- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
РАДА НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
Про діяльність Правління Національного банку України щодо виконання Основних засад грошово-кредитної політики в січні - вересні 2017 року
Рада Національного банку України
ВИРІШИЛА:
1. Узяти до відома інформацію Правління Національного банку України щодо виконання Основних засад грошово-кредитної політики в січні - вересні 2017 року.
2. Схвалити доопрацьовану з урахуванням результатів обговорення Оцінку Радою Національного банку України діяльності Правління Національного банку України щодо виконання Основних засад грошово-кредитної політики в січні - вересні 2017 року, що додається.
3. Схвалити доопрацьовані з урахуванням результатів обговорення рекомендації Правлінню Національного банку України та Кабінету Міністрів України, що додаються.
4. Рішення набирає чинності з дня його прийняття.
Голова Ради |
Б.М. Данилишин |
СХВАЛЕНО
Рішенням Ради
Національного банку України
31.10.2017 № 50-рд
ОЦІНКА
Радою Національного банку України діяльності Правління Національного банку України щодо виконання Основних засад грошово-кредитної політики в січні - вересні 2017 року
І. Оцінка досягнення цільового орієнтира грошово-кредитної політики в січні - вересні 2017 року
Цілі грошово-кредитної політики в 2017році
Також
Основними засадами визначено, що у 2017 році Національний банк України (далі - Національний банк) розглядатиме свій цільовий орієнтир за споживчою інфляцією (тобто зміною індексу споживчих цін) на рівні 8% ± 2 п. п. (грудень до грудня попереднього року).
Середньострокова ціль щодо інфляції встановлена на рівні 5% ±1 п. п. (для річного приросту індексу споживчих цін) і досягатиметься поступово.
Зокрема визначена така подальша траєкторія цільових показників для річної зміни індексу споживчих цін:
грудень 2018 року - 6% ± 2 п. п.;
грудень 2019 року і надалі - 5% ± 1 п. п.
сприяння в межах повноважень фінансовій стабільності, у тому числі стабільності банківської системи за умови, що це не перешкоджає досягненню пріоритетної цілі;
сприяння дотриманню стійких темпів економічного зростання та підтримка економічної політики Уряду України за умови, що це не перешкоджає досягненню цілей щодо цінової та фінансової стабільності.
Щодо досягнення цілей грошово-кредитної політики в 2017році
Споживча інфляція в річному вимірі після сповільнення у квітні поточного року до 12.2% у подальшому поступово прискорювалася до 16.4% у вересні.
Фактична інфляція за підсумками вересня перевищила прогнози Національного банку, що зумовлено насамперед прискоренням зростання цін на сирі продовольчі товари, зростанням виробничих витрат, а також певним пожвавленням споживчого попиту.
Найбільший вплив на відхилення загальної інфляції від прогнозної траєкторії мало більше зростання цін на сирі продовольчі товари порівняно з прогнозом. Зокрема суттєво прискорилося зростання цін на яйця, що зумовлювалося активізацією їх експорту після скасування обмежень на ввезення такої продукції окремими країнами та скороченням їх пропозиції на внутрішньому ринку. Також прискорилося зростання цін на всі види м'яса (унаслідок зниження пропозиції за значних обсягів експорту, крім цього продовжувало відчуватися скасування пільг з ПДВ для сільгоспвиробників) і фруктів, зокрема яблук, через їх низький урожай. Високими залишалися темпи зростання цін на молоко та овочі.
Динаміка інших компонент небазової інфляції була більш прогнозованою. Так очікувано прискорилося зростання цін на паливо. Зокрема у вересні подорожчали бензин і дизельне паливо. Це зумовлено зростанням цін на нафту на світових ринках та підвищенням обмінного курсу євро, оскільки акцизи на паливо встановлені саме в цій валюті.
Як і прогнозувалося, уповільнилося зростання цін і тарифів, що регулюються адміністративно. Це відбулося завдяки статистичному ефекту високої бази порівняння минулого року. Водночас серед компонент цієї складової інфляції суттєво прискорилося зростання цін на тютюнові вироби через кількаразове збільшення протягом поточного року акцизів на тютюнові вироби (у вересні темп зростання цін на тютюнові вироби в річному вимірі становив 41.1%). Ще одним компонентом було зростання мінімальних цін на алкогольні вироби у вересні (на підставі відповідного рішення Уряду України), унаслідок чого у вересні відбулося прискорення зростання цін на них до 17.2% в річному вимірі. Також прискорилося зростання цін на хліб і транспортні послуги через підвищення їх собівартості.
