1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
15.06.2017 № 54
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку № 31 від 05.02.2019 )
Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 45 від 26.04.2018 )
Відповідно до статей 7, 15, 25, 44, 56 Закону України "Про Національний банк України" , Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронний цифровий підпис", статей 5, 11, 13 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", з метою вдосконалення нормативно-правових актів Національного банку України Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про функціонування автоматизованої інформаційної системи Національного банку України "Реєстр індивідуальних ліцензій на здійснення фізичними особами валютних операцій", що додається.
2. Главу 1 Інструкції про порядок видачі індивідуальних ліцензій на здійснення інвестицій за кордон , затвердженої постановою Правління Національного банку України від 16 березня 1999 року № 122, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26 квітня 1999 року за № 259/3552 (зі змінами), доповнити новим пунктом такого змісту:
"1.11. Індивідуальна ліцензія на здійснення фізичною особою-резидентом, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, інвестиції за кордон на суму до 50 000 доларів США включно (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату видачі індивідуальної ліцензії) видається Національним банком України в електронній формі за допомогою автоматизованої інформаційної системи Національного банку України "Реєстр індивідуальних ліцензій на здійснення фізичними особами валютних операцій".
Порядок функціонування цієї автоматизованої інформаційної системи та надання Національним банком України за допомогою засобів цієї системи індивідуальної ліцензії в електронній формі (у тому числі особливості отримання, видачі, анулювання, строку дії ліцензії, підстав відмови в її видачі тощо) визначається окремим нормативно-правовим актом Національного банку України".
3. Главу 1 Положення про порядок видачі індивідуальних ліцензій на переказування іноземної валюти за межі України для оплати банківських металів та проведення окремих валютних операцій , затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17 червня 2004 року № 266, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 липня 2004 року за № 897/9496 (зі змінами), після пункту 1.9 доповнити новим пунктом 1.10 такого змісту:
"1.10. Індивідуальна ліцензія для здійснення фізичною особою-резидентом, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, оплати послуг за договором страхування життя, укладеним з нерезидентом, на суму до 50 000 доларів США включно (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату видачі індивідуальної ліцензії) видається Національним банком в електронній формі за допомогою автоматизованої інформаційної системи Національного банку України "Реєстр індивідуальних ліцензій на здійснення фізичними особами валютних операцій".
Порядок функціонування цієї автоматизованої інформаційної системи та надання Національним банком за допомогою засобів цієї системи індивідуальної ліцензії в електронній формі (у тому числі особливості отримання, видачі, анулювання, строку дії ліцензії, підстав відмови в її видачі тощо) визначається окремим нормативно-правовим актом Національного банку України".
У зв'язку з цим пункт 1.10 уважати пунктом 1.11.
4. Главу 1 Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України , затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 жовтня 2004 року № 485, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2004 року за № 1413/10012 (зі змінами), доповнити новим пунктом такого змісту.
"1.16. Індивідуальна ліцензія на розміщення фізичною особою-резидентом, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, валютних цінностей на рахунках за межами України на суму до 50 000 доларів США включно (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату видачі індивідуальної ліцензії) видається Національним банком в електронній формі за допомогою автоматизованої інформаційної системи Національного банку України "Реєстр індивідуальних ліцензій на здійснення фізичними особами валютних операцій".
Порядок функціонування цієї автоматизованої інформаційної системи та надання Національним банком за допомогою засобів цієї системи індивідуальної ліцензії в електронній формі (у тому числі особливості отримання, видачі, анулювання, строку дії ліцензії, підстав відмови в її видачі тощо) визначається окремим нормативно-правовим актом Національного банку".
5. Підпункт 20 пункту 6 постанови Правління Національного банку України від 13 грудня 2016 року № 410 "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України" (зі змінами) після абзацу другого доповнити новим абзацом третім такого змісту:
"операцій фізичних осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності, на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку України в електронній формі, виданих за допомогою автоматизованої інформаційної системи Національного банку України "Реєстр індивідуальних ліцензій на здійснення фізичними особами валютних операцій" у порядку, визначеному окремим нормативно-правовим актом Національного банку України".
У зв'язку з цим абзаци третій - сьомий уважати відповідно абзацами четвертим - восьмим.
6. Департаменту відкритих ринків (Пономаренко С.В.) після офіційного опублікування довести зміст цієї постанови до відома банків України для використання в роботі, а банкам України - до відома їх клієнтів.
7. Постанова набирає чинності з 03 липня 2017 року. Пункт 5 цієї постанови діє до прийняття Національним банком України окремої постанови Правління Національного банку України за умови відсутності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, обставин, що загрожують стабільності банківської та/або фінансової системи України.
