1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
27.03.2025 № 1673/ІПК/99-00-21-02-03 ІПК
Нерезидент надав роздруківку е-довідки про резидентство: чи буде вона дійсною?
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування довідки про підтвердження статусу податкового резидента, яку видано в електронному вигляді компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що має договірні відносини з контрагентами, що є резидентами Іспанії та Грецької Республіки (далі - нерезиденти). З метою застосування переваг міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно нерезидентами були надані платнику податків Довідка про податкове резидентство Іспанії (далі - Довідка) та Свідчення податкового резидентства Греції (далі - Свідчення), які оформлені в електронному вигляді та надані у вигляді роздруківок електронних документів без засвідчення відбитками печаток компетентних органів, що видали такі документи. При цьому на Довідці та Свідченні міститься QR-код, при скануванні якого надається посилання відповідно на сайт Податкової адміністрації Іспанії та Незалежного органу державних доходів Грецької Республіки, де міститься інформація про те, що запитувані документи є дійсними та країна для якої вони призначені - Україна, а також зазначено платників податків - резидентів Іспанії та Грецької Республіки відповідно. Резидент Іспанії надав роздруківку електронного Свідчення, на якому міститься відбиток гербової печатки Незалежного органу державних доходів.
Практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації полягаєу формуванні чіткого розуміння обсягу податкових обов'язків запобіганні хибному відображенню зазначених операцій у податковому обліку.
У зв'язку з цим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи є підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України згідно з пунктом 103.4 статті 103 розділу II Кодексу Довідка та Свідчення в формі електронних документів, надані як роздруківки без відбитка печатки але з QR-кодом, при скануванні яких надається посилання на сайт податкових органів країни резидентства контрагентів, де міститься інформація про те, що запитувані документи є дійсні, країна для якої вони призначені - Україна, а також зазначено платників податків - резидентів Іспанії та Грецької Республіки?
2. Чи є підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України згідно з пунктом 103.4 статті 103 розділу II Кодексу роздруківка електронного документа Свідчення, на якій міститься відбиток гербової печатки Незалежного органу державних доходів Грецької Республіки?
Щодо питань 1-2
Порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України визначений у статті 103 розділу II Кодексу.
Відповідно до пункту 103.1 статті 103 розділу II Кодексу застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.
Пунктом 103.2 статті 103 розділу II Кодексу передбачено, що особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (якщо відповідна умова передбачена міжнародним договором) і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. У разі отримання синдикованого фінансового кредиту особа (податковий агент) застосовує ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України, на дату виплати процентів або інших доходів, отриманих із джерел в Україні, учасникам синдикату кредиторів з урахуванням того, резидентом якої юрисдикції є кожен учасник синдикованого кредиту, та пропорційно до його частки у межах кредитного договору, за умови що він є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу, незалежно від того, виплата здійснюється через агента чи напряму.

................
Перейти до повного тексту