Натомість базова інфляція, яка значною мірою відображає інфляцію, зумовлену монетарними чинниками, у вересні в річному вимірі становила 7.7%, за місяць - 1.9%, що є відносно високим показником. Насамперед високими темпами зростали ціни на послуги, що входять до базової інфляції, зокрема це стосується вартості послуг середньої та вищої освіти, які зросли на тлі збільшення витрат на оплату праці. Також прискорилося зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки, зокрема на м'ясну та молочну продукцію через підвищення цін на відповідні сирі продукти.
Водночас уповільнилося подорожчання одягу, взуття, а також інших, переважно імпортних непродовольчих товарів (електроніка, побутова техніка та товари особистого догляду).
Згідно з результатами опитування керівників підприємств, проведеного Національним банком у III кварталі 2017 року, бізнес визнає основним фактором впливу на зростання споживчих цін в Україні витрати на виробництво. Очікування бізнесу щодо зростання споживчих цін на наступні 12 місяців стабілізувалися на рівні 10% на тлі подальшого зниження девальваційних очікувань.
У вересні 2017 року фактичний приріст індексу споживчих цін (16.4% у річному вимірі) суттєво перевищив цільовий орієнтир за споживчою інфляцією, установлений на поточний рік. Національний банк не застосовував весь інструментарій для досягнення цілі щодо інфляції. Поточна динаміка ІСЦ та його складових свідчить про високу ймовірність недосягнення цільового орієнтира щодо споживчої інфляції на поточний рік (8% ± 2 п. п.).
Основними засадами визначено, що інфляція може відхилятися в короткостроковому періоді від заздалегідь оголошених цільових значень у зв'язку з впливом зовнішніх і внутрішніх шоків, які є поза контролем грошово-кредитної політики, зокрема таких, як зміни цін на сировинні товари та інші високоволатильні компоненти індексу споживчих цін, відхилення адміністративно регульованих цін від раніше заявленого рівня тощо. Приведення інфляції до її цільового рівня в найкоротший термін за таких обставин може мати стримуючий характер з точки зору економічного зростання. У такому разі заходи грошово-кредитної політики мають спрямовуватися на запобігання впливу вторинних ефектів цих подій на інфляційні очікування і таким чином сприяння збереженню цінової стабільності в середньостроковій перспективі.
Щодо сприяння фінансовій стабільності
Дії Національного банку щодо макроекономічної стабілізації та застосування плаваючого обмінного курсу разом зі стабілізацією банківської системи сприяли створенню умов для виконання другої за пріоритетністю цілі Національного банку щодо фінансової стабільності, зокрема зниженню основних ризиків банківського сектору, насамперед ризиків прибутковості. Це відобразилося на фінансовому стані банків та їх очікуваннях. Так, завершивши минулий рік з найвищим за всю історію збитком (159.4 млрд. грн.), банківський сектор у поточному році повернувся до прибуткової діяльності - за січень -вересень 2017 року сукупний чистий прибуток платоспроможних банків становив 1.4 млрд. грн.
Згідно з опитуваннями Національного банку 62% респондентів передбачають зростання споживчого кредитування. Три квартали поспіль більшість опитаних банків (68%) очікує зростання корпоративного кредитування. На підвищення якості кредитного портфеля бізнесу та населення розраховують 38% респондентів. Збільшення депозитів населення прогнозує 56% респондентів, на збільшення коштів бізнесу - 60%.
Також спостерігалося зменшення доларизації, що проявлялося в стійкому переважанні приросту депозитів у гривні над приростом депозитів в іноземній валюті та перевищенні пропозиції над попитом на готівкову іноземну валюту.
Залишки коштів у національній валюті на депозитних рахунках домашніх господарств (крім фізичних осіб-підприємців) за дев'ять місяців збільшилися на 10.3%, водночас в іноземній валюті (у гривневому еквіваленті) зменшилися на 3.7%. Обсяг купівлі банками готівкової валюти в населення з початку 2017 року перевищив продаж на 2 млрд. дол. США.
Банківський сектор залучає фінансові ресурси переважно на внутрішньому ринку. Однак строкова структура пасивів банків характеризується значною часткою короткострокових вкладів населення та бізнесу. Короткострокове фондування та високі ризики кредитування спонукають банки вкладати кошти у високоліквідні інструменти (готівка, ОВДП, депозитні сертифікати Національного банку).
