1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
07.04.2020 N 1406/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов'язаних із здійсненням посередництва (посередницьких послуг) у сфері господарювання, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
У зазначеному зверненні порушуються питання щодо законодавчого регулювання посередництва (посередницьких послуг) у сфері господарювання, визначення статусу операції з надання послуг із організації спортивних заходів, для надання яких залучаються треті особи, та правомірності віднесення такої операції до тієї чи іншої категорії операцій, порядку встановлення бази оподаткування для операцій постачання посередницьких послуг, а також оподаткування доходів, отриманих від таких операцій.
Основні засади господарювання в Україні і господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасникам и відносин у сфері господарювання регулюються Господарським кодексом України (далі - ГКУ).
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Щодо питань 1 і 3
Правові основи законодавства про комерційне посередництво у сфері господарювання визначено статтею 305 ГКУ.
Відносини, що виникають при здійсненні комерційного посередництва (агентської діяльності) у сфері господарювання, регулюються ГКУ, іншими прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами, що визначають особливості комерційного посередництва в окремих галузях господарювання.
У частині, не врегульованій нормативно-правовими актами, зазначеними у статті 305, до агентських відносин можуть застосовуватися відповідні положення ЦКУ, якими регулюються відносини доручення.
Правила комерційного посередництва (агентські відносини) у сфері господарювання визначено статтями 295 - 305 ГКУ.
Відповідно до частини першої статті 295 ГКУ комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб'єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб'єкта, якого він представляє.
З питання надання роз'яснення щодо визначення статусу операції з наданню послуг із організації спортивних заходів для надання яких залучаються треті особи та правомірності віднесення такої операції до тієї чи іншої категорії операцій рекомендуємо звернутися до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
Щодо питання 2
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.
Місцем постачання послуг у сфері культури, мистецтва, освіти, науки, спорту, розваг або інших подібних послуг, включаючи послуги організаторів діяльності в зазначених сферах та послуги, що надаються для влаштування платних виставок, конференцій, навчальних семінарів та інших подібних заходів є місце фактичного їх надання (підпункт 186.2.3 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ).
Місцем постачання послуг, зазначених у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання, або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання. До таких послуг, зокрема належить надання посередницьких послуг від імені та за рахунок іншої особи або від свого імені, але за рахунок іншої особи, якщо забезпечується надання покупцю послуг, перерахованих у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ.

................
Перейти до повного тексту