- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про міжбанківське обслуговування операцій із застосуванням спеціальних платіжних засобів Національної системи масових електронних платежів
( Із змінами та доповненнями, внесеними
постановою Правління Національного банку України
від 8 серпня 2008 року N 235, реєстр.
N 1415 від 10.02.2009 )
Відповідно до статті
7 Закону України
"Про Національний банк України" та з метою забезпечення промислової експлуатації Національної системи масових електронних платежів (далі - НСМЕП) Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про виконання Національним банком України взаєморозрахунків за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів Національної системи масових електронних платежів, що додається.
( пункт із змінами, внесеними згідно з постановою Правління Національного банку України від 08.08.2008 р. N 235, реєстр.
N 1415 від 10.02.2009 )
2. Визнати такими, що втратили чинність:
постанову Правління Національного банку України від 07.09.2000
N 352 "Про впровадження пілотного проекту Національної системи масових електронних платежів";
розпорядження Національного банку України від 13.07.2001 N 315-р "Про міжбанківське обслуговування операцій за платіжними картками НСМЕП".
3. Доручити виконувати функції:
Розрахункового банку НСМЕП - Операційному управлінню Національного банку України (В.Д.Щуцький);
Головного процесингового центру НСМЕП - Центральній розрахунковій палаті Національного банку України (І.М.Коваль);
Регіонального процесингового центру НСМЕП в Харківському регіоні - Управлінню Національного банку України в Харківській області (В.В.Качук).
4. Операційному управлінню (В.Д.Щуцький), Центральній розрахунковій палаті (І.М.Коваль) разом з Департаментом персоналу (І.М.Іванюк) за потреби внести відповідні зміни до положень, які визначають їх діяльність у частині виконання окремих функцій щодо забезпечення діяльності НСМЕП.
5. Операційному управлінню (В.Д.Щуцький) за потреби укласти з банками - членами НСМЕП додаткові договори.
6. Департаменту платіжних систем (Н.Г.Лапко) довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України та банків- членів НСМЕП для використання в роботі.
7. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на виконавчого директора з питань платіжних систем та розрахунків В.М.Кравця.
8. Постанова набирає чинності з дня її підписання.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
11.11.2005 N 424
реєстр. N 1159
від 14.11.2005
ПОЛОЖЕННЯ
про виконання Національним банком України взаєморозрахунків за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів Національної системи масових електронних платежів
( Назва у редакції постанови правління Національного банку України 08.08.2008 р. N 235, реєстр.
N 1415 від 10.02.2009 )
( Із змінами та доповненнями, внесеними постановами Правління Національного банку України від 8 серпня 2008 року N 235, реєстр.
N 1415 від 10.02.2009; від 11 листопада 2009 року N 661, реєстр.
N 1465 від 11.11.2009 )
1. Загальні положення
1.2. Положення визначає умови та порядок виконання Національним банком України (далі - Національний банк) функцій розрахункового банку в Національній системі масових електронних платежів (далі - НСМЕП) із здійснення міжбанківських розрахунків за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів НСМЕП (далі - розрахунки), взаємовідносин розрахункового банку з Головним процесинговим центром (далі - ГПЦ), з учасниками розрахунків за результатами клірингу в НСМЕП і з Платіжною організацією НСМЕП (далі - Платіжна організація), умови забезпечення завершення розрахунків.
( пункт із змінами, внесеними згідно з постановою Правління Національного банку України від 08.08.2008 р. N 235, реєстр.
N 1415 від 10.02.2009 )
1.3. Взаємовідносини розрахункового банку з Платіжною організацією, ГПЦ, членами та учасниками НСМЕП регулюються Правилами Національної системи масових електронних платежів, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 10.12.2004
N 620 і зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 11.01.2005 за N 25/10305 (далі - Правила НСМЕП), цим Положенням, договорами і розпорядчими документами.
1.4. Суб'єктами розрахунків за результатами клірингу в НСМЕП є члени НСМЕП, що працюють або працювали у міжбанківському режимі та виконують розрахунки за результатами клірингу, а також процесингові центри (далі - учасники розрахунків).
1.5. Розрахунковий банк виконує розрахунки між учасниками розрахунків через кореспондентські рахунки банків, відкриті в територіальних управліннях Національного банку (далі - територіальні управління), та кліринговий рахунок і рахунок страхового фонду, відкриті в розрахунковому банку.
( пункт із змінами, внесеними згідно з постановою Правління Національного банку України від 08.08.2008 р. N 235, реєстр.
N 1415 від 10.02.2009 )
1.6. Розрахунковий банк здійснює розрахунки із застосуванням договірного списання відповідно до умов договору з членами НСМЕП.
