- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
21.01.2025 № 275/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ "" (далі – ТОВ) щодо зарахування авансового внеску з податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, засновники ТОВ у березні 2024 року прийняли рішення про виплату дивідендів за попередні роки, а саме 2021-2023 роки.
У складі засновників дві фізичні особи, один нерезидент-юридична особа та один засновник-резидент-юридична особа. Частина дивідендів була виплачена, а частину наразі ТОВ не встигає виплатити у 2024 році з огляду на обставини у країні.
ТОВ прийняло рішення про виплату дивідендів за період перебування на іншій системі оподаткування (2022 рік) у березні 2024 року одночасно сплатила також і авансовий внесок, який припадає на період перебування на іншій системі оподаткування.
Сплата авансового внеску підтверджується платіжним дорученням.
При цьому, форма податкової декларації з податку на прибуток підприємств, а саме додатку АВ, який визначає розрахунок авансового внеску, передбачений алгоритм заповнення по сплачених дивідендах, щоб було не пізніше податкового періоду сплати, але не враховано можливість сплати авансового внеску до фактичної виплати дивідендів. Тобто, нарахування в одному звітному році, а виплата в наступному.
На сьогодні, ТОВ не може виплатити всю суму дивідендів з огляду на ряд обставин, які пов’язані з ситуацією в країні і планує це зробити в наступному році.
Водночас, ТОВ було прийнято рішення про виплату дивідендів у березні 2024 року за 2022 рік (79,5 % – засновник-нерезидент, 18,5% – резидент-юридична особа, 2% – фізичні-особи-нерезиденти). Було сплачено авансовий внесок у цей же день (виплати фізичним особам не враховуються у об’єкті для авансового внеску).
За 2024 рік дивіденди будуть виплачені лише резиденту-юридичній особі та фізичній особі буде виплачена вся сума дивідендів. Нерезиденту-засновнику не будуть виплачені дивіденди.
Як зазначає ТОВ, фактично за 2024 рік до податкової декларації з податку на прибуток підприємств перенесеться частина сплаченого авансового внеску, а різниця залишиться переплатою у інтегрованій картці ТОВ.
В інтегрованій картці відображається некоректно код платежу по авансових внесках, а саме, замість коду 125 зазначено код 101.
ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Яким чином ТОВ може використати залишок сплаченого внеску по нарахованих, але не виплачених дивідендах протягом 2024 року:
шляхом повернення залишку переплати після подання річної декларації з податку на прибуток підприємств (адже заборонено повертати авансові внески, які знайшли своє відображення у декларації з податку на прибуток тобто ті, які припадають на сплачені дивіденди, а по нарахованих такої заборони не має)?
використати цю переплату при сплаті грошових зобов’язань в податковій декларації з податку на прибуток підприємств (тобто на суму сплаченого авансового внеску, що припадає на нараховані, але не сплачені дивіденди вважати переплатою з податку на прибуток) наступних періодів?
використати у рахунок авансового внеску при виплаті дивідендів у наступному році?
чи включити у рядок 6 додатку АВ всю суму сплаченого авансового внеску за 2024 рік без врахування того, що частина авансового внеску була сплачена по невиплачених ще дивідендах?
2. Як можна використати різницю, зазначену у зверненні:
зарахувати у сплату податкових зобов’язань з податку на прибуток (тобто фактично менше сплачувати податок на прибуток у наступному році)?
чи ця сума може бути зарахована при виплаті дивідендів у наступному році?
повернута ТОВ як надміру сплачена або ж включити у рядок 6 додатку АВ всю суму сплаченого авансового внеску за 2024 рік без врахування того, що частина авансового внеску була сплачена по невиплачених ще дивідендах?
Щодо питань 1, 2
Положеннями п. 54.1 ст. 54 Кодексу визначено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов’язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені Кодексом. Така сума грошового зобов’язання та/або пені вважається узгодженою.
Поняття дивіденди, передбачено п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу. Це платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Порядок сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів встановлено п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу
У разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними статтею 137 цього Кодексу (п.п. 57.1-1.1 п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу).
Відповідно до п.п. 57.1-1.2 п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу крім випадків, передбачених п.п. 57.1-1.3 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.
Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов'язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов'язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за базовою (основною) ставкою, встановленою статтею 136 цього Кодексу. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.
................Перейти до повного тексту