- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ ГОТІВКОВО-ГРОШОВОГО ОБІГУ
N 11-111/1468-5609 від 17.09.2001
Територіальним та Операційному
управлінням Національного банку,
Укрсоцбанку, Промінвестбанку,
Ощадбанку, Ексімбанку,
Асоціації українських банків,
комерційним банкам
Про застосування в розрахунках пам'ятних та ювілейних монет
Останнім часом у засобах масової інформації з'явилися повідомлення про те, що деякі суб'єкти господарювання у сфері торгівлі та послуг відмовляються приймати від населення пам'ятні та ювілейні монети як засіб платежу, аргументуючи це недостатньою інформованістю працівників щодо випуску в обіг тих чи інших грошових знаків. У зв'язку з цим слід зазначити таке.
Пам'ятні та ювілейні монети (як із дорогоцінних, так і звичайних металів) згідно зі статтею
35 Закону України
"Про Національний банк України", як і розмінні монети, є законними платіжними засобами на всій території України і мають прийматися юридичними і фізичними особами, а також банками за всіма видами платежів без будь-яких обмежень.
Про обов'язкове приймання суб'єктами господарювання до своїх кас цих грошових знаків зазначено також у діючому Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженому постановою Правління Національного банку від 19.02.2001
N 72 (зі змінами).
Таким чином, відмова в прийманні суб'єктами господарювання та установами банків як засобу платежу випущених в обіг Національним банком України банкнот і монет усіх номіналів, у тому числі пам'ятних і ювілейних, є порушенням чинного законодавства і нормативно-правових актів Національного банку.
З метою недопущення цього у подальшому територіальні управління Національного банку повинні значно підвищити рівень організації роботи на місцях щодо інформування банків, суб'єктів господарювання та населення про випуск в обіг нових грошових знаків.
На підставі офіційних повідомлень Національного банку про випуск в обіг нових банкнот і монет, їх фотознімків, описів основних ознак і характеристик, оприлюднених у центральній пресі та надісланих Національним банком їх зразків, проспектів, буклетів тощо, територіальні управління мають організовувати із залученням комерційних банків відповідну широкомасштабну роз'яснювальну роботу серед населення та суб'єктів господарювання.
Також у місцевих засобах масової інформації має ними розміщуватися вищезазначена інформація Національного банку про випуск в обіг нових банкнот і монет, у тому числі пам'ятних і ювілейних, проводитися систематичні роз'яснення щодо особливостей застосування їх в обігу як законних платіжних засобів та обов'язковості їх приймання всіма фізичними і юридичними особами як засобу платежу без обмежень.
................Перейти до повного тексту