- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
17.12.2013 № 67-008/28340 |
Роз'яснення до Правил визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та обігових монет національної валюти України
1. Щодо визначення банком банкнот, забруднених хімічними та радіоактивними речовинами, будь-якими токсичними органічними субстанціями, що впливають або за певних умов можуть негативно впливати на здоров'я людини (пункт 8 розділу II
Правил ).
Дана вимога стосується банкнот, які були забруднені внаслідок техногенних аварій (хімічного, радіоактивного характеру тощо) на промислових та інших об'єктах, та банкнот, забруднених токсичними органічними продуктами біологічного походження (екскременти, останки померлих тощо), що впливають або за певних умов можуть негативно впливати на здоров'я людини.
Пред'явник зазначених пошкоджених банкнот має повідомити про ситуацію, унаслідок якої сталося відповідне забруднення, особливо, у випадках наявності на банкнотах, що пред'являються до обміну явних візуальних та органолептичних ознак забруднення.
У даному пункті не йдеться про необхідність проведення обов'язкового поаркушного приборного контролю банкнот на наявність радіоактивних, хімічних, біологічних забруднень тощо.
Крім того, для обміну таких банкнот фізичні та юридичні особи зобов'язані звертатися безпосередньо до територіальних управлінь Національного банку.
2. Щодо визначення та вилучення банкнот, забруднених спеціальним розчином унаслідок несанкціонованого втручання в спецпристрій для зберігання цінностей, під час приймання готівки від фізичних і юридичних осіб за всіма видами платежів, а також для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви та для переказів і передавання їх в установленому порядку для проведення розслідувань та відповідних досліджень до правоохоронних органів (пункт 9 розділу II
Правил ).
Спеціальний розчин, який використовується в спецпристрої для зберігання цінностей має певні фізико-хімічні характеристики: яскравий колір (малиновий, синій тощо), флуоресценцію в ультрафіолетових променях, стійкість до розчинників (неможливо видалити), та забруднює, як правило, не менше 20-30% банкноти в разі спроби неправомірного заволодіння ними.
Тобто, відрізнити банкноти, які будуть забруднені у такий спосіб, від звичайного забруднення банкнот не складно.
Крім цього, передбачається, що у разі несанкціонованого заволодіння спецпристроєм з банкнотами Національний банк інформуватиме банківську систему та громадськість про можливість появи в обігу банкнот з відповідними ознаками забруднення.
Порядок обміну банкнот, забруднених спеціальним розчином унаслідок несанкціонованого втручання в спецпристрій для зберігання цінностей, роботи з такими банкнотами та взаємодії з цього питання з правоохоронними органами, опрацьовується на цей час із урахуванням пропозицій правоохоронних органів та банків з метою доопрацювання відповідних нормативно-правових актів Національного банку України.
................Перейти до повного тексту