1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
06.03.2025 № 1186/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК
Передача "дебіторки" повязаній особі на безоплатній основі
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ '...' (далі - ТОВ) щодо відступлення права грошової вимоги до контрагентів іншій юридичній особі на безоплатній основі (новому кредитору) та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні ТОВ є платником податку на прибуток підприємств на загальних підставах. Основним видом діяльності ТОВ є неспеціалізована оптова торгівля.
ТОВ було укладено ряд договорів з контрагентами щодо поставки товару, постачальником за якими було ТОВ. Поставка товару здійснювалася з відстрочкою платежу. Наразі ТОВ має ряд грошових вимог до своїх контрагентів за такими договорами поставки.
ТОВ розглядає можливість відступити право грошової вимоги до своїх контрагентів за договорами поставки іншій юридичній особі на безоплатній основі (новому кредитору).
При цьому, така інша юридична особа (новий кредитор):
1. є резидентом України;
2. є пов'язаною особою до ТОВ (відповідає критерію пов'язаності відповідно до пп. 14.1.159 п. 14.1 ст. 14 Кодексу);
3. має статус платника податку на прибуток на загальних підставах.
ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи підлягає коригуванню фінансовий результат до оподаткування визначений у бухгалтерському обліку, на суму відступленого права вимоги, наданого платнику податку на прибуток на загальних підставах, що є пов'язаною особою на безоплатній основі?
2. Чи виникають у ТОВ (первісного кредитора) податкові зобов'язання з ПДВ при укладенні договору про безоплатне відступлення права вимоги з новим кредитором і на яку дату?
3. Чи виникають додаткові податкові зобов'язання з податку на прибуток при укладенні договору про безоплатне відступлення права вимоги з новим кредитором?
Щодо питань 1, 3
Відповідно до пп. 14.1.255 п. 14.1 ст. 14 Кодексу відступлення права вимоги - операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.
Частиною першою ст. 511 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) встановлено, що зобов'язання не створює обов'язку для третьої особи. У випадках, встановлених договором, зобов'язання може породжувати для третьої особи права щодо боржника та (або) кредитора.
Згідно п. 1 частини першої ст. 512 ЦКУ кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема: передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (частина перша ст. 514 ЦКУ).
Згідно з пп. 14.1.244 п. 14.1 ст. 14 Кодексу товари - матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.
Продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (пп. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

................
Перейти до повного тексту