- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент валютного регулювання
N 13-120/2439 від 22.12.98 м.Київ |
Кримському республіканському,
обласним управлінням НБУ,
Управлінню НБУ по м.Києву
і Київській області,
комерційним банкам,
Асоціації комерційних банків
( Лист втратив актуальність на підставі Листа Національного
банку
N 40-0006/16290 від 22.03.2018 )
Повідомлення у зв'язку з введенням євро з 01.01.99 р.
Департамент валютного регулювання у зв'язку з введенням євро з 01.01.99 р. повідомляє наступну інформацію.
Після остаточної фіксації курсів обміну для валют країн-учасниць Економічного і Валютного союзу (Австрія, Бельгія, Ірландія, Іспанія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Фінляндія та Франція) та євро (EUR) остання з 01.01.99 р. набуде статусу валюти. Під час перехідного періоду з 1 січня 1999 року по 31 грудня 2001 року банки країн-учасниць ЄВС будуть вести рахунки своїх кореспондентів у євро або у національних валютах, або паралельно в обох валютах. При формуванні валютного портфелю та розрахунках валютних ризиків слід враховувати, що євро має всі підстави стати стабільною валютою, конкурентною до долару США і забезпечити собі статус резервної.
Оскільки значні обсяги в активах банків та господарюючих суб'єктів складають залишки в валютах країн ЄВС, особливо німецьких марках, постає питання термінів переведення національних валют країн-членів ЄВС у євро (за оцінками експертів операції з використанням національних валют будуть менш вигідні за операції у євро).
Необхідно зазначити, що в зв'язку з введенням євро слід очікувати перенесення спекулятивної активності з Європейського фінансового ринку на ринки країн СНД, зокрема України, що необхідно враховувати при управлінні валютними ризиками.
За умов, що склалися, центральні банки, міжнародні фінансові організації та аналітики фінансових ринків поки що не сформували єдиного підходу щодо оцінки можливого розвитку подій після введення євро.
Напередодні введення євро банкам необхідно прийняти ряд термінових заходів.
По-перше комерційним банкам необхідно переоцінити свої кореспондентські відносини з банками країн-членів ЄВС. Стратегічний аспект перетворень, що передбачають перехід на євро, вимагає ретельного аналізу своєї діяльності і особливої уваги до послуг щодо здійснення платежів в Європі, а також їх впливу на різноманітні функції банку. Сюди також відноситься і оптимізація потоків платежів та створення ефективної мережі кореспондентських відносин, зокрема, прийняття рішення відносно кількості і місцезнаходження кореспондентських рахунків, а також вибору основних банків-партнерів в Європейському Валютному Союзі.
Рішення відносно основних операційних питань повинні бути прийняті своєчасно. Інакше це може призвести не тільки до збільшення робочого навантаження у відповідних відділах, але також і до виникнення значних фінансових ризиків внаслідок затримок і помилок при розрахунках.
До кінця поточного року банкам потрібно вирішити питання про деномінацію своїх рахунків, що відкриті в банках країн Європейського Валютного Союзу, і майбутніх платіжних доручень. Для цього необхідна тісна співпраця між відділами банку, що займаються міжнародними платежами з тим, щоб визначити необхідні організаційні перетворення і зміни в системах електронної обробки даних, внутрішні і зовнішні вимоги, а також способи роботи співробітників з клієнтами.
Стандартні послуги, які на сьогодні пропонують найбільші європейські банки звичайно включають ведення рахунків:
- тільки у національній валюті, наприклад, в DEM;
- тільки у національній валюті і додатковий рахунок в євро, наприклад, в DEM/EUR;
- тільки в євро.
Слід зазначити таке:
- номер рахунку може не змінитися;
- для конверсії рахунку знадобиться ваше письмове доручення банку-кореспонденту;
- ви можете надавати доручення як в євро, так і у валюті будь-якої країни-учасниці ЄВС (німецьких марках і інших);
- облік операцій буде здійснюватися виключно в євро і включати інформацію, пов'язану з євро при наявності такої;
- при відсутності інших домовленостей, узгоджена цінова структура може застосовуватися до рахунку в євро;
- виписка з рахунку буде складатися в євро.
Європейські банки як правило рекомендують:
- закрити в своєму банку рахунки у національних валютах країн-учасниць ЄВС;
- негайно скористатись варіантом 3, тобто відкрити рахунки у євро;
- відправляти платіжні доручення виключно в євро;
- створити умови для генерування і отримання євро.
Незважаючи на ці рекомендації, банки будуть надавати своїм клієнтам можливість використання будь-якої комбінації, яка підходить їм - відповідно до прийнятого ними рішення.
Майбутні робочі дні і години
Банки, як правило, будуть робити послуги з міжбанківського клірингу і здійснення платежів у всі дні і години, що є робочими для системи TARGET.
Банки готові розглянути будь-які додаткові побажання в індивідуальному порядку.
Доступ до клірингових систем в євро
Банки пропонують фінансовим установам широкий діапазон послуг в євро і доступ до усіх основних локальних і міжнародних платіжних систем в Європі і у всьому світі.
................Перейти до повного тексту