1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16.06.2020  № 405-рш
Про затвердження Положення про розрахунок та оприлюднення Українського індексу міжбанківських ставок овернайт (UONIA)
(зі змінами, унесеними рішеннями Правління Національного банку України від 25 вересня 2020 року № 606-рш, від 30 листопада 2021 року № 599-рш (зміни, внесені пунктом 1 рішення Правління Національного банку України від 30 листопада 2021 року № 599-рш, набирають чинності з 04 січня 2022 року))
Відповідно до статей 7, 15, 25 і 56 Закону України "Про Національний банк України", на виконання вимог пункту 13 Плану дій з реалізації режиму інфляційного таргетування в Україні у 2020 році, затвердженого рішенням Правління Національного банку України від 24 грудня 2019 року № 997-рш, Правління Національного банку України ВИРІШИЛО:
1. Затвердити Положення про розрахунок та оприлюднення Українського індексу міжбанківських ставок овернайт (UONIA)(далі - Положення), що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність:
1) постанову Правління Національного банку України від 03 грудня 2015 року № 860 "Про розрахунок та оприлюднення Українського індексу міжбанківських ставок";
2) рішення Правління Національного банку України від 19 липня 2018 року № 466-рш "Про затвердження Змін до Порядку розрахунку та оприлюднення Українського індексу міжбанківських ставок (Ukrainian Index of Interbank Rates, UIIR)";
3) пункт 3 рішення Правління Національного банку України від 14 травня 2020 року № 330-рш "Про затвердження Положення про Комітет оверсайта Українського індексу міжбанківських ставок (UIIR)".
3. Департаменту комунікацій (Наталія Бондаренко) після прийняття Правлінням  Національного банку України цього рішення оприлюднити Положення на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку України.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника Голови Національного банку України Олега Чурія.
5. Рішення набирає чинності з 23 червня 2020 року.

Голова

Я. Смолій
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Правління
Національного банку України
16.06.2020  № 405-рш
(зі змінами)
ПОЛОЖЕННЯ
про розрахунок та оприлюднення Українського індексу міжбанківських ставок овернайт (UONIA)
(зі змінами, унесеними рішеннями Правління Національного банку України від 25 вересня 2020 року № 606-рш, від 30 листопада 2021 року № 599-рш (зміни, внесені пунктом 1 рішення Правління Національного банку України від 30 листопада 2021 року № 599-рш, набирають чинності з 04 січня 2022 року))
I. Загальні положення
1. Розрахунок та оприлюднення Українського індексу міжбанківських ставок овернайт здійснюється з метою надання учасникам ринку об’єктивного індикатора вартості гривневих ресурсів на міжбанківському ринку України.
Назва Українського індексу міжбанківських ставок овернайт англійською мовою - Ukrainian OverNight Index Average (далі - UONIA).
2. UONIA є індикатором вартості короткострокових гривневих ресурсів, які надаються/залучаються на міжбанківському ринку України шляхом укладення кредитних та депозитних угод на строк овернайт.
3. Національний банк України (далі - Національний банк) виконує функції адміністратора UONIA та є відповідальним за управління процесом визначення, розрахунку та оприлюднення UONIA.
4. Національний банк здійснює оверсайт UONIA. Оверсайт UONIA - діяльність Національного банку із забезпечення безперервного, надійного та ефективного його визначення, розрахунку та оприлюднення. Оверсайт UONIA передбачає здійснення моніторингу, аналізу та ухвалення рішень щодо будь-яких питань, пов’язаних із визначенням, розрахунком та оприлюдненням UONIA. Опрацювання питань та підготовка пропозицій та/або рішень, пов’язаних з оверсайтом UONIA, здійснюється Комітетом оверсайта індикаторів грошового та валютного ринків України, який створюється Правлінням Національного банку.
(четверте речення пункту 4 розділу I у редакції рішення Правління Національного банку України від 25.09.2020 № 606-рш)
5. Національний банк використовує UONIA як індикатор досягнення операційної цілі своєї процентної політики. Національний банк та учасники ринку можуть використовувати UONIA для укладання угод на грошовому ринку, однак не мають жодних зобов’язань цього робити.
II. Порядок розрахунку UONIA
6. Розрахунок UONIA здійснюється за підсумками кожного робочого дня на підставі інформації про угоди, визначені в пункті 7 розділу II цього Положення, інформація про які була доступна для використання під час розрахунку UONIA станом на 08 годину 00 хв. за київським часом наступного робочого дня після укладання угод.
Значення UONIA не підлягає перерахуванню, якщо після часу, визначеного в абзаці першому цього пункту, Національному банку через відповідні канали обміну інформацією торговельно-інформаційних систем (далі - ТІС) надаватиметься додаткова/відкоригована інформація за угодами попереднього робочого дня.
7. UONIA розраховується на підставі інформації про:
1) угоди з надання кредитів та розміщення депозитів, що укладені між банками України в національній грошовій одиниці на строк овернайт за допомогою функціоналів ТІС. Джерелом інформації про такі угоди є дані, які Національний банк отримує через канали обміну інформацією з ТІС.
Угоди з надання кредитів та розміщення депозитів, що укладені окремим банком з одним і тим самим контрагентом, агрегуються в одну угоду з обсягом, який дорівнює сумі обсягів усіх таких угод, і з процентною ставкою, яка розраховується як середньозважене значення відсоткової ставки за всіма такими угодами.
Обсяги угод/агрегованих угод, які беруться до розрахунку, становлять від 10 до 200 мільйонів гривень включно;
2) угоди з надання Національним банком банкам кредитів на строк овернайт.
Для цілей розрахунку UONIA такі угоди ранжуються за обсягом від найбільшого до найменшого значення, після чого від загальної кількості угод відсікається 45% угод зверху ряду та 45% угод знизу ряду.
Відповідна величина округлюється до цілого числа, якщо 45% від загальної кількості угод не є цілим числом.
Угоди, що лишилися після відсікання, включаються до розрахунку UONIA;
3) угоди з розміщення Національним банком серед банків депозитних сертифікатів на строк овернайт.
Для цілей розрахунку UONIA такі угоди ранжуються за обсягом від найбільшого до найменшого значення, після чого від загальної кількості угод відсікається 45% угод зверху ряду та 45% угод знизу ряду.

................
Перейти до повного тексту