1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
17.06.2020 N 2463/6/99-00-05-06-02-06/ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо виникнення податкових наслідків з ПДВ у разі придбання Товариством пального, яке надається фізичній особі - підприємцю (виконавцю - перевізнику) для цілей виконання договору про перевезення вантажів територією України, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як вбачається із звернення та доданих до нього додатків, між Товариством (замовником) та фізичною особою - підприємцем (виконавцем - перевізником) укладено договір про перевезення вантажів територією України, за умовами якого, Товариство (замовник) замовляє послуги з перевезення вантажів на території України автомобільним транспортом.
Згідно з доданою до звернення копією проекту договору про перевезення вантажів територією України предметом такого договору є те, що фізична особа - підприємець (виконавець - перевізник) зобов'язується доставляти (перевозити), автомобільним транспортом довірений йому Товариством (замовником) вантаж - відправлення документарного та недокументарного характеру з пункту (місця) відправлення до пункту (місця) призначення і видавати вантаж уповноваженій на одержання вантажу особі (одержувачеві вантажу), а також надавати інші допоміжні послуги, а Товариство (замовник) зобов'язується сплачувати за перевезення вантажу та інші допоміжні послуги плату.
Факт надання послуг з перевезення вантажів підтверджується накладними, які оформляються під час кожного перевезення та актами наданих послуг.
При цьому Товариство (замовник) зобов'язується забезпечити фізичну особу - підприємця (виконавця - перевізника) пальним, необхідним для надання послуг за договором про перевезення вантажів територією України.
Як свідчить доданий до звернення зразок акта приймання-передачі до договору про перевезення вантажів територією України Товариство (замовник) передає, а фізична особа - підприємець (виконавець - перевізник) приймає пластикову картку на пальне певної марки. Вказане пальне Товариство (замовник) не передає у власність фізичній особі - підприємцю (виконавцю - перевізнику). Вказане пальне фізична особа - підприємець (виконавець - перевізник) використовує виключно з метою надання послуг за договором про перевезення вантажів територією України.
У зверненні Товариством порушуються наступні питання:
чи має право Товариство (замовник) відносити суми ПДВ до складу податкового кредиту за операціями з придбання пального, яке надається фізичній особі - підприємцю (виконавцю - перевізнику) для цілей виконання договору про перевезення вантажів територією України (питання 1)?
чи визначається контролюючим органом факт забезпечення фізичної особи - підприємця (виконавця - перевізника) пальним на умовах укладеного договору про перевезення вантажів територією України фактом реалізації такого пального фізичній особі - підприємцю (виконавцю - перевізнику) (питання 2)?
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ).
Відповідно до статті 6 ЦКУ сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства.
Загальні положення про перевезення вантажу, пасажирів, багажу та пошти визначено Главою 64 ЦКУ.
За договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Відповідно до підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 1 розділу І ПКУ реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI ПКУ - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України:
у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками;
при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу/акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. Постачанням товарів також вважається передача права власності на матеріальні активи за рішенням органу державної влади або органу місцевого самоврядування чи відповідно до законодавства (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ). Продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

................
Перейти до повного тексту