Загальний обсяг ОВДП у власності банків станом на початок жовтня 2017 року зріс до 309 млрд. грн. (з 255 млрд. грн. на початку року), що становить близько 44% загального обсягу ОВДП, що перебувають в обігу за сумою основного боргу.
Кредитна активність банків залишається низькою. Кредитний портфель банків України за підсумками січня - вересня скоротився на 2.5%, хоча дещо збільшилися залишки за кредитами, наданими суб'єктам реального сектору економіки в національній валюті. Однак таке збільшення зумовлювалося зокрема конвертацією заборгованості позичальників з іноземної валюти в національну.
Щодо сприяння додержанню стійких темпів економічного зростання та підтримки економічної політики Уряду України
Національний банк враховував необхідність підтримки економічного зростання під час прийняття монетарних рішень, якщо це не перешкоджало пріоритетній цілі щодо цінової стабільності. Так Національний банк не вважав за доцільне застосування інструментів монетарної політики для гальмування інфляції, яка була зумовлена шоками з боку пропозиції, оскільки це могло б призвести до необгрунтованих втрат економічного зростання.
Національний банк здійснював пом'якшення монетарної політики за рахунок зниження облікової ставки в квітні та травні (усього на 150 б. п. до 12. 5%). Проте, з огляду на необхідність запобігання впливу вторинних ефектів шоків з боку пропозиції на інфляційні очікування, Національний банк утримувався від зниження облікової ставки в липні - вересні 2017 року.
Водночас Національний банк послідовно продовжував лібералізацію валютного регулювання шляхом пом'якшення тимчасових адміністративних обмежень, послаблення яких не створювало ризиків для дестабілізації валютного ринку. Це сприяло підтримці подальшого відновлення економіки України.
Незважаючи на негативний вплив розриву торговельно-транспортних зв'язків з непідконтрольними територіями, економіка України продовжувала демонструвати зростання. У першому півріччі 2017 року зростання реального ВВП становило 2.4% у річному вимірі. На зростання реального ВВП вплинуло підвищення реальної заробітної плати та поліпшення споживчих настроїв населення.
Загальний макроекономічний контекст
Зростання індексу цін виробників у січні - вересні 2017 року переважно сповільнювалося і за підсумками вересня становило 22.4% у річному вимірі. Динаміка цін виробників визначалася насамперед впливом цінових тенденцій на світових товарних ринках у зв'язку зі значною експортною орієнтованістю вітчизняних підприємств. Але цінові тенденції були різноспрямованими за окремими галузями промисловості. Зокрема через підвищення світових цін на залізну руду зросли ціни в добуванні металевих руд; під впливом збільшення світових цін на нафту прискорилося зростання цін у добуванні сирої нафти і природного газу; а підвищення світових цін та скорочення запасів в Україні зумовили збільшення темпів зростання цін у добуванні кам'яного вугілля. Підвищення світових цін та цін у попередніх ланках виробничого процесу призвело до високих темпів зростання цін у металургійному виробництві. Зростання цін у хімічній промисловості України також прискорилося, що зумовлено підвищенням цін на добрива на світових ринках та відновленням дії антидемпінгових мит на азотні добрива з Російської Федерації.
Водночас зростання цін у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря уповільнилося на тлі збереження високої частки атомної генерації в загальному виробництві електроенергії. Крім того, помірно сповільнилося зростання цін у харчовій промисловості. Зокрема уповільнилося зростання цін у виробництві цукру на тлі високого врожаю.
У II кварталі 2017 року, попри певне уповільнення, дефлятор ВВП залишався на високому рівні (20.0% у річному вимірі). Це було зумовлено вищими, ніж рік тому, цінами на товари українського експорту. Темпи зростання цін на імпортні товари та послуги також залишалися високими, що стимулювалося насамперед високим інвестиційним попитом. Відповідно дещо прискорився і дефлятор валового нагромадження. Також високими темпами, незважаючи на незначне уповільнення у II кварталі 2017 року, зростав дефлятор кінцевих споживчих витрат сектору загального державного управління. Дещо прискорився і дефлятор кінцевих споживчих витрат домашніх господарств, який протягом минулого року залишався на помірному рівні. Основними чинниками були вплив факторів пропозиції на зміну споживчих цін та пожвавлення споживчого попиту, у тому числі через підвищення заробітних плат.
