1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
Від 11.04.2025 1957/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Первинної профспілкової організації _______ (далі – Профспілкова організація) щодо окремих питань оподаткування неприбуткових організацій, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Згідно із зверненням Профспілкова організація діє на підставі статуту, яким визначено порядок та напрями використання коштів. Кошти Профспілкової організації, організаційних ланок витрачаються на підставі профспілкового бюджету (кошторису), що затверджується рішенням зборів, конференції, Пленуму Центрального комітету або відповідного профспілкового органу, якому надані такі повноваження.
У зв’язку з викладеним вище Профспілкова організація просить надати індивідуальну податкову консультацію із таких запитань:
1. За допомогою якого методу необхідно складати профспілковий бюджет (кошторис): касового (рух грошових коштів) або методу нарахування (доходи і витрати відображаються за правилами бухгалтерського обліку на дату їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів)?
2. Чи має бути застосовано єдиний метод для складання профспілкового бюджету (кошторису) та Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації?
Щодо запитань 1 та 2
Особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок визначає Закон України від 15 вересня 1999 року № 1045-XIV "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" (зі змінами) (далі – Закон № 1045-XIV).
Професійною спілкою (профспілкою) згідно зі ст. 1 Закону № 1045-XIV є добровільна неприбуткова громадська організація, що об’єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).
Відповідно до ст. 14 Закону № 1045-XIV профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів.
Статути (положення) профспілок приймаються з’їздами, конференціями, установчими або загальними зборами членів профспілки відповідного рівня і не повинні суперечити законодавству України.
Статут (положення) профспілки повинен містити, зокрема: джерела надходження (формування) коштів профспілки та напрями їх використання; порядок здійснення господарської діяльності, необхідної для виконання статутних завдань профспілки.
Як встановлено ст. 34 Закону № 1045-XIV, профспілки, їх об'єднання можуть мати у власності кошти та інше майно, необхідне для здійснення їх статутної діяльності.
Від імені членів профспілки розпорядження коштами, іншим майном профспілок, їх об’єднань, що належить їм на праві власності, здійснюють виборні органи профспілки або об’єднання, створені відповідно до їх статуту чи положення (загальні збори, конференції, з'їзди тощо).
Отже, якщо статут (положення) професійної спілки передбачає необхідність складання кошторису, то останній стає базовим фінансовим документом професійної спілки.
При цьому питання порядку складання бюджету (кошторису) професійних спілок не належать до компетенції ДПС.
Щодо Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.
За даними інформаційних систем ДПС Профспілкову організацію внесено до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр) з присвоєнням коду ознаки неприбутковості 0044 (професійні спілки, їх об’єднання та організації профспілок).
Пунктом 133.4 ст. 133 Кодексу встановлено, що не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Згідно з п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі – неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

................
Перейти до повного тексту