1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
14.09.2016 № 180
Про затвердження Основних принципів організації та діяльності наукової установи Національної академії наук України
Відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і пункту 7.14.8 Статуту Національної академії наук України, затвердженого 14 квітня 2016 року Загальними зборами НАН України, Президія НАН України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Основні принципи організації та діяльності наукової установи Національної академії наук України (додаються).
2. Науковим установам, що перебувають у віданні НАН України, привести свої статути у відповідність до Основних принципів організації та діяльності наукової установи Національної академії наук України і у двомісячний строк від дня прийняття цієї постанови подати їх на затвердження Президії НАН України.
3. Взяти до відома, що державні підприємства, які відповідно до ст. 1 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" належать до наукових установ, розробляють свої статути відповідно до Господарського кодексу України, інших актів законодавства з дотриманням відповідних положень Основних принципів організації та діяльності наукової установи Національної академії наук України.
4. Визнати такими, що втратили чинність:
- постанову Президії НАН України від 25.06.2002 № 159 "Про затвердження нової редакції "Основних принципів організації та діяльності науково-дослідного інституту НАН України";
- постанову Президії НАН України від 14.01.2015 № 9 "Про акти НАН України з питань кадрового забезпечення";
- постанову Президії НАН України від 02.03.2016 № 55 "Про порядок виборів керівників наукових установ НАН України".
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на відділення НАН України та Науково-організаційний відділ Президії НАН України.
Президент Hаціональної
академії наук України
академік HAH України


Б.Є. Патон
Головний учений секретар
Національної академії
наук України
академік НАН України



В.Л. Богданов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Президії НАН України
14.09.2016 № 180
ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ
організації та діяльності наукової установи Національної академії наук України
Основні принципи організації та діяльності наукової установи Національної академії наук України (далі - Основні принципи) розроблено на основі Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" , інших актів законодавства, відповідно до пункту 7.14.8 Статуту Національної академії наук України та визначають основні правові, організаційні та фінансові засади діяльності наукової установи Національної академії наук України.
1. Загальні положення
1.1. Наукова установа (науково-дослідний інститут та інша наукова установа - обсерваторія, ботанічний сад, дендропарк, заповідник, бібліотека, музей, науково-технічний (технологічний) комплекс тощо), що перебуває у віданні НАН України (далі - наукова установа НАН України), є державною науковою установою, що заснована на державній власності.
1.2. Наукова установа НАН України діє відповідно до Конституції України, Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та інших актів законодавства, Статуту Національної академії наук України, цих Основних принципів та власного статуту.
1.3. Наукова установа НАН України створюється, реорганізується та ліквідується за рішенням Президії НАН України.
Наукові установи подвійного підпорядкування створюються спільним рішенням Національної академії наук України та центрального органу виконавчої влади України, що забезпечує формування та реалізує державну політику в сфері наукової та науково-технічної діяльності, іншого центрального органу виконавчої влади.
1.4. Наукова установа НАН України є юридичною особою, має самостійний баланс, круглу печатку зі своїм найменуванням, інші необхідні печатки та штампи, рахунки у національній та іноземній валюті, відкриті відповідно до законодавства України, а також може мати товарний знак, який реєструється в установленому порядку, емблему, веде діловодство та бухгалтерський облік згідно із законодавством України.
Наукова установа НАН України має право укладати угоди, набувати майнових та немайнових прав, нести відповідальність, бути позивачем і відповідачем у суді відповідно до законодавства.
1.5. Наукова установа НАН України діє на підставі статуту, який затверджується Президією НАН України.
Статут (положення) наукової установи подвійного підпорядкування затверджуються Президією НАН України та відповідним центральним органом виконавчої влади.
Статут наукової установи НАН України повинен містити: повне та скорочене найменування державною і англійською мовами; дату прийняття та номер рішення про створення; місцезнаходження; юридичний статус; мету створення та основні завдання; структуру; порядок управління та повноваження органів управління; джерела надходження і порядок використання коштів та майна; повноваження трудового колективу наукової установи; порядок звітності та контролю за провадженням фінансово-господарської діяльності; порядок внесення змін до статуту; порядок припинення.
Статут наукової установи НАН України може містити інші положення, що стосуються особливостей її утворення і діяльності.
1.6. Наукова установа НАН України може мати статус неприбуткової організації.
1.7. Наукова установа НАН України створюється та діє з метою проведення наукових досліджень, спрямованих на отримання та використання нових знань у відповідних галузях науки, доведення наукових і науково-технічних знань до стадії практичного використання, підготовки висококваліфікованих наукових кадрів, задоволення соціальних, економічних і культурних потреб та інноваційного розвитку країни.
