 30.06.98 N 250 та Інструкції N 1 з організації емісійно-касової роботи в установах банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку від 07.07.94 N 129.
Відповідно до зазначених вище законодавчих та нормативно-правових актів розрахунки за придбані сертифікати та виплати сум за ними для юридичних осіб здійснюються тільки в безготівковій формі, а для фізичних осіб - як у безготівковій, так і готівковій формі. У разі настання строку погашення ощадного (депозитного) сертифікату на пред'явника установи комерційних банків мають здійснювати платіж проти пред'явленого сертифікату на підставі заяви власника або особи, уповноваженої на здійснення цієї операції, в якій зазначається рахунок, на який мають бути зараховані кошти. При цьому з метою виконання вимог частини першої статті 64 Закону України "Про банки і банківську діяльність", яка встановлює заборону банкам вступати у договірні відносини з анонімними особами, та враховуючи, що ощадний (депозитний) сертифікат на пред'явника знаходиться у вільному обігу, зазначена вимога має застосовуватися банками як до юридичних осіб, так і до фізичних осіб, а заяву доцільно оформлювати у письмовій формі. Розрахунки готівкою з придбання ощадних (депозитних) сертифікатів та виплата сум за ними фізичним особам мають здійснюватися через операційну касу установ комерційних банків, які при погашенні ощадних (депозитних) сертифікатів на пред'явника повинні виписувати видаткові касові ордери установленої форми, в яких обов'язково зазначається прізвище, ім'я, по батькові та паспортні дані одержувачів коштів. При отриманні готівки одержувач коштів має пред'явити паспорт або інший документ, що посвідчує його особу.

................
Перейти до повного тексту