1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
12.04.2016 № 257
Про затвердження Антикорупційної програми Національного банку України на 2016 - 2017 роки
Відповідно до статті 19 Закону України "Про запобігання корупції" , з метою створення в Національному банку України ефективної системи запобігання та протидії корупції Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Антикорупційну програму Національного банку України на 2016 - 2017 роки (далі - Програма), що додається.
2. Департаменту безпеки (Скомаровський О.А.) забезпечити погодження Програми з Національним агентством з питань запобігання корупції.
3. Визначити Департамент безпеки підрозділом, відповідальним за моніторинг та координацію виконання Програми.
4. Управлінню інформації та громадських комунікацій (Бондаренко Н.М.) забезпечити розміщення Програми на сторінках Офіційного інтернет-представництва Національного банку України.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Смолія Я.В.
В.о. Голови Я.В. Смолій
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
12.04.2016 № 257
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Національного банку України на 2016 - 2017 роки
I. Мета Програми
Метою цієї Антикорупційної програми (далі - Програма) є створення в Національному банку України (далі - Національний банк) ефективної системи запобігання та протидії корупції на основі нових засад формування та реалізації антикорупційної політики, визначених Законом України "Про запобігання корупції" та Антикорупційною стратегією на 2014 - 2017 роки, затвердженою Законом України від 14 жовтня 2014 року № 1699-VII.
II. Основні засади антикорупційної політики Національного банку
Корупція - це одне з найнебезпечніших негативних соціальних явищ, що призводять до руйнування і ослаблення всіх державних інститутів. Рівень розвитку корупції, витончені форми її існування вимагають адекватних заходів реагування.
Вирішити цю проблему можливо лише в результаті послідовної, системної роботи з розробки та впровадження правових, організаційних та інших механізмів запобігання і протидії корупції.
Проблему корупції в системі Національного банку передбачається вирішувати шляхом:
забезпечення ефективного застосування антикорупційного законодавства, удосконалення нормативно-правового регулювання у сфері запобігання та протидії корупції в системі Національного банку;
визначення та усунення причин і умов, що спричиняють виникнення корупції в системі Національного банку;
визначення основних напрямів діяльності у сфері запобігання і протидії корупції в системі Національного банку;
формування у працівників Національного банку нетерпимого, негативного ставлення до корупції як суспільно небезпечного явища;
забезпечення прозорості діяльності підрозділів Національного банку;
упровадження системи моніторингу ефективності діяльності з питань запобігання та протидії корупції в підрозділах Національного банку.
III. Основні корупційні ризики в діяльності Національного банку, їх причини та умови, що їм сприяють
Одним із основних напрямів у сфері запобігання та протидії корупції є виявлення корупційних ризиків, усунення умов та причин їх виникнення.
У переліку корупційних ризиків важливе місце посідає наявність у посадових осіб широких дискреційних повноважень, оскільки саме наявність можливості діяти на власний розсуд створює передумови для вчинення корупційних правопорушень. Водночас критерії для прийняття окремих рішень визначено в нормативно-правових і розпорядчих актах іноді узагальнено.
Одним із чинників виникнення корупційних ризиків є складність процедур прийняття окремих рішень, можливість безконтрольного здійснення особистого контакту зацікавленої особи з посадовою особою, яка вирішує справу по суті або готує проект рішення.
Такий стан справ уможливлює вимагання незаконної вигоди недобросовісною посадовою особою, а також надає можливість заінтересованій особі пропонувати посадовій особі неправомірну вигоду за вирішення справи.
Під юридичне визначення конфлікту інтересів потрапляє значна кількість конкретних ситуацій, у яких працівник може опинитися в процесі виконання посадових обов'язків. Відсутність основних критеріїв визначення конфлікту інтересів не дозволяє чітко ідентифікувати це явище та уникати ситуацій, коди приватний інтерес може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень.