Для наукової установи НАН України наукова та (або) науково-технічна діяльність є основною.
1.8. Наукова установа НАН України входить до складу відділення НАН України або підпорядковується безпосередньо Президії НАН України. Належність наукової установи НАН України до відповідного відділення НАН України, переведення наукової установи НАН України з одного відділення НАН України до іншого, а також її підпорядкування безпосередньо Президії НАН України визначає Президія НАН України за поданням (клопотанням) вченої ради наукової установи НАН України та за погодженням з відповідним відділенням (відділеннями) НАН України.
1.9. Наукова установа НАН України підлягає обов'язковій державній атестації в порядку, визначеному законодавством.
1.10. Наукова установа НАН України не рідше одного разу на п'ять років звітує про свою наукову і науково-організаційну діяльність перед відповідним відділенням НАН України або Президією НАН України в разі потреби.
2. Основні завдання наукової установи НАН України
2.1. Основними завданнями наукової установи НАН України є:
2.1.1. Проведення фундаментальних та прикладних наукових досліджень з актуальних напрямів науки і техніки з метою одержання нових наукових знань та їх використання для практичних цілей.
2.1.2. Проведення науково-технічних (експериментальних) розробок, що базуються на наукових знаннях, отриманих у результаті наукових досліджень чи практичного досвіду, з метою доведення таких знань до стадії практичного використання.
2.1.3. Надання науково-технічних послуг.
2.1.4. Проведення наукової і науково-технічної експертизи.
2.1.5. Підготовка наукових кадрів вищої кваліфікації через магістратуру, аспірантуру, докторантуру.
2.1.6. Забезпечення високої якості наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, систематичне накопичення і узагальнення наукових результатів, створення умов для реалізації творчих можливостей наукового колективу та соціальний захист працівників.
2.1.7. Збереження і розвиток наукової інфраструктури.
2.1.8. Інформування широкої громадськості про результати своєї діяльності.
2.2. Наукова установа НАН України відповідно до основних завдань:
2.2.1. Розробляє за широкою участю наукового колективу основні наукові напрями діяльності наукової установи НАН України і подає їх на затвердження Президії НАН України. Під час визначення наукової тематики враховуються рішення Загальних зборів, Президії, відповідного відділення НАН України.
2.2.2. Організує та проводить науково-дослідні, дослідно- конструкторські, проектно-конструкторські, технологічні, пошукові та проектно-пошукові роботи відповідно до затверджених основних наукових напрямів діяльності та поточних (щорічних) планів наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок.
2.2.3. Вивчає, аналізує та узагальнює досягнення світової науки за відповідним напрямом і визначає можливості їх використання в усіх сферах суспільного життя, бере участь у розробці й реалізації міжнародних програм і проектів.
2.2.4. Розробляє прогнози та проводить наукову експертизу з відповідних напрямів науки і техніки.
2.2.5. За дорученням НАН України або з власної ініціативи розробляє прогнози, інформаційно-аналітичні матеріали, пропозиції, рекомендації з певних питань розвитку держави та суспільства, здійснює наукову та науково-технічну експертизу відповідно до договорів, укладених з фізичними та юридичними особами в установленому законодавством порядку.
2.2.6. Бере участь у конкурсах наукових проектів, науково-технічних розробок і конкурсах на отримання грантів, у тому числі міжнародних конкурсах, за результатами конкурсів забезпечує виконання відповідних робіт і заходів.
2.2.7. Проводить конференції, наради, симпозіуми, виставки, наукові школи, в тому числі міжнародні.
2.2.8. Здійснює видавничу діяльність наукового, освітнього та просвітницького характеру, виступає в установленому порядку засновником друкованих засобів масової інформації, наукових видавництв, наукових журналів та наукових видань.
2.2.9. Має (створює) власний офіційний веб-сайт, забезпечує розміщення на ньому інформації про основні наукові напрями, структуру та результати діяльності наукової установи НАН України, здійснює регулярне оновлення зазначеної інформації, а також сприяє висвітленню в засобах масової інформації та соціальних мережах вагомих досягнень і важливих подій в житті наукової установи НАН України та інших наукових матеріалів, що становлять суспільний інтерес.
2.2.10. Проводить конкурси на заміщення вакантних посад наукових працівників, атестує працівників наукової установи НАН України.
2.2.11. Утворює у порядку, встановленому законодавством України, спеціалізовані вчені ради із захисту дисертацій за спеціальностями відповідно до основних наукових напрямів діяльності наукової установи НАН України.
