- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу
Антимонопольний комітет України, розглянувши матеріали справи № 24-26.13/109-16 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції товариством з обмеженою відповідальністю "РВ-Капитал" (далі – ТОВ "РВ-Капитал") (м. Миколаїв, Україна) у вигляді здійснення концентрації шляхом придбання акцій приватного акціонерного товариства "ГРЕБІНКИ-ХЛІБОПРОДУКТ" (далі – ПрАТ "ГРЕБІНКИ-ХЛІБОПРОДУКТ" (смт Гребінки, Васильківський р-н, Київська обл., Україна), що забезпечує перевищення 50 відсотків голосів у вищому органі управління товариства, без отримання відповідного дозволу органів Антимонопольного комітету України, наявність якого необхідна, та подання Департаменту контролю за концентраціями та узгодженими діями від 30.08.2017 № 24-26.13/109-16/314-спр,
ВСТАНОВИВ:
1. ПРЕДМЕТ СПРАВИ
(1) Відповідно до договору купівлі-продажу цінних паперів від 14.03.2014 № БВ-30/14-1, укладеного між товариством ТОВ "РВ-Капитал" і товариством з обмеженою відповідальністю "Східноукраїнська компанія "Малтюроп" (м. Харків, Україна) ТОВ "РВ-Капитал" придбало акції ПрАТ "ГРЕБІНКИ-ХЛІБОПРОДУКТ" у розмірі 100 відсотків. Відповідно до виписки про стан рахунку в цінних паперах станом на 19 березня 2014 року 100 відсотками акцій ПрАТ "ГРЕБІНКИ-ХЛІБОПРОДУКТ" володіло ТОВ "РВ-Капитал".
2. ВІДПОВІДАЧ
(2) ТОВ "РВ-Капитал", яке знаходиться в місті Миколаїв, Україна.
3. ПРОЦЕДУРНІ ДІЇ
(3) Розпорядженням державного уповноваженого Антимонопольного комітету України від 29.06.2016 № 09/166-р розпочато розгляд справи № 24-26.13/109-16 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
(4) Листом від 01.07.2017 № 24-26.13/09-6837 Антимонопольний комітет України повідомив ТОВ "РВ-Капитал" про початок розгляду зазначеної вище справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
(5) Листом від 29.07.2016 № 36/2 (зареєстрованим у Комітеті 01.08.2016 за № 8-24/7089) ТОВ "РВ-КАПИТАЛ" надало заперечення щодо ознак порушення в діях ТОВ "РВ- КАПИТАЛ".
(6) Листом від 31.08.2017 № 24-26.13/06-9361 Комітет направив подання від 30.08.2017 № 24-26.13/109-16/314-спр про попередні висновки у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
4. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4.1. Підстави відкриття справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
(7) Відповідно до інформації, отриманої під час розгляду справи від ПрАТ "ГРЕБІНКИ- ХЛІБОПРОДУКТ", ТОВ "РВ-Капитал" та суб’єктів господарювання, пов’язаних з ним відносинами контролю, концентрація полягала в придбанні ТОВ "РВ-Капитал" акцій ПрАТ "ГРЕБІНКИ-ХЛІБОПРОДУКТ", що забезпечує перевищення 50 відсотків голосів у вищому органі управління товариства.
(8) Зазначене придбання акцій відбулося на підставі Договору купівлі-продажу цінних паперів від 14.03.2014 № БВ-30/14-1, відповідно до якого ТОВ "РВ-Капитал" придбало акції ПрАТ "ГРЕБІНКИ-ХЛІБОПРОДУКТ" у розмірі 100 відсотків. Відповідно до виписки про стан рахунку в цінних паперах станом на 19 березня 2014 року 100 відсотками акцій ПрАТ "ГРЕБІНКИ-ХЛІБОПРОДУКТ" володіло ТОВ "РВ-Капитал".
(9) Відповідно до пункту 4 частини другої статті
22 Закону України "Про захист економічної конкуренції" концентрацією визнається, зокрема, безпосереднє або опосередковане придбання акцій, що забезпечує перевищення 50 відсотків голосів у вищому органі управління відповідного суб’єкта господарювання.
