1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
НАКАЗ
21.09.2018 № 186
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Офісу Генерального прокурора № 389 від 21.08.2020 )
Про організацію діяльності прокурорів щодо представництва інтересів держави в суді та при виконанні судових рішень
Відповідно до вимог статей 2, 23, 24 Закону України "Про прокуратуру" з метою забезпечення належної організації діяльності прокурорів щодо представництва інтересів держави в суді та при виконанні судових рішень, керуючись статтею 9 Закону України "Про прокуратуру",
НАКАЗУЮ:
1. Першому заступнику та заступникам Генерального прокурора, заступнику Генерального прокурора - Головному військовому прокурору, заступнику Генерального прокурора - керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, керівникам регіональних, військових та місцевих прокуратур, відповідних структурних підрозділів забезпечувати здійснення процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави у судовому провадженні, в порядку, передбаченому законом.
2. Завданнями здійснення представництва в суді є захист інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
3. Представницьку діяльність здійснювати шляхом:
- пред'явлення позовів (заяв);
- вступу у справи, порушені за позовами (заявами) інших осіб;
- ініціювання перегляду судових рішень, у тому числі у справах, порушених за позовом (заявою) іншої особи;
- участі у розгляді справ;
- участі у виконавчому провадженні при виконанні рішень у справах, в яких прокурором здійснювалося представництво інтересів держави.
4. Відомості щодо наявності підстав для застосування представницьких повноважень отримувати з:
- інформації, що надходить до прокуратури від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень;
- матеріалів кримінальних проваджень, справ про адміністративні правопорушення, у тому числі пов'язані з корупцією;
- публікацій у засобах масової інформації, мережі Інтернет;
- документів, розміщених в Єдиному державному реєстрі судових рішень;
- звернень фізичних і юридичних осіб, депутатів усіх рівнів, громадських об'єднань та організацій;
- інших джерел.
5. При вирішенні питання про пред'явлення позову (заяви) дотримуватися вимог статті 23 Закону України "Про прокуратуру" та норм процесуального законодавства щодо встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, повідомлення відповідного суб'єкта владних повноважень про звернення до суду з позовом (заявою).
5.1. У разі виявлення випадків нездійснення або здійснення неналежним чином органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, захисту інтересів держави, а також ознак адміністративного чи кримінального правопорушень одночасно із заходами представницького характеру за наявності підстав здійснювати передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження.
6. Забезпечувати повноту та обґрунтованість процесуальних документів, додержуватися вимог закону щодо форми і змісту, юрисдикції, визначеної компетенції та обмежень. Посилатися на норми матеріального і процесуального права, якими регулюються відповідні правовідносини, правильно обирати спосіб захисту, долучати до позовів (заяв), скарг належні, допустимі та достовірні докази, у тому числі щодо відправлення копії позовної заяви, скарги і доданих до них документів іншим учасникам справи, попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат.
6.1. Позови (заяви) надсилати до суду за підписом Генерального прокурора, його першого заступника та заступників, керівників регіональних і місцевих прокуратур, їхніх перших заступників та заступників.
6.2. Здійснювати представництво в суді інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України та Національного банку України прокурором Генеральної прокуратури України або регіональної прокуратури виключно за письмовою вказівкою чи наказом Генерального прокурора або його першого заступника чи заступника відповідно до компетенції.
6.3. Керівникам місцевих прокуратур у разі виявлення обставин, які потребують вжиття заходів прокурорського реагування шляхом пред'явлення позову або вступу у справу, у тому числі шляхом ініціювання перегляду судових рішень, в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України та Національного банку України, відповідні матеріали надсилати до регіональних прокуратур з документами, оформленими та засвідченими відповідно до чинного законодавства, що подаються до суду як докази. Керівникам регіональних прокуратур у разі виявлення обставин, які потребують вжиття представницьких заходів, чи надходження матеріалів з місцевих прокуратур направляти проект позову, заяви про вступ, апеляційної чи касаційної скарги, заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами та матеріали до Генеральної прокуратури України для вирішення питання про їх пред'явлення.
6.4. До пред'явлення позову (заяви) за наявності підстав відповідно до вимог законодавства порушувати питання про вжиття заходів щодо забезпечення позову та забезпечення доказів, обґрунтувавши необхідність їх застосування.
6.5. При пред'явленні позову (заяви) ініціювати забезпечення позовних вимог у порядку, передбаченому законом. Зазначати конкретні види та способи цих заходів, а також необхідність їх застосування.
6.6. Звертаючись із позовом (заявою) до суду не за місцем розташування прокуратури, повідомляти про це з посиланням на номер електронного наглядового провадження за позовом прокурора, який братиме участь у розгляді справи. Письмово інформувати відповідний суд про необхідність повідомлення цього прокурора про рух справи. Прокурору, який забезпечував участь у суді, про рух справи та результати розгляду невідкладно повідомляти прокурора, який подав позов (заяву).
6.7. Заяви по суті справи (відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив, заперечення, пояснення) та інші процесуальні документи подавати прокурору, який забезпечує участь у суді, у строки, визначені процесуальними кодексами або судом. Якщо їх подано з порушенням строку, обґрунтовувати поважність причин несвоєчасного подання цих заяв або клопотань.
6.8. Забезпечувати своєчасне реагування на факти безпідставної відмови судами у прийнятті позовів (заяв), їх повернення, тяганини при їх розгляді.
7. Позовну заяву у кримінальному провадженні подавати прокурору, який здійснює процесуальне керівництво у ньому, з урахуванням вимог пункту 12 частини другої статті 36, частини третьої статті 128 КПК України . Порядок забезпечення участі у розгляді судами зазначеної позовної заяви та оскарження, ініціювання перегляду судових рішень у кримінальному провадженні, крім питань представництва інтересів держави при виконанні судових рішень, визначається відповідними наказами Генерального прокурора.
