- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 31.03.2025 р. N 1714/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомляє, що по договору купівлі майнових прав, клієнт купив нерухомість, але один із платежів надійшов Товариству не від фізичної особи, а від фізичної особи - підприємця.
У зв'язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань визначення статусу отриманих коштів Товариством від фізичної особи - підприємця:
1. Чи потрібно повертати фізичній особі - підприємцю вищезазначені кошти? Чи Товариство має право врахувати їх як дохід від фізичної особи?
2. Видаткова накладна виписується на фізичну особу - підприємця чи на фізичну особу?
Щодо першого питання
Відповідно до ст. 44 Господарського кодексу України підприємництво здійснюється на основі вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності, самостійного формування підприємцем програми діяльності, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону, комерційного розрахунку та власного комерційного ризику, вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.
Статтею 64 Закону України від 30 червня 2021 року N 1591-IX "Про платіжні послуги" (далі - Закон N 1591) передбачено відкриття банками та небанківськими надавачами платіжних послуг рахунків резидентам України, зокрема фізичним особам - підприємцям.
Інструкцією про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 29.07.2022 N 162 (далі - Інструкція N 162), визначено порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків та особливості здійснення платіжних операцій за окремими рахунками користувачів, що відкриваються відповідно до законів України.
Відповідно до п. 10 розділу I Інструкції N 162 фізична особа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб.
Згідно з п. 24 розділу I Інструкції N 162 за поточними рахунками, що відкриваються банками клієнтам-резидентам у національній валюті, здійснюються платіжні операції відповідно до умов договору та вимог законодавства України.
За платіжними рахунками, що відкриваються небанківськими надавачами платіжних послуг користувачам-резидентам у національній валюті, здійснюються платіжні операції відповідно до умов договору та вимог законодавства України, з урахуванням особливостей, визначених Законом N 1591 та в п. 24 розділу I Інструкції N 162.
Забороняється використовувати поточні, платіжні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов'язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. За поточними, платіжними рахунками в національній валюті фізичних осіб-резидентів здійснюються платіжні операції відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов'язані зі здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.
Таким чином заборони щодо використання фізичною особою - підприємцем коштів у національній валюті для власних потреб з поточного/платіжного рахунку, відкритого в надавача платіжних послуг з обслуговування рахунків для здійснення підприємницької діяльності Інструкція N 162 не містить.
Тобто, фізична особа - підприємець має право вільно користуватися коштами, що залишились у нього після сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності.
Щодо другого питання
................Перейти до повного тексту