1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
05.07.2017 № 60
Про затвердження Положення про порядок проведення перевірок юридичних осіб, які отримали ліцензію Національного банку України на здійснення операцій з готівкою та здійснюють діяльність з інкасації коштів, перевезення валютних та інших цінностей
( Заголовок із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 04.03.2 024 )
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 151 від 22.12.2018 № 25 від 04.03.2024 )
Відповідно до статей 7, 15, 33 та 56 Закону України "Про Національний банк України", з метою встановлення єдиних вимог до організації та проведення Національним банком України виїзних перевірок юридичних осіб, які отримали ліцензію Національного банку України на надання банкам послуг з інкасації, з питань організації та здійснення операцій з інкасації коштів і перевезення валютних цінностей Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про порядок проведення перевірок юридичних осіб, які отримали ліцензію Національного банку України наздійснення операцій з готівкою та здійснюють діяльність з інкасації коштів, перевезення валютних та інших цінностей, що додається.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 04.03.2024 )
2. Управлінню інформації та громадських комунікацій (Бондаренко Н.М.) розмістити цю постанову на сторінці Офіційного інтернет-представництва Національного банку України.
3. Департаменту грошового обігу (Зайвенко В.П.) довести зміст цієї постанови після її офіційного опублікування до відома юридичних осіб, які отримали ліцензію Національного банку України на надання банкам послуг з інкасації.
4. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.

