- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
13.02.2020 N 579/6/99-00-07-02-02-06/ІПК |
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо виникнення податкових наслідків з податку на прибуток підприємств і ПДВ у разі внесення членами Кооперативу на рахунок Кооперативу пайових внесків для фінансування будівництва житлового будинку та видачі/передачі Кооперативом документів членам Кооперативу для подальшої реєстрації права власності на квартири, нежитлові приміщення після введення такого житлового будинку (об'єкта будівництва) в експлуатацію, а також інших документів, та, керуючись статтею
52 розділу II
Податкового кодексу України (далі -
ПКУ), повідомляє.
Як вбачається із звернення, Кооператив самостійно не здійснює будівництво житлового будинку, а залучає для цілей такого будівництва підрядника (будівельну організацію).
Відповідно до абзацу п'ятого статті
2 Закону N 1087 обслуговуючий кооператив - це кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Пай - це майновий поворотний внесок члена (асоційованого члена) кооперативу у створення та розвиток кооперативу, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, в тому числі грошей, майнових прав, а також земельної ділянки (абзац сьомий ст.
2 Закону N 1087).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами
ПКУ (п. 1.1 ст.
1 ПКУ).
Під корпоративними правами розуміються права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (пп. 14.1.90 п. 14.1 ст.
14 ПКУ).
Відповідно до п. 44.1 ст.
44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст.
44 ПКУ.
Об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств, на підставі абзацу першого пп. 134.1.1 п. 134.1 ст.
134 ПКУ, є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень
ПКУ.
Що стосується питань оподаткування передачі технічної документації, то у запиті, що розглядається, не зазначено чіткий перелік господарських операцій, порядок оподаткування податком на прибуток яких потребує роз'яснення. Водночас повідомляємо, що питання документального оформлення правочинів щодо реєстрації права власності членів Кооперативу на квартири та нежитлові приміщення у збудованому багатоквартирному будинку за договором пайової участі у будівництві та передачі технічної та іншої документації юридичній особі, що буде здійснювати управління таким будинком, не належить до компетенції ДПС.
При цьому положеннями
ПКУ не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування у разі отримання внесків до статутного капіталу (майна) господарської організації, у тому числі пайових внесків, які залучаються житлово-будівельним кооперативом.
Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті
6 Закону України від 16 липня 1999 року N 996-ХIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"зі змінами і доповненнями).
................Перейти до повного тексту