(10)Відповідні вартісні показники учасників концентрації, з урахуванням відносин контролю, за підсумками 2013 року перевищували порогові значення, визначені частиною першою статті
24 Закону України "Про захист економічної конкуренції" (у редакції, що діяла на момент придбання).
(11)Тому придбання ТОВ "РВ-Капитал" акцій ПрАТ "ГРЕБІНКИ-ХЛІБОПРОДУКТ", що забезпечує перевищення 50 відсотків голосів у вищому органі управління товариства, могло бути здійснене лише за умови попереднього отримання дозволу Антимонопольного комітету України чи адміністративної колегії Антимонопольного комітету України.
(13)До Антимонопольного комітету України заява про надання дозволу ТОВ "РВ-Капитал" на придбання акцій ПрАТ "ГРЕБІНКИ-ХЛІБОПРОДУКТ", що забезпечує перевищення 50 відсотків голосів у вищому органі управління товариства, не надходила.
(14)У зв’язку з розглядом зазначеної справи Комітет запропонував надати відповідачу, зокрема, обґрунтовані пояснення причин вчинення зазначеного вище порушення.
(15)ТОВ "РВ-КАПИТАЛ" листом від 29.07.2016 № 36/2 (зареєстрованим у Комітеті 01.08.2016 за № 8-24/7089) надало заперечення щодо ознак порушення в діях ТОВ "РВ- КАПИТАЛ" у вигляді придбання акцій ПрАТ "ГРЕБІНКИ-ХЛІБОПРОДУКТ", що забезпечує перевищення 50 відсотків голосів у вищому органі управління товариства, без отримання відповідного дозволу органів Антимонопольного комітету України, наявність якого необхідна, а саме:
(16)одноособовим засновником та директором ТОВ "РВ-Капитал" (як на сьогодні, так і на 19.03.2014) є Гороян Крістіна Леванівна. Відповідно до
Закону України "Про захист економічної конкуренції" (в редакції, що діяла на 19.03.2014) контроль - це вирішальний вплив однієї чи декількох пов’язаних юридичних та /або фізичних осіб на господарську діяльність суб’єкта господарювання чи його частини, який здійснюється безпосередньо або через інших осіб, зокрема, завдяки праву володіння чи користування всіма активами чи їх значною частиною; праву, яке забезпечує вирішальний вплив на формування складу, результати голосування та рішення органів управління суб’єкта господарювання; укладення договорів і контрактів, які дають можливість визначати умови господарської діяльності, давати обов’язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління суб’єкта господарювання, заміщенню посади керівника, заступника керівника спостережної ради, правління іншого наглядового виконавчого органу суб’єкта господарювання особою, яка вже обіймає одну чи кілька зазначених посад в інших суб’єктах господарювання; обійманню більше половини посад членів спостережної ради, правління, інших наглядових чи виконавчих органів суб’єкта господарювання особами, які вже обіймають одну чи кілька із зазначених посад в іншому суб’єкті господарювання. Пов’язаними особами є юридичні та/або фізичні особи, які спільно або узгоджено здійснюють господарську діяльність, у тому числі спільно або узгоджено чинять вплив на господарську діяльність суб’єкта господарювання. Зокрема, пов’язаними фізичними особами вважаються такі, які є подружжям, батьками та дітьми, братами та (або) сестрами;
(17)враховуючи, що чоловіком Гороян Крістіни Леванівни є Гороян Рафаель Ваагні, який був введений до складу учасників ТОВ "Прометей-Грейн" 02.07.2014, що підтверджується протоколом від 02.07.2014 та статутом підприємства, копія якого додається, стає очевидним, що на 19.03.2014 ТОВ "РВ-Капитал" та ТОВ "Прометей- Грейн" не були пов’язані відносинами контролю, оскільки на той час у складі засновників (учасників) ТОВ "Прометей-Грейн" не було Горояна Рафаеля Ваагні;