Наукова установа НАН України приймає остаточне рішення щодо присудження наукових ступенів акредитованими спеціалізованими вченими радами.
2.2.12. Засновує в порядку, встановленому законодавством, вищі навчальні заклади для підготовки фахівців за різними кваліфікаційними рівнями, в тому числі магістра та доктора філософії.
2.2.13. Провадить освітню діяльність у сфері вищої освіти, надає освітні послуги шляхом підготовки фахівців за різними кваліфікаційними рівнями відповідно до Закону України "Про вищу освіту" , в тому числі через магістратуру, аспірантуру та докторантуру, вживає заходів щодо підвищення кваліфікації наукових працівників, сприяє розвитку наукової складової у сфері освіти та залученню талановитої молоді до наукової діяльності.
2.2.14. Здійснює в установленому порядку навчання за програмами післядипломної освіти з метою перепідготовки наукових працівників та спеціалістів, а також утворює спільно з університетами, іншими вищими навчальними закладами спеціалізовані кафедри для підготовки фахівців за кваліфікаційним рівнем магістра та (або) доктора філософії.
2.2.15. Розміщує відповідно до договору, укладеного з іншою науковою установою або вищим навчальним закладом, структурні підрозділи (лабораторії), що провадять наукову і науково-технічну діяльність, на базі цієї наукової установи або такого навчального закладу відповідно до освітніх програм та тематики наукових досліджень.
2.2.16. Розробляє структуру і штатний розпис у межах наявних коштів і затверджує його в установленому в HAH України порядку.
2.2.17. Укладає угоди і договори про наукове та науково-технічне співробітництво з організаціями і юридичними особами, в тому числі іноземними й міжнародними, бере участь у виконанні міжнародних наукових та науково-технічних програм і проектів в порядку, встановленому законодавством.
2.2.18. Бере участь у діяльності наукових товариств, асоціацій, спілок і союзів, в тому числі іноземних та міжнародних, на правах їх членів, веде інші форми спільної діяльності відповідно до законодавства України.
За погодженням з HAH України може входити до об'єднань юридичних осіб з метою виконання своїх статутних завдань із збереженням статусу юридичної особи та фінансової самостійності.
2.2.19. Виступає засновником та співзасновником господарських товариств та бере участь у формуванні статутного капіталу таких господарських товариств виключно шляхом внесення до нього майнових прав інтелектуальної власності, виключні майнові права на які зберігаються за науковою установою HAH України.
2.2.20. Веде будівництво, реконструкцію, а також капітальний ремонт своїх основних фондів, об'єктів наукового, житлового та іншого соціального призначення.
2.2.21. Шдає платні послуги за переліком, визначеним законодавством для бюджетних наукових установ, та відповідно до статуту наукової установи HAH України.
2.2.22. Здійснює обробку персональних даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних" .
2.3. Шукова установа HAH України має право на укладення договорів оренди майна, у тому числі нерухомого, що обліковується на її балансі, а також договорів продажу майна в порядку, встановленому в HAH України.
2.4. Усі види діяльності, які згідно із законодавством потребують спеціальних дозволів чи ліцензій, здійснюються науковою установою HAH України лише після їх отримання.
3. Структура наукової установи HAH України
3.1. Структуру наукової установи HAH України розробляє дирекція, її розглядає вчена рада та затверджує відповідне відділення HAH України, а для наукової установи HAH України, що підпорядковується безпосередньо Президії HAH України, - Президія HAH України.
Основною структурною одиницею наукової установи є науковий підрозділ, основним завданням якого є провадження наукової, науково-технічної або науково-організаційної діяльності, у штаті якого посади наукових працівників становлять не менш як 50 відсотків.
У структурі наукової установи НАН України можуть бути інститут, науково-дослідна частина, управління, відділення, комплекс, центр, відділ, лабораторія, секція, сектор, бюро, група, філія, дослідна станція, дослідне поле, ботанічний сад, дендропарк, обсерваторія, наукова (науково-технічна) бібліотека, науковий (науково-технічний) музей тощо.
До складу наукових установ НАН України медичного спрямування можуть входити клініки, лікувально-діагностичні підрозділи.
Для вирішення окремих завдань можуть утворюватися тимчасові наукові (творчі) колективи.
Структурними підрозділами наукової установи НАН України є також управлінські й науково-допоміжні підрозділи і служби.
3.2. Наукова установа НАН України може створювати філії і наукові відділення на правах структурного підрозділу наукової установи НАН України, конструкторські, технологічні і проектні бюро, дослідні виробництва, а також інші структурні підрозділи без прав юридичної особи, що діють за положеннями, затвердженими наказом директора після погодження з вченою радою наукової установи НАН України.
