- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент нормативно-методологічного забезпечення
банківського регулювання та нагляду
Департамент безвиїзного банківського нагляду
Л И С Т
13.08.2009 N 40-211/4368-15337 |
Головним управлінням
Національного банку України
в Автономній Республіці Крим
та по м. Києву і Київській
області, територіальним
управлінням Національного
банку України, навчальним
закладам Національного
банку України,
Центру наукових досліджень
Національного банку України,
Навчальному центру
Національного банку України,
Асоціації українських
банків,
Асоціації "Український
кредитно-банківський союз",
банкам України
Про застосування норм постанови Правління Національного банку України від 22.07.2009 N 421
( В доповнення до Листа додатково див. Лист Національного
банку
N 47-111/12617-17607 від 21.09.2009 )
З метою забезпечення належного застосування банками положень постанови Правління Національного банку України від 22.07.2009
N 421 "Про окремі питання діяльності банків в період фінансово-економічної кризи" (далі - Постанова N 421), яка набрала чинності з 22.07.2009, Національний банк України надає наступні роз'яснення.
1. Щодо поширення дії Постанови
N 421.
Дія Постанови
N 421 поширюється на банки, які на звітну щомісячну дату (за даними файлу #02) мають поточні збитки, отримані в результаті формування резервів для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями, здійсненими на підставі кредитних договорів, укладених до 01.10.2008, у тому числі реструктуризованих.
Наголошуємо, що відповідно до вимог статті
69 Закону про банки та нормативно-правових актів Національного банку України прибутковість або збитковість банку визначається на підставі фінансової звітності.
2. Щодо зупинення виплати дивідендів акціонерам чи розподілу капіталу в будь-якій іншій формі.
Згідно з пунктом 2 Постанови
N 421 виплата акціонерам дивідендів, у тому числі, нарахованих до набрання чинності Постанови N 421, зупиняється.
3. Щодо зупинення виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород працівникам банків.
Встановлена пунктом 2 Постанови
N 421 заборона не містить виключень щодо категорії працівників банку та розповсюджується на всі додаткові виплати (надбавки, доплати, премії, винагороди та інші заохочувальні, компенсаційні і гарантійні виплати), які встановлюються банками самостійно у колективному договорі.
Встановлена заборона не поширюється на основну заробітну плату, до якої, відповідно до статті
2 Закону України
"Про оплату праці", відноситься винагорода за виконану роботу (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Основна заробітна плата встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
З урахуванням зазначеного, встановлена заборона не поширюється на виплати, які є складовою частиною заробітної плати працівників та виплачуються на постійній основі за виконання ними функціональних обов'язків, які прямо пов'язані з обслуговуванням клієнтів і наданням банківських послуг та залежать від обсягу виконаних робіт.
4. Щодо інформування Дирекції з банківського регулювання та нагляду у разі виділення коштів на спонсорство та доброчинність.
З огляду на те, що спонсорство і доброчинність є прямими витратами банку, суттєві їх обсяги можуть мати негативні наслідки для фінансового стану банку, який вже має збиток, тому у разі прийняття банком рішення про виділення коштів на спонсорство і доброчинність, в установлені Постановою
N 421 строки, банк має повідомити Дирекцію з банківського регулювання та нагляду інформацію (у довільній письмовій формі) із обов'язковим обґрунтуванням необхідності та доцільності виділення коштів, зазначенням підстав для цього, цілей, на які виділенні кошти, суми, дати перерахування та реквізитів, найменування отримувача коштів.
5. Щодо припинення здійснення витрат за консультаційними послугами фінансового характеру.
Це положення Постанови
N 421 поширюється на випадки отримання консультаційних послуг, які надавалися на платній основі. Після набрання чинності Постанови N 421 банки, які мають збитки, зобов'язані вжити заходів, які спрямовані на скорочення витрат на консультаційні послуги.
За наявності у банку збиткової діяльності договори, які вже були укладені банком на отримання консультаційних послуг до набрання чинності Постанови
N 421, мають бути переглянуті та проаналізовані на предмет їх доцільності, а при необхідності - розглянута можливість їх розірвання або відстрочення розрахунків.
................Перейти до повного тексту