1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


РАДА НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
24.04.2014 № 7
Про здійснення грошово-кредитної політики у 2013 році і у січні-березні 2014 року та її вплив на стан соціально-економічного розвитку України
Відповідно до п.п. 2, 3 та ч. 3 статті 9 Закону України "Про Національний банк України" Рада Національного банку України
ВИРІШИЛА:
1. Взяти до відома інформацію Правління Національного банку України про виконання Основних засад грошово-кредитної політики в 2013 році та у січні-березні 2014 року.
2. Визнати, що здійснення грошово-кредитної політики в 2013 році провадилося відповідно до розроблених Радою Національного банку Основних засад грошово-кредитної політики. Рівень інфляції минулого року становив 0,5%, обмінний курс гривні на міжбанківському валютному ринку знизився на 1,2%. Водночас, забезпечення стабільності гривні не мало суттєвого впливу на динаміку показників економічного зростання - за підсумками року приріст реального ВВП залишився на нульовому рівні, а обсяги промислового виробництва знизилися на 4,3%.
Диспропорції в бюджетному секторі та енергетичній сфері, високий рівень корупції та тінізація фінансових потоків, надмірне фіскальне навантаження та посилення монополізації в базових галузях були основними чинниками низького рівня інвестиційної привабливості економіки країни. Як наслідок, вартість кредитів в економіку залишалася на невиправдано високому рівні навіть за умов стабільно низьких цінових та курсових показників національної валюти - середньозважена ставка за кредитами в гривні коливалася упродовж минулого року в межах від 15% до 17,5%. До внутрішніх регресивних напрямків розвитку економіки додалося і продовження негативних тенденцій у зовнішньоекономічній сфері. При тому, що зведене сальдо платіжного балансу за 2013 рік сформовано додатнім і становило близько 2 млрд. дол. США, дефіцит поточного рахунку був від'ємним на рівні 16,4 млрд. дол. США і становив близько 9% від ВВП. Таким чином, виконання Національним банком своїх функцій не дало змоги запобігти накопиченню макроекономічних дисбалансів які, поряд із суспільно-політичними подіями в державі зумовили погіршення ситуації в фінансово-банківській сфері на початку 2014 року.
3. Визнати, що у січні-березні 2014 року, внаслідок реалізації ризиків, пов'язаних із накопиченням у попередні періоди макроекономічних дисбалансів, а також з метою посилення спроможності економіки та фінансової системи протистояти зовнішнім шокам виникла необхідність запровадження режиму гнучкого обмінного курсу гривні. У цьому періоді обмінний курс гривні до долара США на міжбанківському ринку знизився на 34,9% - до 10,9981 грн./дол. США, а за операціями з продажу готівкового долара США населенню - на 37,6% - до 11,3971 грн./дол. США.
Складні макроекономічні умови реалізації грошово-кредитної політики та несприятлива зовнішньоекономічна кон'юнктура зумовлювали низький зовнішній попит, скорочення державного фінансування та погіршення фінансового стану підприємств, низький внутрішній споживчий та інвестиційний попит. Дія зазначених чинників посилилася соціально-політичними подіями в державі. Відбувся відплив коштів з банківських рахунків, обсяг депозитів населення в національній валюті зменшився на 32,3 млрд. грн., в іноземній - на 3,1 млрд. дол. США. Зниження обмінного курсу гривні та погіршення ринкових очікувань відобразилися на ціновій динаміці. Стримуючим фактором інфляції залишалася достатня насиченість ринку продовольчих товарів. У результаті темп приросту індексу споживчих цін у річному вимірі в березні 2014 року становив 3,4%.
Дії Національного банку України ґрунтувалися на необхідності підтримки ліквідності банків на належному рівні з метою уникнення кризи неплатежів та забезпечення вчасного виконання зобов'язань банків перед вкладниками. З цією метою були розроблені додаткові спеціальні механізми підтримки ліквідності банків, в яких відбувся відплив депозитів. Усього за І квартал ц.р. обсяг наданих кредитів рефінансування становив 63,1 млрд. грн. Зазначене зумовило випереджаюче у цей період зростання монетарної бази (на 7,4%) порівняно з грошовою масою (на 3,8%). Вживалися також заходи щодо збільшення внутрішньої вартості гривні через інструменти процентної політики, запроваджувалися тимчасові стабілізаційні заходи в частині регулювання здійснення валютних операцій.

................
Перейти до повного тексту