3.3. Для безпосереднього впровадження у виробництво та/або практичного використання на підприємствах і в установах науково-технічного результату (результатів) при наукових установах НАН України можуть діяти виробничо-орієнтовані наукові установи НАН України, підприємства та організації з правами юридичної особи, які створюються за рішенням Президії НАН України і діють на підставі статуту, який затверджується та реєструється у встановленому в НАН України порядку.
3.4. З метою надання доступу до унікального обладнання для проведення наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок вітчизняними та іноземними вченими за рішенням Президії НАН України можуть утворюватися центри колективного користування науковим обладнанням у формі структурного підрозділу наукової установи НАН України.
3.5. З метою підтримки та розвитку фундаментальних досліджень на світовому рівні, нових перспективних міждисциплінарних напрямів наукових досліджень і науково-технічних розробок, координації спільної діяльності та ефективного використання фінансових, матеріально- технічних та кадрових ресурсів за визначеним науковим напрямом наукова група наукової установи НАН України може входити до державної ключової лабораторії, як об'єднання наукових груп наукових установ та університетів, інших вищих навчальних закладів, на основі договору про спільну наукову діяльність у порядку, визначеному законом.
4. Управління науковою установою НАН України
4.1 Управління науковою установою НАН України здійснюється на основі і в порядку, встановленому Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" , Статутом НАН України, цими Основними принципами та статутом наукової установи НАН України.
4.2. Наукову установу НАН України очолює керівник, який обирається, призначається та звільняється з посади й діє відповідно до законодавства та статуту наукової установи НАН України.
4.3. Керівник наукової установи НАН України обирається шляхом таємного голосування на зборах колективу наукових працівників цієї наукової установи на строк до п'яти років у межах строку, визначеного статутом (положенням) наукової установи НАН України, з правом бути переобраним і призначається на посаду Президією НАН України, а керівник наукової установи подвійного підпорядкування - спільним рішенням Президії НАН України та відповідного центрального органу виконавчої влади.
Одна і та сама особа не може бути керівником відповідної наукової установи НАН України більш як два строки.
4.4. Кандидат на посаду керівника наукової установи НАН України має вільно володіти державною мовою, мати науковий ступінь доктора наук або кандидата наук (доктора філософії) і стаж роботи на посадах наукових працівників та (або) науково-педагогічних працівників не менше 10 років. Президія НАН України або відповідне відділення НАН України можуть установити додаткові кваліфікаційні та інші вимоги до кандидата на посаду керівника наукової установи НАН України, що випливають із специфіки діяльності цієї установи.
Не може бути обрана, призначена на посаду керівника (у тому числі виконувачем обов'язків керівника) наукової установи НАН України особа, яка:
1) за рішенням суду визнана недієздатною або дієздатність якої обмежена;
2) має судимість за вчинення злочину, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;
3) згідно з вироком суду позбавлена права обіймати відповідні посади;
4) за рішенням суду визнана винною у вчиненні корупційного правопорушення - протягом року з дня набрання відповідним рішенням суду законної сили;
5) піддавалася адміністративному стягненню за корупційне правопорушення - протягом року з дня набрання відповідним рішенням суду законної сили.
4.5. Конкурс на заміщення посади керівника наукової установи HAH України оголошується Президією HAH України (для наукової установи подвійного підпорядкування - спільно Президією HAH України та відповідним центральним органом виконавчої влади) не пізніше, ніж за два місяці до закінчення строку контракту особи, яка обіймає цю посаду. У разі дострокового припинення повноважень керівника наукової установи HAH України конкурс оголошується протягом тижня від дня утворення вакансії.
Вчена рада та колективи наукових відділів наукової установи HAH України, серед інших визначених Статутом HAH України органів і осіб, мають право висунення кандидатів на заміщення посади керівника наукової установи HAH України. Пропозиції щодо претендентів на посаду керівника наукової установи HAH України приймаються Президією HAH України або відповідним відділення HAH України протягом двох місяців від дня оголошення конкурсу на посаду керівника наукової установи HAH України. Кандидатури претендентів, які відповідають встановленим вимогам, вносяться на розгляд зборів колективу наукових працівників наукової установи HAH України протягом 20 календарних днів від дня закінчення строку подання документів на заміщення вакантної посади.
4.6. Претенденти на посаду керівника наукової установи HAH України розглядаються на зборах колективу наукових працівників цієї установи. Кожен член зборів колективу наукових працівників може голосувати лише за одну кандидатуру або не підтримувати жодної з кандидатур.
