1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
22.06.2020 N 2488/6/99-00-05-06-02-06/ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі - Кодекс), до операцій з постачання на митній території України товарів, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) та, керуючись статтею 52 ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, товариство здійснює виготовлення дезінфекційного засобу "Нукдез плюс", якій згідно з висновком державної санітарно-епідеміологічної експертизи відповідає УКТ ЗЕД 3808.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються пунктом 1.1 статті 1 ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпункту "а" пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу. Законом України від 30 березня 2020 року N 540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" (далі - Закон N 540-IX), викладено в новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ.
Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (з урахуванням внесених змін) від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:
ввезення на митну територію України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року N 224 (далі - Перелік N 224) з урахуванням змін та доповнень, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року N 271 (далі - Постанова N 271), затверджений Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на які розповсюджується режим звільнення від оподаткування, встановлений пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Отже, режим звільнення від оподаткування застосовується:
з 17 березня 2020 року до операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку N 224 (в редакції, до внесення доповнень Постановою N 271);
з 15 квітня 2020 року до операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку N 224, в тому числі з урахуванням Постанови N 271.
Операції з постачання товарів на митній території України, які здійснюються після 17 березня 2020 року (15 квітня 2020 року для товарних позицій, включених до Переліку N 224 Постановою N 271), звільняються від оподаткування незалежно від періоду, коли такі товари було виготовлено чи придбано на митній території України або ввезено на митну територію України (до дати запровадження пільги з оподаткування чи після такої дати).
Щодо операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, не застосовуються норми пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділу V ПКУ.
Операції з постачання товарів на митній території України, які здійснюються після 17 березня 2020 року (15 квітня 2020 року для товарних позицій, включених до Переліку N 224 Постановою N 271), звільняються від оподаткування незалежно від періоду, коли такі товари було виготовлено чи придбано на митній території України або ввезено на митну територію України (до дати запровадження пільги з оподаткування чи після такої дати).
Щодо питань 1 та 3
До Переліку N 224 (в редакції, до внесення доповнень Постановою N 271) включено, у тому числі, лікарські засоби, медичні вироби та/або медичне обладнання, дезінфекційні засоби і антисептики з переліком найменувань (назв товару (основного компоненту)) відповідних засобів/виробів. Головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, є включення товару до Переліку N 224. При цьому згідно з примітками до Переліку N 224 коди згідно з УКТ ЗЕД наводяться у Переліку N 224 довідково. Основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість та від сплати ввізного мита товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку N 224.

................
Перейти до повного тексту