1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент платіжних систем
Л И С Т
08.11.2010 N 25-111/2675-19650
Територіальним управлінням,
ОПЕРУ
Національного банку України
Банкам України
Асоціації українських банків
Асоціації "Українському
кредитно-банківському союзу"
Про проект Змін до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах
Надсилаємо на розгляд проект Змін до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 N 492 (далі - Проект).
Повідомляємо, що зазначений Проект на виконання вимог Закону України від 11.09.2003 N 1160-IV "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних і юридичних осіб, їх об'єднань також розміщено на офіційній сторінці Національного банку України в мережі Інтернет (www.bank.gov.ua) в розділі "Законодавство".
Зауваження та пропозиції до Проекту приймаються до 6 грудня 2010 року.
Виконавчий директор з питань
платіжних систем та розрахунків

В.М.Кравець
Додаток
Проект
ЗМІНИ
до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах
1. У главі 1:
1.1. Пункт 1.1 викласти в такій редакції:
"1.1. Ця Інструкція розроблена відповідно до законів України "Про банки і банківську діяльність", "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" та інших законодавчих актів України, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку України (далі - Національний банк).
Інструкція регулює правовідносини, що виникають під час відкриття банками, їх відокремленими структурними підрозділами, які здійснюють банківську діяльність від імені банку, та філіями іноземних банків в Україні (далі - банки) поточних і вкладних (депозитних) рахунків у національній та іноземних валютах суб'єктам господарювання, фізичним особам, іноземним представництвам, нерезидентам - інвесторам, виборчим блокам політичних партій (далі - клієнти)".
1.2. Пункт 1.16 виключити.
У зв'язку з цим пункти 1.17-1.23 уважати відповідно пунктами 1.16-1.22.
1.3. Друге речення пункту 1.17 викласти в такій редакції: "На заяві клієнта мають бути зазначені підписи одного з керівників банку, а також уповноважених осіб (особи) банку, які (яка) відповідно до внутрішніх положень банку здійснюють перевірку щодо чинності та відповідності законодавству України документів та копій документів, що подаються клієнтом, а також контролюють правильність присвоєння номера рахунку клієнта та його відповідність внутрішньому плану рахунків банку".
2. Главу 2 викласти в такій редакції:
"2. Ідентифікація клієнтів
2.1. Банкам забороняється відкривати та вести анонімні (номерні) рахунки. Банки зобов'язані ідентифікувати клієнтів, які відкривають рахунки, а також осіб, уповноважених діяти від їх імені, у порядку, установленому законодавством України, у тому числі нормативно-правовими актами Національного банку. Рахунок клієнту відкривається лише після його ідентифікації банком.
2.2. Банк здійснює ідентифікацію клієнта - фізичної особи, його довіреної особи, а також особи, яка уповноважена діяти від імені клієнта - юридичної особи, на підставі таких документів:
паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;
документа, виданого відповідним органом державної податкової служби, що засвідчує присвоєння фізичній особі - резиденту ідентифікаційного номера платника податків.
Банк ідентифікує фізичну особу - резидента, яка відмовилася від прийняття ідентифікаційного номера платника податків, на підставі її паспорта з відміткою про наявність у неї права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Якщо паспорт або інший документ, що посвідчує особу не дає змоги банку з'ясувати місце проживання або місце перебування фізичної особи - резидента/ місце проживання або місце тимчасового перебування в Україні фізичної особи - нерезидента, то банк має право витребувати від клієнта інший документ, який містить таку інформацію.
2.3. Уповноважений працівник банку у присутності клієнта - фізичної особи та/або його довіреної особи/ особи, яка уповноважена діяти від імені клієнта-юридичної особи, робить копії відповідних сторінок паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, з інформацією, яку банк має визначити відповідно до законодавства України, а також копію документа, що засвідчує присвоєння фізичній особі - резиденту ідентифікаційного номера платника податків, або копію сторінки паспорта з відміткою про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера. Копії цих документів засвідчуються підписами уповноваженого працівника банку та клієнта - фізичної особи/його довіреної особи/ особи, яка уповноважена діяти від імені клієнта - юридичної особи як такі, що відповідають оригіналу, і зберігаються в справі з юридичного оформлення рахунку.
2.4. Особи, які мають право першого та другого підписів, особисто мають пред'явити уповноваженому працівнику банку документи, на підставі яких банком здійснюється їх ідентифікація, а також документи, що підтверджують їх повноваження.
У разі зміни у складі осіб, які мають право розпоряджатися рахунком юридичної особи або відокремленого підрозділу, новопризначена особа (особи) має особисто подати картку із зразками підписів і відбитком печатки, пред'явити документи, на підставі яких банком здійснюється її ідентифікація, а також документи, що підтверджують її повноваження.
Уповноважений працівник банку ідентифікує цих осіб та підтверджує здійснення ідентифікації копіюванням відповідних документів у порядку, установленому пунктом 2.3 цієї Інструкції.
2.5. У разі укладання договору банківського вкладу або договору банківського рахунку на користь третьої особи банк ідентифікує особу, що відкриває рахунок, а особу, на користь якої укладено договір і відкрито рахунок, - під час пред'явлення цією особою до банку першої вимоги або вираження нею іншим способом наміру скористатися цим рахунком.
2.6. Документи, на підставі яких здійснюється ідентифікація клієнта, мають бути чинними на момент їх подання банку.
У разі виникнення сумнівів у достовірності чи повноті наданої інформації про клієнта банк зобов'язаний вжити заходів для перевірки та уточнення інформації стосовно ідентифікації такого клієнта (особи).
2.7. Банк додатково до документів, які передбачені цією Інструкцією для відкриття рахунку юридичної особи, зобов'язаний витребувати від цього клієнта відомості про склад органів управління юридичної особи, власників істотної участі в юридичній особі та контролерів юридичної особи.
Банк має право витребувати від клієнта іншу інформацію стосовно ідентифікації його особи, змісту діяльності та фінансового стану.
Банк зобов'язаний відмовитися від відкриття рахунку у разі, якщо здійснення ідентифікації клієнта відповідно до вимог законодавства є неможливим.
2.8. Ідентифікація клієнта банку, що відкриває рахунок, не є обов'язковою, якщо клієнт вже має рахунки в цьому банку і був раніше ідентифікований відповідно до вимог законодавства України, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом".
3. У главі 3:
3.1. Абзаци восьмий - одинадцятий пункту 3.2 замітити одним абзацом такого змісту:
"Юридична особа, яка використовує найману працю і відповідно до законодавства України є платником страхових внесків, додатково до вищезазначеного переліку документів має подати копію документа, що підтверджує взяття юридичної особи на облік в органі Пенсійного фонду України, засвідчену органом, що його видав, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку. Інформацію про те, що юридична особа не використовує найману працю і не є платником страхових внесків, клієнт обов'язково зазначає в заяві про відкриття поточного рахунку в рядку "Додаткова інформація".
3.2. Абзац десятий пункту 3.3 викласти в такій редакції:
"Відокремлений підрозділ, який розташований на території іншої територіальної громади, ніж юридична особа, що його створила, має окремий баланс, здійснює розрахунки з оплати праці самостійно і відповідно до законодавства України є платником страхових внесків, додатково до вищезазначеного переліку документів має подати копію документа, що підтверджує взяття відокремленого підрозділу на облік в органі Пенсійного фонду України, засвідчену органом, що його видав, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку. Інформацію про те, що відокремлений підрозділ не використовує найману працю і не є платником страхових внесків, клієнт обов'язково зазначає в заяві про відкриття поточного рахунку в рядку "Додаткова інформація".

................
Перейти до повного тексту