1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


РАДА НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30.01.2018 № 4-рд
Про стан валютного ринку України
Рада Національного банку України заслухала та взяла до відома інформацію Правління Національного банку України щодо поточного стану валютного ринку України.
Рада Національного банку України констатує, що посилення коливань обмінного курсу гривні, яке спостерігається в грудні 2017 року - січні 2018 року, пов’язано із впливом ситуативних та сезонних факторів, зокрема:
експансії бюджетних видатків упродовж грудня 2017 року, яка привела до збільшення пропозиції гривні - за грудень залишок коштів Уряду України на єдиному казначейському рахунку зменшився на 49 млрд грн, або в 10,6 раза;
зниження пропозиції іноземної валюти від компаній АПК та металургійного сектору;
ситуативного посилення попиту на іноземну валюту з боку учасників ринку, викликаного потребою підприємств робити платежі за кредитами в іноземній валюті та активізацією імпорту наприкінці року;
високого сезонного попиту на іноземну валюту з боку газотрейдерів і підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Зважаючи на ці фактори, поточна ситуація на валютному ринку України має ознаки традиційності - протягом 2014, 2015, 2016 та 2017 років простежується чітка сезонність курсової динаміки з локальними піками знецінення гривні в січні-лютому.
Серед фундаментальних факторів, які не сприяли стабільності курсу гривні, такі:
зростання негативного сальдо торгового балансу - за 11 місяців 2017 року від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами становило 5,2 млрд дол. США (на 124% більше, ніж за аналогічний період 2016 року);
за 11 місяців 2017 року дефіцит поточного рахунку платіжного балансу становив 3 млрд дол. США;
неотримання у 2017 році трьох із чотирьох запланованих траншів кредитів від МВФ та неотримання 600 млн євро макрофінансової допомоги від ЄС (унаслідок чого Національний банк України мав обмеження щодо інтервенцій на міжбанківському валютному ринку з метою згладжування коливань курсу гривні).
Рада Національного банку України звертає увагу на те, що Національний банк України із запізненням зреагував на дисбаланси грошово-кредитного ринку. Зокрема припинення пом’якшення монетарної політики відбулося лише у жовтні 2017 року (облікова ставка була підвищена до 13,5%, а в грудні - до 14,5%), у той час, як передумови для переходу до більш жорсткої монетарної політики склалися в серпні-вересні минулого року.
Кабінет Міністрів України та Національний банк України не вжили заходів стосовно посилення координації бюджетної та грошово-кредитної політики з метою недопущення різкого збільшення пропозиції коштів у гривні наприкінці минулого року, що знайшло відображення в різкому падінні залишків коштів Уряду України на єдиному казначейському рахунку (з 54,1 млрд грн станом на 01 грудня 2017 року до 5,1 млрд грн станом на 01 січня 2018 року), що значно збільшило пропозицію гривні.

................
Перейти до повного тексту