Суттєвим корупційним ризиком є недобросовісність окремих працівників. Етично-психологічні аспекти та соціально-правові фактори мають великий вплив на сумлінність працівників під час виконання своїх посадових обов'язків, оскільки працівник завжди приймає рішення насамперед на підставі власного досвіду, а також ґрунтуючись на особистих переконаннях і персональному соціально-матеріальному становищі.
Передбачена законодавством процедура спеціальної перевірки претендентів на заміщення посад не містить перевірки їх ділової репутації, що збільшує ризики працевлаштування в Національний банк недобросовісних осіб.
Серед загальних проблем, що істотно впливають на стан корупції, необхідно відзначити недосконалість системи внутрішнього контролю за дотриманням вимог антикорупційного законодавства. Умови для виникнення корупційного ризику створюються, якщо такий контроль здійснюється несистематично, нерезультативно, не охоплює всіх питань та напрямів.
Суттєвого покращання потребує навчальна (просвітницька) робота для формування антикорупційної моделі поведінки працівників та атмосфери неприйняття корупції, підвищення правової культури працівників.
IV. Завдання і заходи з виконання Програми
Завдання і заходи з виконання Програми, спрямовані на розв'язання проблеми та досягнення мети Програми, наведено в додатку до Програми.
V. Очікувані результати виконання Програми
Виконання Програми дасть змогу:
зменшити вплив корупції на діяльність Національного банку;
створити ефективні механізми запобігання корупції, забезпечити контроль за дотриманням вимог антикорупційного законодавства працівниками Національного банку;
забезпечити формування правової свідомості, добросовісної поведінки працівників Національного банку, нетерпимого ставлення до корупції;
підвищити рівень довіри суспільства до Національного банку.
VI. Моніторинг, оцінка виконання та перегляд Програми
Поточний моніторинг та координація виконання Програми здійснюються Департаментом безпеки Національного банку.
Оцінка стану виконання Програми проводиться Правлінням Національного банку щороку разом із розглядом узагальненої інформації, що подається Національному агентству із питань запобігання корупції для підготовки національної доповіді щодо реалізації засад антикорупційної політики.
Програма підлягає щорічному перегляду з урахуванням результатів оцінки стану її виконання, а також з урахуванням змін чинного законодавства України.
Додаток
до Антикорупційної програми
Національного банку України
на 2016 - 2017 роки
(розділ IV)
12.04.2016 № 257
ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ
з виконання Антикорупційної програми Національного банку України на 2016 - 2017 роки
№ з/п Визначення завдання Визначення заходу Строк виконання Відповідальні за виконання Індикатор виконання
1 2 3 4 5 6
1 Удосконалення системи внутрішнього контролю за дотриманням антикорупційного законодавства 1. Розроблення розпорядчого акта, який визначає:
1) обов'язки службовців Національного банку України (далі - Національний банк) щодо запобігання корупційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням;
2) порядок дій службовців Національного банку у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, підготовки та подання повідомлень про пропозицію;
3) порядок розгляду та перевірки повідомлень службовців Національного банку про надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка;
4) порядок контролю за дотриманням у Національному банку обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції, у тому числі:
щодо використання службових повноважень чи свого становища;
щодо одержання подарунків;
запобігання одержанню неправомірної вигоди або подарунка;
щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності;
після звільнення з Національного банку;
спільної роботи близьких осіб;
5) порядок контролю за дотриманням службовцями Національного банку вимог статті 65 Закону України "Про Національний банк України"
та відповідності цим вимогам претендентів на заміщення посад службовців Національного банку
II квартал 2016 р. Департамент безпеки розпорядчий акт прийнято
2. Удосконалення порядку проведення службових розслідувань та перевірок в системі Національного банку III квартал 2016 р. Департамент безпеки розпорядчий акт прийнято
3. Створення системи інформаційно-аналітичної підтримки функцій внутрішнього контролю за дотриманням антикорупційного законодавства IV квартал 2016 р. Департамент безпеки,
Департамент інформаційних технологій
систему створено
