- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 25.03.2025 р. N 1642/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення [...] щодо окремих питань застосування спрощеної системи оподаткування та в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, платник податків повідомила, що здійснює діяльність із створення зображень (зокрема, ілюстрацій, фотографій, тощо) та їх подальшого продажу на іноземних сайтах - фотостоках, зокрема, на сайті Canva, що належить Canva Inc, який є таким фотостоком.
Для здійснення цієї діяльності платник податків планує зареєструватися фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку третьої групи.
Суть діяльності фотостоків полягає в тому, що автор завантажує на сайт фотостока створені ним роботи (фотографії, відео чи інші зображення), в подальшому фотосток надає своїм користувачам можливість придбати фото, відео чи інші зображення, які були завантажені авторами на фотосток.
Із суми коштів сплаченої користувачами фотостоків за придбані ними фотографії, відео чи інші зображення фотосток виплачує авторові винагороду обумовлену договором оферти фотостока.
Виходячи із приписів іноземного законодавства сума коштів, що виплачується автору, як винагорода за його роботи (які були придбані користувачами фотостоку), в Авторській угоді із Canva (публічному договорі оферти), який фотосток укладає з автором називається - авторськими відряхуваннями, тобто роялті.
Разом з тим, визначення поняття роялті в іноземному законодавстві не відповідає визначенню роялті, яке зазначено в Кодексі.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи є виплати, що надходять від компанії Canva Inc, як частка від доходу (яка відповідно до іноземного законодавства називається в договорі оферти роялті), отриманого фотостоком Canva Inc від продажу його користувачам фотографій, відео чи інших зображень, що належать автору, - роялті в розумінні пп. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Кодексу?
2. Чи можуть кошти, що надходять автору, як частка від доходу (яка відповідно до іноземного законодавства називається в договорі оферти роялті, отриманому компанією Canva Inc від продажу на фотостоці Canva своїм користувачам зображень та/або інших файлів (створених автором), вважатися доходом фізичної особи - підприємця, отриманим на спрощеній системі оподаткування (у випадку реєстрації автором фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку третьої групи) та чи можуть такі доходи бути включеними до складу доходів фізичної особи - підприємця згідно з п. 292.1 ст. 292 Кодексу?
Щодо першого та другого питань
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ).
Відповідно до ст. 418 ЦКУ право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об'єкт права інтелектуальної власності, визначений ЦКУ та іншим законом.
Право інтелектуальної власності становлять особисті немайнові права інтелектуальної власності та (або) майнові права інтелектуальної власності, зміст яких щодо певних об'єктів права інтелектуальної власності визначається ЦКУ та іншим законом.
Статтею 420 та частиною першою ст. 433 ЦКУ визначено об'єкти права інтелектуальної власності.
Правила та умови розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності (у тому числі використання об'єкта права інтелектуальної власності) визначено главою 75 ЦКУ.
Статтею 1107 ЦКУ визначено види правочинів щодо розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності.
При цьому пп. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що роялті - це будь-який платіж, в тому числі платіж, що сплачується користувачем об'єктів авторського права і (або) суміжних прав на користь організацій колективного управління, відповідно до Закону України від 15 травня 2018 року N 2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об'єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інші аудіовізуальні твори, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).
Не вважаються роялті платежі, отримані:
як винагорода за використання комп'ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання "кінцевим споживачем");
за придбання примірників (копій, екземплярів) об'єктів інтелектуальної власності, у тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, екземпляра);
за придбання речей (у тому числі носіїв інформації), в яких втілені або на яких містяться об'єкти права інтелектуальної власності, визначені в абзаці першому цього підпункту, у користування, володіння та/або розпорядження особи;
за передачу прав на об'єкти права інтелектуальної власності, якщо умови передачі прав на об'єкт права інтелектуальної власності надають право особі, яка отримує такі права, продати або здійснити відчуження в інший спосіб права інтелектуальної власності або оприлюднити (розголосити) секретні креслення, моделі, формули, процеси, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау), крім випадків, коли таке оприлюднення (розголошення) є обов'язковим згідно із законодавством України;
................Перейти до повного тексту