В. о. Голови Я.В. Смолій
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
15.06.2017 № 54
ПОЛОЖЕННЯ
про функціонування автоматизованої інформаційної системи Національного банку України "Реєстр індивідуальних ліцензій на здійснення фізичними особами валютних операцій"
І. Загальні положення
1. Це Положення встановлює порядок функціонування автоматизованої інформаційної системи Національного банку України "Реєстр індивідуальних ліцензій на здійснення фізичними особами валютних операцій" та надання Національним банком України (далі - Національний банк) за допомогою засобів цієї системи індивідуальної ліцензії в електронній формі на здійснення фізичною особою-резидентом, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності (далі -фізична особа), валютної операції з переказу коштів з України з метою виконання власних зобов'язань перед нерезидентом за договором страхування життя/розміщення коштів на власному рахунку за межами України/здійснення інвестиції за кордон (далі - валютна операція).
Норми цього Положення поширюються на валютні операції фізичних осіб незалежно від наявності/відсутності в цих осіб статусу підприємця за умови, що ці операції здійснюються фізичними особами для власних потреб та не пов'язані з їх підприємницькою діяльністю.
( Пункт 1 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 45 від 26.04.2018 )
2. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:
1) автоматизована інформаційна система Національного банку України "Реєстр індивідуальних ліцензій на здійснення фізичними особами валютних операцій" (далі - AIC) - комплекс організаційно-технічних засобів, який забезпечує автоматизоване надання Національним банком індивідуальних ліцензій в електронній формі на здійснення фізичними особами валютних операцій відповідно до вимог цього Положення;
2) е-ліцензія - індивідуальна ліцензія в електронній формі, що видається Національним банком фізичній особі згідно з цим Положенням для здійснення нею валютної операції.
Інші терміни, що вживаються в цьому Положенні, застосовуються в значеннях, визначених Декретом Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (далі - Декрет), Законами України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронний цифровий підпис", іншими законами України та нормативно-правовими актами Національного банку.
3. Фізичній особі дозволяється протягом календарного року провести на підставі виданих їй е-ліцензій валютні операції на загальну суму, що не має перевищувати в сукупності 50 000 доларів США включно (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату видачі відповідної е-ліцензії).
Для здійснення валютних операцій, що в сукупності перевищують суму, зазначену в абзаці першому пункту 3 розділу І цього Положення, фізична особа має звернутися безпосередньо до Національного банку для отримання в паперовій формі індивідуальної ліцензії на здійснення валютної операції відповідно до вимог окремих нормативно-правових актів Національного банку, що регулюють порядок видачі таких ліцензій.
4. Е-ліцензія не може бути видана (отримана) на валютну операцію, що вже проведена.
Е-ліцензія видається фізичній особі без права передавання іншим особам.
5. Е-ліцензія є підставою для проведення фізичною особою валютної операції тільки в день її видачі.
II. Порядок видачі та анулювання е-ліцензії
6. Фізична особа (заявник) для одержання е-ліцензії має звернутися в уповноважений банк, в якому вона (він) має відкритий власний рахунок, та подати такі документи (інформацію):
1) заяву до Національного банку про видачу е-ліцензії, засвідчену підписом фізичної особі (заявника), що містить реквізити (відомості), перелік яких, наведено в додатку до цього Положення;
2) документи (інформацію), на підставі яких (якої) уповноважений банк повинен з'ясувати наявність джерел походження коштів фізичної особи (заявника), у тому числі коштів, що є спільною сумісною власністю подружжя, у сумі, достатній для здійснення переказу коштів на підставі е-ліцензії. Такими документами (інформацією) можуть бути податкові декларації про майновий стан і доходи/ податкові декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця з відміткою контролюючого органу України про їх отримання, довідки (відомості) контролюючого органу України про суми виплачених доходів та сплачених податків, інформація з офіційного сайта Національного агентства з питань запобігання корупції з декларацій про майновий стан і доходи, які подавалися на виконання вимог законодавства у сфері запобігання корупції, договори про продаж рухомого та/або нерухомого майна, інші документи, які підтверджують джерела походження коштів фізичної особи (заявника). Для виконання вимог підпункту 2 пункту 6 розділу II цього Положення джерелом походження коштів фізичної особи (заявника), у тому числі коштів, що є спільною сумісною власністю подружжя, може бути: заробітна плата та/або інші виплати і винагороди, які виплачені (надані) у зв'язку з трудовими відносинами, доходи, отримані від господарської/незалежної професійної діяльності, доходи, отримані від операцій з продажу об'єктів рухомого та/або нерухомого майна, інвестиційний прибуток, успадковані кошти, інші виплати відповідно до умов цивільно-правових правочинів (договорів);

................
Перейти до повного тексту