- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
31.01.2025 № 477/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК
В яких випадках компенсація земельного податку оподатковується ПДВ?
ІДержавна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ сум відшкодування (компенсації) земельного податку та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ
Податкового кодексу України (далі -
ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, платник відповідно до договору оренди орендує нерухоме майно (приміщення). Умовами такого договору передбачено, що орендар виставляє окремим актом послуги оренди приміщення та окремим актом - відшкодування (компенсацію) орендодавцю платежів по земельному податку.
Враховуючи вищевикладене, платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання включення до бази оподаткування ПДВ коштів, отриманих орендодавцем від орендаря як відшкодування (компенсація) земельного податку в описаній у зверненні ситуації.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами
ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І
ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 статті 5 розділу І
ПКУ поняття, правила та положення, установлені
ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І
ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням
ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення
ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у
ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ
ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Статтями
284 та
286 Господарського кодексу України визначено, що істотною умовою договору оренди є, зокрема, орендна плата, яка є фіксованим платежем, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 розділу І
ПКУ визначено, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу, і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Складовою частиною господарської діяльності з нерухомим майном є як придбання власником такого майна певних товарів та отримання ряду послуг, пов'язаних з необхідністю утримання такого майна, сплата податків, пов'язаних з рухомим/нерухомим майном, зокрема таких як земельний податок, так і перенесення вартості таких витрат на вартість готової продукції чи послуг, в тому числі і формування з урахуванням таких витрат розміру орендної плати за рухоме/нерухоме майно.
Разом з цим, відповідно до пункту 87.1 статті 87 глави 8 розділу ІІ
ПКУ джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених статтею 87 глави 8 розділу ІІ
ПКУ, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
................Перейти до повного тексту