4. Проведення моніторингу дотримання службовцями Національного банку обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції щороку Департамент безпеки звіти за результатами моніторингу
2 Удосконалення системи виявлення, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів 1. Розроблення розпорядчого акта, який визначає:
1) порядок підготовки та подання працівниками Національного банку повідомлень про виникнення (відсутність) конфліктів інтересів;
2) порядок розгляду та перевірки повідомлень працівників Національного банку про виникнення конфліктів інтересів;
3) процедуру виявлення, урегулювання та упередження конфліктів інтересів в системі Національного банку;
4) порядок контролю за дотриманням працівниками Національного банку вимог щодо повідомлення про конфлікт інтересів та його врегулювання
III квартал 2016 р. Департамент безпеки розпорядчий акт прийнято
2. Розроблення методичних рекомендацій щодо додаткових критеріїв визначення конфліктів інтересів IV квартал 2016 р. Департамент безпеки методичні рекомендації затверджено
3. Проведення моніторингу дотримання в Національному банку законодавства з питань виявлення, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів щороку Департамент безпеки звіт за результатами моніторингу
3 Проведення антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів Національного банку 1. Проведення антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів Національного банку згідно з методологією проведення антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів постійно Юридичний департамент висновки за результатами проведення правової експертизи проекту нормативно-правового акта
4 Створення механізму повідомлень про порушення антикорупційного законодавства в Національному банку 1. Розроблення проекту розпорядчого акта про порядок розгляду повідомлень про порушення антикорупційного законодавства в Національному банку II квартал 2016 р. Департамент безпеки розпорядчий акт затверджено
2. Створення "лінії довіри" для отримання повідомлень про порушення антикорупційного законодавства в Національному банку II квартал 2016 р. Департамент безпеки,
Департамент інформаційних технологій
"лінія довіри" функціонує
3. Організація розгляду та перевірки повідомлень про порушення антикорупційного законодавства в Національному банку постійно Департамент безпеки звіти (довідки) про результати розгляду повідомлень
5 Підтримання належного рівня ділової репутації службовців Національного банку 1. Організація проведення передбаченої Законом України "Про запобігання корупції"
спеціальної перевірки відомостей стосовно осіб, які претендують на зайняття посад службовців Національного банку
постійно Департамент персоналу довідки за результатами перевірки
2. Розроблення пропозицій щодо внесення змін до Закону України "Про Національний банк України"
, що передбачають необхідність установлення вимог до ділової репутації службовців Національного банку
друге півріччя 2016 р. Юридичний департамент,
Департамент персоналу,
Департамент безпеки
підготовлено пропозиції
3. Формування вимог до ділової репутації службовців Національного банку, визначення порядку проведення перевірки відомостей стосовно ділової репутації службовців Національного банку та осіб, які претендують на заміщення посад службовців Національного банку протягом трьох місяців з дати прийняття відповідних змін до Закону України "Про Національний банк України"
Департамент безпеки,
Департамент персоналу
нормативно-правовий акт прийнято
4. Проведення перевірки відомостей стосовно ділової репутації службовців Національного банку та осіб, які претендують на зайняття посад службовців Національного банку постійно Департамент безпеки звіти (довідки) за результатами перевірок
6 Здійснення контролю за декларуванням службовцями Національного банку майна, доходів, витрат і зобов'язань фінансового характеру 1. Здійснення контролю за своєчасністю подання службовцями Національного банку декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування перше півріччя 2016 р. перше півріччя 2017 р. Департамент персоналу,
Департамент безпеки
звіт за результатами моніторингу
2. Організація взаємодії з Національним агентством з питань запобігання корупції з питань проведення контролю декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданих службовцями Національного банку постійно Департамент безпеки налагоджено взаємодію та обмін інформацією
7 Удосконалення механізму виявлення корупційних правопорушень 1. Розроблення переліку функцій підрозділів Національного банку з підвищеним корупційним ризиком III квартал 2016 р. Департамент безпеки перелік затверджено