8. Керівництву прокуратур усіх рівнів, працівники яких брали участь у суді, у межах компетенції забезпечувати своєчасне реагування на незаконні судові рішення в цивільних, господарських, адміністративних справах та якісну підготовку апеляційних, касаційних скарг, заяв про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами.
8.1. У разі відсутності підстав для подання апеляційної скарги на рішення, яким повністю або частково відмовлено в задоволенні позову прокурора, закрито провадження у справі не у зв'язку з добровільним відшкодуванням, а також у разі розгляду судом справи не на користь інтересів держави, з метою захисту яких прокурором здійснено вступ, складати мотивований висновок, затверджувати його керівником, першим заступником, заступником керівника прокуратури, працівники якої забезпечували участь у судовому засіданні, та не пізніше 7 днів після отримання копії судового рішення направляти цей висновок до прокуратури вищого рівня, у тому числі електронним зв'язком. За відсутності підстав для подання касаційної скарги складати мотивований висновок, який має затверджувати керівник, перший заступник, заступник керівника регіональної прокуратури та який не пізніше 10 днів після отримання копії судового рішення направляти до Генеральної прокуратури України.
8.2. Дотримуватися визначених процесуальним законодавством строків подання скарг, заяв до суду, за наявності підстав подавати клопотання про їх поновлення, указуючи поважні причини їх пропуску. Ураховувати присічні строки, встановлені законодавством, для подання скарг, заяв до суду.
8.3. З метою забезпечення реагування на незаконні судові рішення, що зачіпають інтереси держави та постановлені без участі прокурора, вступу у справу або подання позову (заяви) постійно здійснювати моніторинг розміщених в Єдиному державному реєстрі судових рішень, а також отриманої від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень інформації з цього питання.
8.4. Виявлення судових рішень, які потребують перегляду, здійснювати: постановлених місцевими загальними судами - прокурорам місцевих прокуратур за місцем розташування відповідних судів; місцевими господарськими та адміністративними судами, апеляційними судами - підрозділам представництва в суді та іншим підрозділам відповідно до їхньої компетенції регіональних прокуратур за місцезнаходженням зазначених судів.
8.5. Апеляційні скарги на судові рішення, прийняті по суті спору або якими закінчується судовий розгляд (судове провадження) за позовами прокурора, і такі ж рішення, постановлені за позовами інших осіб, вносити Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам, першим заступникам, заступникам керівника регіональної прокуратури.
Керівникам місцевих прокуратур у разі виявлення зазначених судових рішень, які потребують реагування шляхом подання апеляційної скарги, інформувати (з наданням відповідних обґрунтувань) про них регіональні прокуратури для вирішення питання щодо апеляційного оскарження.
Апеляційні скарги на ухвали процесуального характеру подавати прокурору, який пред'явив позов (заяву), або заступнику, першому заступнику керівника, керівнику прокуратури, якою виявлено таке судове рішення. Скарга також може бути подана керівництвом прокуратури вищого рівня.
8.6. Касаційні скарги на судові рішення, у тому числі ухвали процесуального характеру, якщо вони підлягають оскарженню, подавати керівництву регіональних прокуратур, працівники яких брали участь у розгляді справ в апеляційній інстанції або виявили незаконні судові рішення, постановлені без участі прокурора.
8.7. Забезпечити якість і своєчасність касаційного оскарження судових рішень. Про прийняте рішення щодо необхідності касаційного оскарження судових рішень, а також про внесення касаційної скарги негайно повідомляти Генеральну прокуратуру України електронним зв'язком. Виключити випадки подання необґрунтованих та неякісних касаційних скарг.
9. Заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами у справах за позовами місцевих або регіональних прокуратур, а також у справах, у яких ці прокуратури здійснили вступ, вносити за підписом керівників відповідних регіональних прокуратур, у справах за позовами Генеральної прокуратури України - за підписом керівництва Генеральної прокуратури України або, за його дорученням, - керівників регіональних прокуратур.
9.1. Керівникам місцевих прокуратур за наявності підстав для внесення заяви про перегляд за нововиявленими або виключними обставинами судових рішень у справах за позовами місцевих прокуратур, а також у справах, у яких ці прокуратури здійснили вступ, не менш як за 15 днів до закінчення процесуального строку на внесення заяви надсилати до регіональної прокуратури вмотивоване клопотання із долученням копій судових рішень, доказів про наявність нововиявлених або виключних обставин, а також інших необхідних матеріалів. У разі пропуску строку з поважних причин надавати докази на підтвердження їх поважності.
10. Керівникам підрозділів представництва в суді та інших структурних підрозділів Генеральної прокуратури України та регіональних прокуратур відповідно до їхньої компетенції, керівникам місцевих прокуратур, їхнім першим заступникам та заступникам контролювати якість підготовки та забезпечення участі підлеглих працівників у судових засіданнях.
10.1. Участь у розгляді позовів у місцевих загальних судах забезпечувати місцевими прокуратурами за місцем розташування суду. Участь у судових засіданнях у справах за позовами, поданими не за місцем розташування прокуратури в іншому регіоні (області), здійснювати у виключних випадках за погодженням із Генеральною прокуратурою України прокурорам, які їх подали. Про такі наміри своєчасно, але не пізніше як за день до судового засідання, повідомляти прокуратуру за місцем розташування суду та Генеральну прокуратуру України.
10.2. Підрозділам представництва в суді та іншим підрозділам регіональних прокуратур відповідно до їхньої компетенції забезпечувати участь у розгляді справ у місцевих господарських та адміністративних, апеляційних судах за їх місцезнаходженням, місцевих загальних судах у справах за власними позовами (заявами).

................
Перейти до повного тексту