1.7. Розрахунки між учасниками розрахунків проводяться згідно з затвердженим Платіжною організацією регламентом НСМЕП (далі - регламент) засобами системи електронних платежів Національного банку (далі - СЕП).
( пункт із змінами, внесеними згідно з постановою Правління Національного банку України від 08.08.2008 р. N 235, реєстр.
N 1415 від 10.02.2009 )
1.8. Якщо член НСМЕП - учасник розрахунків за результатами клірингу не є учасником СЕП, то він має проводити розрахунки через банк - член НСМЕП, що є учасником СЕП.
1.9. Розрахунки за послуги, надані учасникам розрахунків юридичною особою, яка виконує функції процесингового центру і не є структурним підрозділом Національного банку, здійснюються через поточний рахунок цієї юридичної особи, відкритий в банку, що є учасником СЕП.
( пункт із змінами, внесеними згідно з постановою Правління Національного банку України від 08.08.2008 р. N 235, реєстр.
N 1415 від 10.02.2009 )
1.10. З метою зменшення ризиків невиконання зобов'язань у разі неплатоспроможності учасників розрахунків під час проведення розрахунків за результатами клірингу Платіжна організація доручає розрахунковому банку формувати на договірних засадах з членами НСМЕП та постійно підтримувати страховий фонд покриття ризиків неплатежів за операціями з платіжними картками (далі - страховий фонд). Порядок створення та використання страхового фонду визначається цим Положенням.
1.11. Розрахунковий банк відображає в бухгалтерському обліку операції за розрахунками відповідно до нормативно-правових актів Національного банку, що визначають бухгалтерську модель операцій розрахункового банку НСМЕП.
( пункт із змінами, внесеними згідно з постановою Правління Національного банку України від 08.08.2008 р. N 235, реєстр. N 1415 від 10.02.2009 )
1.12. У цьому Положенні терміни вживаються в значеннях, наведених у:
нормативно-правових актах Національного банку, які регулюють порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням, міжбанківський переказ коштів в Україні в національній валюті та безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті;
Правилах НСМЕП.
2. Порядок формування та використання страхового фонду
2.1. Страховий фонд формується членами НСМЕП для зменшення ризиків невиконання зобов'язань у разі неплатоспроможності учасників розрахунків під час проведення розрахунків за результатами клірингу.
2.2. Страховий фонд формується за рахунок внесків членів НСМЕП і процентів, які вони сплачують за користування коштами страхового фонду понад суму сплаченого внеску.
Члени НСМЕП, які виконують лише функції еквайрингу спеціальних платіжних засобів НСМЕП, не сплачують внесок до страхового фонду під час включення їх у міжбанківський режим роботи як самостійних учасників клірингу, а також якщо протягом розрахункового періоду (кварталу) вони мали тільки кредитову нетто-позицію.
Суму внеску члена НСМЕП до страхового фонду визначає Рада Платіжної організації, про що повідомляє розрахунковий банк та членів НСМЕП.
( пункт доповнено абзацом згідно з постановою Правління Національного банку України від 08.08.2008 р. N 235, реєстр.
N 1415 від 10.02.2009 )
2.3. Перерахування на відповідний рахунок, відкритий у розрахунковому банку, внеску до страхового фонду є необхідною умовою для включення члена НСМЕП у міжбанківський режим роботи як самостійного учасника клірингу, крім випадку, передбаченого пунктом 2.2 цієї глави.
( пункт із змінами, внесеними згідно з постановою Правління Національного банку України від 08.08.2008 р. N 235, реєстр.
N 1415 від 10.02.2009 )
2.4. Умови та порядок сплати суми внеску члена НСМЕП зазначається у договорі між розрахунковим банком і членом НСМЕП.
2.5. Платіжна організація щокварталу аналізує обсяги міжбанківських оборотів за поточний квартал, фінансовий стан банків - членів НСМЕП і за потреби встановлює на наступний квартал нові розміри внеску члена НСМЕП до страхового фонду, про що повідомляє розрахунковий банк та членів НСМЕП. Члени НСМЕП, які здійснюють діяльність у міжбанківському режимі, зобов'язані протягом десяти календарних днів після отримання від Платіжної організації повідомлення про зміну розміру внеску до страхового фонду перерахувати на відповідний рахунок розрахункового банку визначену Платіжною організацією суму коштів.
2.6. Використання коштів страхового фонду здійснюється відповідно до вимог цього Положення, регламенту та умов договорів.
