1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


РАДА НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23.04.2015 № 5
Про стан проведення грошово-кредитної політики у січні - березні 2015 року та її вплив на стан соціально-економічного розвитку України
Відповідно до статті 9 Закону України "Про Національний банк України" Рада Національного банку України
ВИРІШИЛА:
1. Взяти до відома інформацію Правління Національного банку України про стан виконання Основних засад грошово-кредитної політики у січні - березні 2015 року.
2. Визнати, що проведення грошово-кредитної політики у січні - березні 2015 року не повною мірою відповідало положенням Основних засад грошово-кредитної політики. Упродовж січня - березня 2015 року грошово-кредитний ринок продовжував перебувати під негативним впливом несприятливих макроекономічних трендів, спостерігалося зниження економічної активності. За січень - лютий ц. р. обсяг промислового виробництва зменшився на 21.7% порівняно з відповідним періодом минулого року, а сільськогосподарського виробництва - на 3.6%. Унаслідок руйнування виробничої та транспортної інфраструктури на сході України, продовження дії торговельних обмежень з боку Російської Федерації експорт товарів і послуг скоротився на 33.7%.
Протягом більшої частини березня обмінний курс коливався на рівні 22 - 23 гривні за долар США, а Національний банк України мав змогу купувати іноземну валюту на ринку для поповнення міжнародних резервів. Обсяг міжнародних резервів за підсумками I кварталу збільшився на 2,4 млрд.дол. і на 1 квітня становив майже 10 млрд.дол. США. На тлі значних виплат за зовнішніми зобов'язаннями та від'ємних інтервенцій Національного банку на валютному ринку зростання резервів було забезпечено за рахунок отримання траншу від МВФ (4,9 млрд.дол.).
Втім, за підсумками січня - березня з урахуванням сукупності інших результатів розвитку грошово-кредитної сфери тенденція до стабілізації ще не може вважатися стійкою. Крім того, наслідки попередньої девальвації здійснюватимуть тривалий вплив на інші аспекти соціально-економічного розвитку країни і, відтак, можуть призвести до посилення умов для розгортання подальшого девальваційного етапу.
Обмінний курс гривні на міжбанківському ринку наприкінці лютого сягнув рівня 30,01 грн./дол. США, після чого (фактично за рахунок адміністративного обмеження доступу імпортерів до офіційного валютного ринку) досить швидко зміцнився і на кінець березня становив 23,45 грн. за дол. США. Таким чином, за підсумками I кварталу гривня девальвувала на 48,7%.
Під впливом девальвації загальний рівень споживчих цін протягом січня - березня зріс на 20,3%, річні плинні темпи інфляції з початку року прискорились з 24,9% до 45,8%, що є найвищим рівнем починаючи з листопада 1996 року. Місячний приріст індексу споживчих цін у березні, вперше з моменту введення в обіг гривні, набув двозначного виміру (10,8%). Домінування негативних очікувань та стійка недовіра до банківської системи призвели до продовження відпливу коштів з депозитних рахунків, обсяг депозитів у національній валюті у січні - березні ц.р. зменшився на 5.7%, що відбулося передусім за рахунок скорочення залишків на рахунках фізичних осіб на 10.1%. Обсяг депозитів в іноземній валюті в доларовому еквіваленті знизився на 14.4%.
З початку року Національний банк набув у власність державні облігації, номінальна вартість яких становить 27,4 млрд.грн., залишок ОВДП у портфелі зріс на 25,3 млрд.грн. (до 343,4 млрд.грн.). Випуск коштів в обіг супроводжувався одночасним вилученням гривні через валютний канал та накопиченням коштів на рахунках Уряду.
Як наслідок, монетарна база за підсумками I кварталу ц. р. скоротилася на 0,4% (до 332,0 млрд.грн.). Грошова маса переважно внаслідок курсової переоцінки депозитів в іноземній валюті з початку року зросла на 6,8% (до 1022,0 млрд.грн.), готівка в обігу - на 0,6% (до 284,8 млрд.грн.).
Було підвищено ставки за активними операціями Національного банку з декларуванням більш жорсткої монетарної політики для обмеження гривневого попиту на іноземну валюту (з 6 лютого - до 19.5%, з 4 березня - до 30% річних), але одночасно у січні - березні відбувалась експансія оборотів рефінансування (57,5 млрд.грн., в тому числі 37,9 млрд.грн. кредитів овернайт), що сприяло девальвації до рівня 30 грн. за дол. США у лютому.

................
Перейти до повного тексту