В.о. Голови

Я.В. Смолій
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
05.07.2017 № 60
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок проведення перевірок юридичних осіб, які отримали ліцензію Національного банку України на здійснення операцій з готівкою та здійснюють діяльність з інкасації коштів, перевезення валютних та інших цінностей
( Заголовок із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 04.03.2024 )
( У тексті Положення слово "розпорядження" у всіх відмінках та числах замінено словами "розпорядчий акт" у відповідних відмінках та числах згідно з Постановою Національного банку № 151 від 22.12.2018 )
( У тексті Положення слово "звіт" у всіх відмінках замінено словом "довідка" у відповідних відмінках згідно з Постановою Національного банку № 25 від 04.03.2024 )
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблено відповідно до Законів України "Про Національний банк України", "Про запобігання корупції", Положення про порядок видачі юридичним особам ліцензії на здійснення операцій з готівкою та умови (вимоги) провадження ними діяльності зі здійснення операцій з готівкою, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 24 грудня 2015 року № 926 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 18 січня 2024 року № 10) (далі - Положення № 926), Інструкції з організації інкасації коштів та перевезення валютних цінностей банків в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 31 березня 2017 року № 29 (зі змінами) (далі - Інструкція № 29), інших нормативно-правових та розпорядчих актів Національного банку України (далі - Національний банк), з метою врегулювання процесу організації та проведення Національним банком виїзних перевірок (далі - перевірки) юридичних осіб, які отримали ліцензію Національного банку на здійснення операцій з готівкою та здійснюють діяльність з інкасації коштів, перевезення валютних та інших цінностей (далі - юридичні особи), з питань дотримання ліцензійних вимог, визначених Положенням № 926, правил і порядку надання банкам послуг з інкасації відповідно до вимог Інструкції № 29, достовірності та встановленого порядку подання до Національного банку звітної інформації про надання банкам послуг з інкасації.
( Пункт 1 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 151 від 22.12.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 04.03.2024 )
2. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:
1) довідка про перевірку - документ, що складається керівником інспекційної групи на підставі робочих матеріалів за результатами перевірки юридичної особи, в якому зазначаються виявлені порушення вимог нормативно-правових актів Національного банку;
( Підпункт 1 пункту2 в редакції Постанови Національного банку № 25 від 04.03.2024 )
2) інспекційна група - група працівників Національного банку, уповноважених на здійснення перевірки юридичної особи;
( Підпункт 2 пункту 2 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 151 від 22.12.2018 )
3) період перевірки - період, за який розглядаються, перевіряються та аналізуються документи, відомості про діяльність юридичної особи під час перевірки;
( Підпункт 3 пункту 2 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 151 від 22.12.2018 )
4) програма перевірки - перелік питань, що підлягають перевірці.
Інші терміни, що використовуються в цьому Положенні, вживаються у значеннях, установлених законами України та нормативно-правовими актами Національного банку.
3. Національний банк здійснює нагляд за дотриманням юридичними особами ліцензійних вимог, визначених Положенням № 926, правил і порядку надання банкам послуг з інкасації, визначених Інструкцією № 29, шляхом проведення планових та позапланових перевірок.
Планові перевірки проводяться на підставі розпорядчого акта Національного банку про проведення перевірки юридичної особи (далі - розпорядчий акт Національного банку) відповідно до календарного плану перевірок юридичних осіб, складеного з урахуванням результатів попередніх перевірок, аналізу звітної інформації, наданої юридичними особами до Національного банку, інших відомостей, отриманих Національним банком у встановленому законодавством України порядку.
Позапланові перевірки проводяться за наявності обґрунтованих підстав на підставі рішення Правління Національного банку, а також за дорученням Голови Національного банку, його першого заступника або заступника, який за розподілом функціональних обов’язків здійснює загальне керівництво процесами грошового обігу (далі - керівництво Національного банку). Зазначене доручення оформляється розпорядчим актом Національного банку.
( Пункт 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 151 від 22.12.2018 )
4. Національний банк не рідше одного разу на три роки здійснює планову перевірку щодо дотримання юридичною особою ліцензійних умов, визначених Положенням № 926, правил і порядку надання банкам послуг з інкасації відповідно до вимог Інструкції № 29.
( Абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 04.03.2024 )
Початок планової перевірки має бути не раніше ніж через рік після отримання юридичною особою ліцензії на здійснення операцій з готівкою та початку діяльності з інкасації коштів, перевезення валютних та інших цінностей або після закінчення попередньої перевірки.
( Пункт 4 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 151 від 22.12.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 04.03.2024 )
II. Організація перевірок
5. Планові та позапланові перевірки юридичних осіб проводяться інспекційними групами у складі працівників Національного банку.
Національний банк визначає чисельність інспекційної групи залежно від періоду перевірки та обсягу документів і матеріалів, що підлягають перевірці. Мінімальна чисельність інспекційної групи - дві особи.
6. Персональний склад інспекційної групи, яка має здійснювати перевірку, та її керівник визначаються розпорядчим актом Національного банку.
Члени інспекційної групи на час проведення перевірки підпорядковуються її керівникові в межах наданих йому цим Положенням повноважень.
( Абзац другий пункту 6 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 151 від 22.12.2018 )
7. Працівник Національного банку, якого призначають проводити перевірку юридичної особи, перед наданням йому повноважень для здійснення перевірки повинен подати безпосередньому керівникові повідомлення про відсутність у нього конфлікту інтересів, пов’язаного з цією юридичною особою. Копія цього повідомлення подається також керівникові інспекційної групи перед початком перевірки.
( Пункт 7 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 151 від 22.12.2018 )
8. У розпорядчому акті Національного банку мають бути зазначені:
1) повне найменування та місцезнаходження юридичної особи;
2) прізвища, імена, по батькові керівника та членів інспекційної групи;
3) підстава для проведення перевірки;
4) вид перевірки (планова чи позапланова);
5) період і термін проведення перевірки (дати її початку та закінчення);
6) строк підготовки довідки про перевірку;
7) програма перевірки (додається до розпорядчого акта Національного банку).
9. Період діяльності юридичної особи, який був охоплений попередньою перевіркою Національного банку, не включається до періоду наступної перевірки.
10. Перевірка проводиться у строки, що достатні для виконання запланованого обсягу перевірки.
( Пункт 10 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 151 від 22.12.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 25 від 04.03.2024 )
III. Порядок проведення перевірок
11. Для підготовки до перевірки членам інспекційної групи надається до трьох робочих днів.
Протягом цього часу керівник інспекційної групи інформує її членів про завдання перевірки, надає рекомендації та вказівки щодо порядку її проведення, ознайомлення з документами попередніх перевірок юридичної особи, а також проводить інструктаж щодо порядку взаємовідносин з працівниками юридичної особи під час проведення перевірки, у тому числі стосовно суворого дотримання етичних норм спілкування.
12. До початку перевірки члени інспекційної групи зобов'язані:
1) вивчити матеріали попередніх перевірок (якщо вони були) з метою здійснення подальшого контролю за тими напрямами роботи юридичної особи, за якими раніше були виявлені порушення та/або виявлені під час попередніх перевірок ризики допущення порушень унаслідок недосконалості процедур внутрішнього контролю;
2) деталізувати питання, що підлягають перевірці, на підставі результатів аналізу вищезазначеної інформації, а також відповідно до програми перевірки та вказівок керівника інспекційної групи.
13. Національний банк зобов'язаний повідомити в письмовій формі керівника юридичної особи про проведення планової перевірки не пізніше ніж за п’ять робочих днів до її початку.
( Абзац перший пункту 13 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 151 від 22.12.2018 )
Повідомлення про планову перевірку може містити вимоги щодо проведення юридичною особою відповідних підготовчих заходів, а саме:
1) подання до Національного банку в установлений строк відомостей, необхідних для процесу підготовки інспекційної групи до перевірки;
2) підготовки потрібних для перевірки документів та інших матеріалів (згідно з переліком документів та матеріалів, що має додаватися до повідомлення);
( Абзац четвертий пункту 13 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 151 від 22.12.2018 )
3) виділення (за можливості) окремого службового приміщення для роботи інспекційної групи.
14. Керівник інспекційної групи, яка уповноважена провести позапланову перевірку, має право самостійно приймати рішення щодо потреби, форми та терміну здійснення попереднього повідомлення керівника юридичної особи про початок її проведення.
15. Члени інспекційної групи розпочинають проведення перевірки з пред'явлення керівникові юридичної особи (або посадовій особі, яка виконує його обов'язки) службових посвідчень працівників Національного банку та копії розпорядчого акта Національного банку.
Керівник юридичної особи зобов'язаний допустити членів інспекційної групи до проведення перевірки за наявності в них вищезазначених документів.
16. Перевірки організовуються таким чином, щоб не порушувати режим роботи юридичної особи, що перевіряється.
Керівник юридичної особи зобов’язаний виділити інспекційній групі на час проведення перевірки відокремлене (за можливості) службове приміщення, що обладнане офісними меблями, шафою для тимчасового зберігання документів та комп’ютерною технікою.
( Абзац другий пункту 16 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 151 від 22.12.2018 )

................
Перейти до повного тексту