- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент готівково-грошового обігу
Управління організації роботи з готівкою
Л И С Т
N 11-111/1907 від 04.11.2002
Територіальним управлінням
Національного банку України
Асоціації українських банків
Банкам України
Департаменту бухгалтерського
обліку
Департаменту платіжних
систем
Департаменту інформатизації
Щодо проекту Інструкції про касові операції у національній валюті в установах банків
Департамент готівково-грошового обігу НБУ доопрацював проект Інструкції про здійснення касових операцій у національній валюті в установах банків України з урахуванням відповідних пропозицій та зауважень установ банків і територіальних управлінь до попереднього проекту і повідомляє наступне.
При доопрацюванні зазначеного проекту Інструкції застосовані нові принципові підходи з урахуванням вимог чинного законодавства.
Зокрема, проектом Інструкції встановлюється порядок та загальні вимоги щодо здійснення банками, їх філіями та відділеннями касових операцій, а також врегульовуються взаємовідносини банків України з територіальними управліннями Національного банку, іншими банками та клієнтами з цих питань. При цьому Національним банком визначаються лише принципові та базові вимоги щодо здійснення касових операцій до банків.
Банкам надається право на підставі переліку касових операцій та інших послуг, які пропонуються ними клієнтам, самостійно визначати режим роботи кас банку, їх кількість, назви кас та чисельність касових працівників, необхідність застосування банкоматів, а також організацію касової роботи, порядок документообороту та внутрішнього контролю за касовими операціями. На підставі цього банки розробляють внутрішні нормативні документи, які регламентують порядок здійснення касових операцій.
Матеріальну відповідальність працівників, на яких покладено обов'язки по зберіганню готівки та інших цінностей у сховищі цінностей, а також інших працівників, які виконують касові операції, банки визначають з урахуванням їх ризиків. Тобто банки можуть створювати власні страхові фонди, застосовувати систему страхування або оформляти договорами про матеріальну відповідальність відповідно до чинного законодавства.
З урахуванням того, що банк організовує роботу операційної каси як в операційний час (який є частиною операційного дня), так у післяопераційний час (включаючи вихідні та святкові дні), а також той факт, що здійснення касових операцій по прийманню готівки та видачі її клієнтам має бути однаковий незалежно від часу їх проведення, то термін "вечірня каса" в цій Інструкції не застосовується.
Не включено за пропозиціями банків до проекту розділ про порядок проведення ревізії готівки та цінностей, так як це повинно бути визначено в нормативно-правових актах по внутрішньому аудиту.
................Перейти до повного тексту