Новим випробуванням у 2017 році стало припинення переміщення вантажів через лінію зіткнення залізничними й автомобільними шляхами в межах Донецької та Луганської областей, що позначилося на незначному скороченні сезонно скоригованого реального ВВП на 0.3% (у розрахунку до IV кварталу 2016 року). Проте, у цілому, новий виклик не зупинив започатковане економічне зростання. У II кварталі 2017 року економіка України зросла на 2.3% у річному вимірі, незначно сповільнившись з 2.5% у І кварталі. Сезонно скоригований рівень реального ВВП підвищився на 0.6% порівняно з попереднім кварталом.
У січні - вересні 2017 року за сприятливих зовнішньоекономічних умов, зростання капітальних інвестицій та певного пожвавлення внутрішнього попиту спостерігалася позитивна динаміка розвитку окремих видів економічної діяльності. Зокрема збільшилися:
оборот роздрібної торгівлі - на 8.8% та оптовий товарооборот - на 1.5% до відповідного періоду попереднього року;
вантажооборот та пасажирооборот - на 8.1% та 8.0% відповідно;
обсяг будівельної продукції - на 23.8%.
Зростання обсягу промислового виробництва в січні - серпні 2017 року було майже нульовим порівняно з відповідним періодом минулого року. Динаміка окремих галузей промисловості була різноспрямованою.
Ключовий вплив на динаміку промислового виробництва зумовило падіння в галузях гірничо-металургійного комплексу (ГМК) та енергетики внаслідок розриву торговельно-транспортних зв'язків з непідконтрольними територіями, а також захоплення низки підприємств на цій території на початку року. Проте відновлення випуску в цих галузях випереджає очікувані темпи завдяки швидкій переорієнтації на нових постачальників сировини, а також сприятливій ціновій кон'юнктурі глобальних ринків. Так уже в серпні обсяги металургійного виробництва зросли в річному вимірі (на 1.0%), а оперативні показники середньоденного випуску у вересні підтвердили збереження тренду до відновлення. Утім ситуація в ГМК залишається складною. Зокрема за дев'ять місяців 2017 року порівняно з аналогічним періодом минулого року виробництво чавуна знизилося на 18%, сталі - на 14%, прокату - на 16% (згідно з даними асоціації "Укрметалургпром"). Крім ГМК та енергетики, інші галузі промисловості наростили обсяги виробництва в річному вимірі. Зокрема високими темпами зростали обсяги випуску машинобудівної продукції (у січні - серпні на 8.1% у річному вимірі). Значний приріст зафіксовано у виробництві комп'ютерної, електронної та оптичної продукції (16.4%), а також у виробництві автотранспортних засобів (12.3%). Також збільшилися обсяги виробництва харчових продуктів та хімічної промисловості - на 4.8% та 5.6% відповідно. Обсяг виробництва металургії в січні - серпні був дещо нижчим, ніж у відповідному періоді минулого року (на 2.2%).
Обсяги сільськогосподарського виробництва в січні - вересні 2017 року зменшилися на 0.7% порівняно з відповідним періодом минулого року. Згідно з прогнозом Національного банку врожай зернових за підсумком року буде дещо меншим (65 млн. тонн), ніж рекордний минулорічний показник. Натомість у тваринництві вже кілька років триває кризова ситуація.
Розвитку економіки сприяло збільшення капітальних інвестицій, обсяг яких за перше півріччя 2017 року зріс на 22.5% порівняно з відповідним періодом минулого року. Головним джерелом фінансування капітальних інвестицій залишалися власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоєно 74.3% загального обсягу.
Продовження економічного відновлення сприяло поліпшенню фінансових результатів підприємств та збільшенню попиту на робочу силу. Так за перше півріччя 2017 року великі та середні підприємства отримали прибуток у розмірі 186.3 млрд. грн., що в три рази більше, ніж у відповідному періоді 2016 року.
З початку 2017 року тривало зростання попиту на робочу силу на тлі поліпшення ділових очікувань підприємств. Згідно з даними Державної служби зайнятості України та приватних сайтів з пошуку роботи в мережі Інтернет відчутне зростання кількості вакансій спостерігалося насамперед у тих видах діяльності, що демонстрували пожвавлення економічної активності, а саме: у транспорті, будівництві, торгівлі та переробній промисловості.