2.7. Розрахунковий банк використовує кошти страхового фонду для забезпечення виконання зобов'язань члена НСМЕП перед іншими учасниками розрахунків у разі недостатності коштів на кореспондентському рахунку банку під час проведення розрахунків за результатами клірингу. Розрахунковий банк самостійно приймає рішення щодо необхідності використання коштів страхового фонду в межах суми внеску члена НСМЕП. Якщо сума внеску до страхового фонду члена НСМЕП менша, ніж потрібно для забезпечення виконання зобов'язань члена НСМЕП перед іншими учасниками розрахунків, то розрахунковий банк використовує кошти страхового фонду за погодженням з головою Ради Платіжної організації.
( пункт із змінами, внесеними згідно з постановою Правління Національного банку України від 08.08.2008 р. N 235, реєстр.
N 1415 від 10.02.2009 )
2.8. Покриття ризику неплатоспроможності члена НСМЕП здійснюється розрахунковим банком за рахунок загальної суми страхового фонду.
2.9. У разі використання розрахунковим банком коштів страхового фонду для забезпечення виконання зобов'язань члена НСМЕП перед іншими учасниками розрахунків член НСМЕП зобов'язаний згідно з регламентом поповнити свій внесок до страхового фонду до рівня, установленого Платіжною організацією на поточний період, і перерахувати до страхового фонду кошти в розмірі, що були використані із загальної суми страхового фонду понад його внесок.
2.10. За користування коштами страхового фонду понад суму, сплачену членом НСМЕП як внесок, член НСМЕП сплачує проценти в розмірі облікової ставки Національного банку. Сплачені членом НСМЕП проценти зараховуються до страхового фонду.
Сплачені членами НСМЕП проценти за користування коштами страхового фонду є коштами Платіжної організації. Ці кошти Платіжна організація використовує для зменшення ризиків невиконання зобов'язань у разі неплатоспроможності учасників розрахунків під час проведення розрахунків за результатами клірингу.
2.11. Розрахунковий банк не нараховує проценти на залишок коштів страхового фонду.
2.12. У разі припинення членства емітента/еквайра у НСМЕП розрахунковий банк згідно з умовами договору та за умови відсутності заборгованості цього члена НСМЕП перед іншими учасниками розрахунків у порядку, визначеному в договорі, повертає члену НСМЕП залишок коштів, сплачених ним до страхового фонду.
2.13. Національний банк у разі припинення виконання ним функцій розрахункового банку повертає члену НСМЕП залишок коштів його страхового фонду або перераховує їх відповідно до умов договору.
3. Основні функції розрахункового банку
3.1. Для забезпечення виконання розрахунків за результатами клірингу між його учасниками розрахунковий банк виконує такі основні функції:
відкриває та веде кліринговий рахунок;
відкриває та веде рахунок, на якому обліковуються кошти страхового фонду та проценти, які сплачують члени НСМЕП за користування коштами страхового фонду понад суму сплаченого ними внеску до страхового фонду (облік коштів ведеться в підсистемі в розрізі членів НСМЕП);
приймає до виконання від ГПЦ клірингові вимоги у вигляді нетто-файлів (далі - нетто-файли) та надсилає йому відповіді про прийняття або не прийняття їх до виконання;
проводить відповідно до умов договорів і регламенту розрахунки між учасниками розрахунків, що включені ГПЦ до нетто-файла;
приймає рішення щодо використання коштів страхового фонду для забезпечення успішного завершення розрахунків між учасниками клірингу;
перевіряє стан технічних рахунків членів НСМЕП;
приймає рішення та надсилає повідомлення територіальному управлінню про встановлення чи зміну ліміту технічного рахунку члена НСМЕП;
надсилає повідомлення територіальним управлінням про скасування лімітів технічних рахунків членів НСМЕП;
надсилає повідомлення членам НСМЕП про встановлення їм лімітів технічних рахунків;
надсилає члену НСМЕП повідомлення про незавершення розрахунків між учасниками розрахунків за поточний кліринговий період із зазначенням суми коштів, яких йому не вистачило для успішного їх завершення;
надсилає повідомлення члену НСМЕП про необхідність поповнення внеску до страхового фонду;
надає Платіжній організації та ГПЦ інформацію про незавершення розрахунків між учасниками клірингу за поточний кліринговий період із зазначенням членів НСМЕП, які не виконали своїх зобов'язань за розрахунками, і необхідної суми коштів для успішного завершення в цілому і за кожним з них окремо;
перевіряє за потреби виконання зобов'язань членів НСМЕП щодо поповнення ними страхового фонду та повідомляє Платіжну організацію про невиконання відповідними членами НСМЕП своїх зобов'язань щодо поповнення страхового фонду;
................Перейти до повного тексту