2. Розроблення пропозицій щодо переліку посад працівників Національного банку з підвищеним корупційним ризиком, надання пропозицій Національному агентству з питань запобігання корупції з метою подальшого затвердження такого переліку III квартал 2016 р. Департамент безпеки перелік посад затверджено
3. Визначення особливостей контролю діяльності службовців Національного банку, які займають посади з підвищеним корупційним ризиком III квартал 2016 р. Департамент безпеки особливості визначено (затверджено відповідний розпорядчий акт)
4. Розроблення індикаторів можливих корупційних дій під час реалізації функцій з підвищеним корупційним ризиком IV квартал 2016 р. Департамент безпеки індикатори розроблено
5. Моніторинг негативних повідомлень в ЗМІ та мережі Інтернет про корупцію в Національному банку, організація їх перевірок постійно, за потреби Департамент безпеки звіти про результати моніторингу та перевірок
6. Проведення службових розслідувань та перевірок з метою виявлення причин та умов, що призвели до вчинення корупційного правопорушення або невиконання вимог антикорупційного законодавства постійно, за потреби Департамент безпеки акти (довідки) за результатами розслідувань (перевірок)
7. Організація взаємодії із спеціально уповноваженими суб'єктами у сфері протидії корупції з питань запобігання, виявлення та припинення корупційних правопорушень в системі Національного банку постійно Департамент безпеки налагоджено взаємодію та обмін інформацією
8 Зменшення корупційних чинників у процедурах закупівель 1. Проведення заходів щодо зменшення ризиків, пов'язаних з: лобіюванням закупівель товарів, робіт, послуг, які не відповідають потребам замовника; необґрунтованим уникненням процедур закупівлі, визначених законодавством; необґрунтованими відмовами учасникам процедур закупівлі та відхиленнями пропозицій учасників процедур закупівель, змінами істотних умов договору постійно Департамент безпеки,
Департамент забезпечення діяльності Національного банку
запроваджено додаткові процедури контролю
2. Проведення перевірки наявності антикорупційної програми у юридичних осіб, які є учасниками попередньої кваліфікації, учасниками процедур закупівель, що проводяться Національним банком (у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання корупції"
)
постійно Департамент безпеки,
Департамент забезпечення діяльності Національного банку
перевірки проводяться
9 Підвищення рівня прозорості діяльності Національного банку України з питань запобігання та протидії корупції 1. Створення розділу "запобігання корупції" на зовнішньому та внутрішньому порталі Національного банку, здійснення інформаційного наповнення розділу II квартал 2016 р. Департамент інформаційних технологій,
Департамент безпеки,
Управління інформації та громадських комунікацій
розділ створено
2. Оприлюднення інформації про вжиті в системі Національного банку заходи щодо запобігання і протидії корупції постійно Управління інформації та громадських комунікацій,
Департамент безпеки
інформацію оприлюднено
10 Створення системи навчання з питань запобігання і протидії корупції 1. Підготовка пам'ятки працівникові Національного банку про наявні обмеження, заборони, обов'язки, визначені законодавством у сфері запобігання корупції II квартал 2016 р. Департамент безпеки,
Департамент персоналу
пам'ятку розроблено
2. Підготовка навчальних матеріалів для проведення навчання з питань запобігання і протидії корупції для працівників Національного банку III квартал 2016 р. Департамент персоналу,
Департамент безпеки
навчальні матеріали затверджено
3. Організація навчання з питань запобігання і протидії корупції для працівників Національного банку за окремим графіком Департамент персоналу,
Департамент безпеки
працівники пройшли навчання
4. Поширення інформації про антикорупційне законодавство, практику його застосування серед працівників Національного банку щороку Департамент персоналу,
Департамент безпеки
інформаційні матеріали підготовлено та поширено
11 Упровадження інструментів отримання достовірної інформації щодо кількісних та якісних показників корупції 1. Організація розроблення методології оцінювання рівня корупції в системі Національного банку III квартал 2017 р. Департамент безпеки методологію визначено
2. Організація дослідження рівня корупції в системі Національного банку IV квартал 2017 р. Департамент безпеки звіт за результатами дослідження затверджено

................
Перейти до повного тексту