1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 27.03.2025 р. N 1687/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ [...] (далі - ТОВ) щодо збільшення статутного капіталу ТОВ на суму стягнених в дохід держави активів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ТОВ перебуває на загальній системі оподаткування.
ТОВ укладений 16.05.2012 договір позики між ТОВ та [...] (Кіпр, кінцевий бенефіціар - росія) (далі - ТОВ1) та 24.04.2013 між ТОВ та ПАТ [...] (росія) (далі - ПАТ) для закупівлі обладнання і поповнення обігових коштів для господарської діяльності, виплати заробітної плати фінансування виробничих потреб, торгових операцій.
Згідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 18.06.2021 "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" до ПАТ та ТОВ1 були застосовані обмежувальні заходи (санкції) на безстроковий період серед яких є зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань.
З цього часу відсотки за вищезазначеними договорами не нараховувались та будь-які фінансові операції не здійснювалися для запобігання виведенню капіталів за межі України.
У ТОВ також присутня заборгованість за договором купівлі-продажу права вимоги перед ТОВ1 та заборгованість за договором купівлі-продажу перед ПАТ.
Вищий антикорупційний суд 30.09.2024 своїм рішенням ухвалив стягнення в дохід держави активів, які належали ПАТ та ТОВ1.
Фонд державного майна України, як єдиний учасник, який володіє часткою у розмірі 100 відсотків у статутному капіталі ТОВ, планує збільшити його статутний капітал на суму стягнених в дохід держави активів кредиторів.
Статутний капітал ТОВ буде збільшений пропорційно до суми заборгованості.
ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи підпадає дана операція під оподаткування податком на прибуток?
2. Чи підпадає дана операція під оподаткування податком на додану вартість?
Щодо оподаткування податком на прибуток підприємств
Списання безнадійної кредиторської заборгованості з балансу ТОВ здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (зі змінами).
Отже, з питання порядку списання кредиторської заборгованості у бухгалтерському обліку доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.
Відповідно до абзацу п'ятого п. 1 частини першої ст. 1 Закону України від 03 березня 2022 року N 2116-IX "Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності російської федерації та її резидентів" (далі - Закон N 2116-IX) об'єкти права власності російської федерації та її резидентів - рухоме і нерухоме майно, кошти, вклади у банках, цінні папери, корпоративні права, інше майно (активи), що знаходяться (зареєстровані) на території України та безпосередньо або через афілійованих осіб належать російській федерації та її резидентам.
Згідно частини другої ст. 2 Закону N 2116-IX примусове вилучення в Україні об'єктів права власності російської федерації та її резидентів здійснюється без будь-якої компенсації (відшкодування) їх вартості, враховуючи повномасштабну агресивну війну, яку російська федерація розв'язала і веде проти України та Українського народу.
Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

................
Перейти до повного тексту