1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
13.04.2020 N 1479/6/99-00-17-03-01-06/ІПК
Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Підприємства про надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм податкового законодавства щодо оподаткування акцизним податком і повідомляє таке.
Підприємство запитує:
1. Яким чином оформити об'єкт оподаткування в податковому (бухгалтерському) обліку?
Акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції) це визначення пп. 14.1.4 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
В Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку (далі П(С) БО) 15 "Дохід" затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 р. N 290, про облік таких податків сказано двояко.
З одного боку, у п. 7 визначено, що дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг,) - це загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (ПДВ, акцизного збору тощо).
Тобто можна зрозуміти, що акциз повинен пройти за рахунками обліку доходів. З іншого боку, у п. 6.1 П(С) БО 15 "Дохід" зазначено, що такі надходження від інших осіб, як суми ПДВ, акцизів та інших податків, не визнаються доходами. Платник повинен правильно оформити податковий (бухгалтерський облік) облік нарахування та сплати (використання передплати) акцизного податку. Платнику потрібно розуміти яким чином виконувати діюче законодавство стосовно визначення об'єкту оподаткування за пп. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213 Кодексу?
Щодо питання 1.
Відповідно до статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтею 19 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику (п. 1 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року N 227).
Головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію єдиної державної податкової, митної політики, є Міністерство фінансів України (п. 1 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N 375).
Відповідно пп. 1) п. 3 Положення про Міністерство фінансів України, основним із завдань Мінфіну є зокрема, забезпечення формування та реалізація державної фінансової, бюджетної та боргової політики, державної політики у сфері міжбюджетних відносин та місцевих бюджетів, державної політики у сфері державного пробірного контролю, бухгалтерського обліку та аудиту, випуску та проведення лотерей.
З огляду на зазначене, питання щодо відображення в бухгалтерському обліку акцизного податку відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", знаходиться в площині повноважень Міністерства фінансів України.
В той же час, відповідно до пп. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213 Кодексу, об'єктами оподаткування акцизним податком є операції з реалізації з акцизного складу / акцизного складу пересувного будь-яких обсягів пального або спирту етилового понад обсяги, що:
отримані з інших акцизних складів / акцизних складів пересувних, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;
вироблені в Україні, реалізація яких є об'єктом оподаткування відповідно до пп. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 Кодексу, або не підлягає оподаткуванню, або звільняється від оподаткування, або оподатковується на умовах, встановлених статтею 229 Кодексу, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

................
Перейти до повного тексту