- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
12.03.2025 № 1299/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК |
ФОП-"єдинник" отримав помилковий платіж: наслідки з ЄП
Державна податкова служба України, керуючись ст.
52 Податкового кодексу України (далі -
Кодекс), розглянула '...' звернення щодо помилково сплачених коштів та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомила, що перебуває на обліку як фізична особа - підприємець - платник єдиного податку другої групи.
11.2024 на підприємницький рахунок платника податків надійшли грошові кошти у розмірі грн від юридичної особи із зазначенням платежу "оплата за надання рекламних послуг" Проте жодних послуг фізична особа - підприємець такій юридичній особі не надавала, жодних домовленостей про отримання від них будь-яких оплат за послуги не було. Після надходження вищезазначених коштів та розмови з юридичною особою, останнє повідомило, що кошти були перераховані помилково та просить їх повернути.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи повинна фізична особа - підприємець - платник єдиного податку другої групи включати до оподатковуваного доходу грошові кошти, які були помилково перераховані юридичною особою на загальній системі оподаткування та відображати їх у податковій декларації платника єдиного податку за 2024 рік, якщо вказані кошти будуть повернуті в 2025 році?
2. Чи не буде анульована реєстрація платника єдиного податку?
Щодо першого питання
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою І розділу XIV
Кодексу.
Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ст.
292 Кодексу доходом платника єдиного податку для фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
Разом з цим до складу доходу не включаються, зокрема, суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів (пп. 5п. 292.11 ст. 292 Кодексу).
Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст.
296 Кодексу(п. 292.13 ст. 292 Кодексу).
Так, відповідно до п. 296.1 ст. 296 Кодексу фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
................Перейти до повного тексту