Пожвавленню споживчого попиту сприяло певне збільшення доходів населення. Так зокрема в результаті підвищення мінімальної заробітної плати (до 3 200 грн. з 1 січня 2017року) реальна заробітна плата за січень - вересень 2017 року попри прискорення споживчої інфляції зросла на 18.8%. За підсумками вересня середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій за останні 12 місяців (порівняно із вереснем 2016 року) збільшилася на 37.2%.
Водночас зростання реальних наявних доходів населення було стриманим на тлі високої інфляції (у І та II кварталах 2017 року зросли на 2.4% та 1.7% відповідно порівняно з таким самим періодом минулого року).
Що стосується зовнішньої торгівлі, то за січень - вересень 2017 року від'ємне сальдо поточного рахунку збільшилося до 3.0 млрд. дол. США (з 2.7 млрд. дол. США у відповідному періоді минулого року) в основному через масштабні закупівлі енергоносіїв та сільськогосподарської техніки. Це було цілком прогнозовано та передбачувано з огляду на поточну економічну модель держави, яка має суттєву сировинну спрямованість.
За дев'ять місяців поточного року експорт товарів зріс на 20.7% порівняно з відповідним періодом минулого року (за січень - вересень 2016 року скоротився на 9.8%). Найбільшим торговельним партнером України залишалися країни ЄС, частка яких у загальному експорті товарів зросла до 35.2%.
Імпорт товарів за січень - вересень поточного року зріс на 21.9% порівняно з відповідним періодом минулого року за рахунок масштабних закупівель енергоносіїв та продукції машинобудування. Частка країн ЄС у загальному імпорті товарів зросла до 37.6%.
Визначальні чинники неекономічного характеру
Ключовим чинником економічного та соціального життя країни залишалися втрати і загрози, пов'язані з окупацією частини території України та продовженням воєнних дій на сході України, що супроводжувалося захопленням підприємств на непідконтрольній території та призупиненням переміщення вантажів між підконтрольною та непідконтрольною територією.
Основні чинники, що перебувають у межах компетенції Національного банку
У січні - вересні 2017 року змінилися тенденції на валютному ринку України. Так на початку року валютний ринок перебував у стані підвищеної турбулентності через посилення попиту на іноземну валюту на тлі впливу низки тимчасових факторів. Це зумовило посилення девальваційного тиску на гривню.
За таких умов Національний банк здійснював інтервенції з продажу іноземної валюти, утримувався від проведення валютної лібералізації, а також зниження процентних ставок. Також було посилено комунікаційні заходи Національного банку щодо роз'яснення ситуації на валютному ринку.
Однак ситуація порівняно швидко стабілізувалася завдяки зниженню впливу зазначених чинників та сприятливій зовнішній кон'юнктурі для українських експортерів, що сприяло розширенню пропозиції іноземної валюти на внутрішньому ринку. За таких умов обмінний курс гривні щодо долара США упродовж більшої частини січня - вересня посилювався.
Наприкінці серпня та протягом вересня обмінний курс гривні дещо послабився, що було зумовлено переважно ситуативними та психологічними чинниками та відображало вплив сезонності попередніх років на поведінку економічних агентів.
Національний банк, дотримуючись режиму гнучкого курсоутворення, не протидіяв зміні курсових трендів, а виходив на ринок з валютними інтервенціями для згладжування функціонування ринку під час його розбалансування під впливом ситуативних факторів.
Протягом дев'яти місяців 2017 року Національний банк здійснив 113 валютних інтервенцій: 86 - з купівлі іноземної валюти, 24 - з її продажу, 3 -одночасно з купівлі та продажу. Під час цих інтервенцій регулятором було куплено 1 999 млн. дол. США, продано - 546 млн. дол. США. Додатне сальдо валютних інтервенцій Національного банку за січень - вересень 2017 року становило 1 453 млн. дол. США. Разом з отриманням траншів офіційного фінансування це дало змогу збільшити обсяг міжнародних резервів до 18.6 млрд. дол. США.
Номінальний ефективний обмінний курс гривні (НЕОК) упродовж січня -серпня 2017 року залишався практично незмінним, оскільки поряд зі зміцненням гривні до долара США посилювалися також більшість валют країн-партнерів. Натомість реальний ефективний курс гривні (РЕОК) посилився через вищу інфляцію в Україні порівняно з країнами - основними торговельними партнерами. У річному вимірі НЕОК гривні послабився на 4% в серпні 2017 року, тоді як РЕОК гривні зміцнився на 7.4%.
................Перейти до повного тексту