(18)компанія "GRV-AGRO LTD", ТОВ "ПРОМЕТЕЙ-ЕЛЕВАТОР", ТОВ "ПРОМЕТЕЙ"- ЗЕРНОТОРГОВАЯ КОМПАНИЯ", ТОВ "ГРВ ГРУП-ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР", ТОВ "КОМПАНІЯ-ВАН", ТОВ "АРЧИ", ТОВ "ПРОМЕТЕЙ АГРО" не перебувають під юридичним чи фактичним контролем ТОВ "РВ-КАПИТАЛ" чи контролем фізичної особи – громадянки України Гороян Крістіни Леванівни, що є єдиним власником ТОВ "РВ-КАПИТАЛ". Зазначені компанії належать матері чоловіка фізичній особі – громадянці України Гороян К.Л. та здійснюють свою діяльність незалежно від ТОВ "РВ- КАПИТАЛ", при цьому фізична особа – громадянка України Гороян К.Л. не здійснює вирішального впливу на господарську діяльність вказаних підприємств та відповідно не може бути пов’язаною відносинами контролю з такими суб’єктами господарювання;
(19)ТОВ "РВ-КАПИТАЛ" у своїх документах, що подавалися Комітету, ніколи не включало зазначені компанії до переліку пов’язаних осіб. Після отримання вимоги від Комітету ТОВ "РВ-КАПИТАЛ" направило відповідний запит компанії "GRV-AGRO LTD" та отримало копію Заяви на отримання дозволу на концентрацію компанії "GRV-AGRO LTD", в якій ТОВ "РВ-КАПИТАЛ" зазначено як компанію, пов’язану відносинами контролю з компанією "GRV-AGRO LTD". Проте, з погляду ТОВ "РВ-КАПИТАЛ", позиція компанії "GRV-AGRO LTD" з цього питання та відповідно таке зазначення є помилковими;
(20)згідно з положеннями
Закону України "Про захист економічної конкуренції", безпосередньо пов’язаними фізичними особами вважаються тільки особи, які є подружжям, батьками та дітьми, братами та/або сестрами учасників концентрації. Законодавство не містить прямої норми, яка б визначала точно, до якого подальшого ступеня родинних відносин необхідно подавати інформацію. Отже, з погляду ТОВ "РВ- КАПИТАЛ", вирішальним фактором є наявність фактичних відносин контролю, у розумінні статті
1 Закону України "Про захист економічної конкуренції", тобто наявність вирішального впливу на господарську діяльність суб’єкта господарювання. У випадку ТОВ "РВ-КАПИТАЛ", як вже вказано вище, такий вирішальний вплив відсутній.
(21)Зазначене спростовується таким:
(22)відповідно до абзацу четвертого статті
1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" пов’язаними фізичними особами вважаються, зокрема, фізичні особи, які є подружжям, батьками та дітьми, братами та/або сестрами учасників концентрації. Тобто, в зазначеному абзаці не надано вичерпного переліку фізичних осіб, які можуть бути пов’язаними особами.
(23)Разом з цим, відповідно до вказаного абзацу, пов’язаними фізичними особами є, зокрема, фізичні особи, які спільно або узгоджено здійснюють господарську діяльність, у тому числі спільно або узгоджено чинять вплив на господарську діяльність суб’єкта господарювання.
(24)Оскільки суб’єкти господарювання (зокрема ТОВ "ПРОМЕТЕЙ-ЕЛЕВАТОР", ТОВ "ПРОМЕТЕЙ"-ЗЕРНОТОРГОВАЯ КОМПАНИЯ"), які безпосередньо пов’язані відносинами контролю з фізичною особою – громадянкою Вірменії Вардуш Мірзоян, яка є матір’ю Горояна Рафаеля Ваагні, здійснюють діяльність на тому ж ринку, що й суб’єкти господарювання (зокрема ТОВ "Прометей Грейн"), які безпосередньо пов’язані відносинами контролю з фізичною особою – громадянкою України Гороян К.Л., зокрема на ринках оптової реалізації зерна та суміжних ринках зберігання й первинної обробки зерна в межах Кіровоградської, Київської та Миколаївської областей, це може свідчити про те, що зазначені суб’єкти господарювання спільно або узгоджено здійснюють господарську діяльність.
................Перейти до повного тексту