Вибори вважаються такими, що відбулися, якщо на зборах колективу наукових працівників були присутні не менше двох третин фактичної чисельності штатних наукових працівників цієї наукової установи HAH України.
4.7. Рішення зборів колективу наукових працівників наукової установи HAH України про обрання керівника цієї установи розглядаються загальними зборами відповідного відділення HAH України, які рекомендують Президії HAH України:
- призначити на посаду керівника наукової установи HAH України кандидатуру, яка набрала більше двох третин голосів наукових працівників, присутніх на зборах колективу наукових працівників цієї наукової установи HAH України;
- призначити на посаду керівника наукової установи HAH України кандидатуру, яка набрала більше 50 відсотків, але менше двох третин голосів наукових працівників, присутніх на зборах колективу наукових працівників цієї наукової установи, або за наявності вмотивованих заперечень оголосити новий конкурс, призначивши виконувача обов'язків керівника цієї наукової установи на строк не більше шести місяців.
4.8. Якщо жоден із претендентів на посаду керівника наукової установи НАН України не набрав у першому турі більше 50 відсотків голосів наукових працівників, присутніх на зборах колективу наукових працівників цієї наукової установи, проводиться другий тур голосування.
До участі у другому турі допускаються два кандидати, які в першому турі набрали найбільшу кількість голосів.
Вибори вважаються такими, що відбулися, якщо на зборах колективу наукових працівників були присутні більше двох третин фактичної чисельності штатних наукових працівників цієї наукової установи НАН України.
Рішення зборів колективу наукових працівників наукової установи НАН України про обрання у другому турі керівника цієї установи розглядаються загальними зборами відповідного відділення НАН України, які рекомендують Президії НАН України:
- призначити на посаду керівника наукової установи НАН України кандидатуру, яка у другому турі набрала більше двох третин голосів наукових працівників, присутніх на зборах колективу наукових працівників цієї наукової установи;
- призначити на посаду керівника наукової установи НАН України кандидатуру, яка у другому турі набрала більше 50 відсотків, але менше двох третин голосів наукових працівників, присутніх на зборах колективу наукових працівників цієї наукової установи, або за наявності вмотивованих заперечень оголосити новий конкурс, призначивши виконувача обов'язків керівника цієї наукової установи на строк не більше шести місяців.
Для наукової установи НАН України, що підпорядковується безпосередньо Президії НАН України, розгляд рішень загальних зборів колективу наукових працівників, передбачених пп.4.7 і 4.8 цього положення, здійснюється безпосередньо Президією НАН України.
4.9. Керівник наукової установи НАН України призначається на посаду Президією НАН України (для наукової установи подвійного підпорядкування - спільним рішенням Президії НАН України та відповідного центрального органу виконавчої влади) за рекомендацією загальних зборів відповідного відділення НАН України.
За наявності вмотивованих заперечень з боку загальних зборів відповідного відділення НАН України Президією НАН України (для наукової установи подвійного підпорядкування - спільно з відповідним центральним органом виконавчої влади) оголошується новий конкурс та призначається виконувач обов'язків керівника наукової установи НАН України на строк не більше шести місяців.
4.10. Контракт з обраним керівником наукової установи НАН України укладається Національною академією наук України в установленому порядку протягом одного місяця від дня обрання на строк, визначений статутом (положенням) цієї наукової установи, але не більше ніж на п'ять років.
4.11. Керівник наукової установи НАН України може бути звільнений з посади Президією НАН України з підстав, визначених законодавством про працю, а також через порушення умов контракту. Керівник наукової установи НАН України також може бути звільнений з посади у зв'язку з прийняттям рішення про його відкликання зборами колективу наукових працівників цієї наукової установи. Підстави для відкликання керівника наукової установи визначаються законодавством про працю та статутом (положенням) цієї наукової установи.
Подання про відкликання керівника наукової установи НАН України може бути внесено на розгляд зборів колективу наукових працівників цієї наукової установи не менше, ніж половиною статутного складу вченої (наукової, науково-технічної, технічної) ради установи.
4.12. Виконувач обов'язків керівника новоутвореної наукової установи НАН України призначається Президією НАН України на строк не більше шести місяців.
4.13. Керівник вищого навчального закладу, що перебуває у віданні НАН України, заміщує посаду в порядку, визначеному Законом України "Про вищу освіту" .
4.14. Керівник наукової установи НАН України у межах наданих йому повноважень організовує діяльність наукової установи НАН України.

................
Перейти до повного тексту