1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
15.01.2025 № 185/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення, щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомляє, що є громадянином України фізичною особою – підприємцем та володіє часткою 50 відс. в польській компанії, яка здійснює міжнародні перевезення. Відтак, є контролюючою особою, передбаченою підпунктом 39-2.1.2 пункту 39-2.1 статті 39-2 розділу I Кодексу, щодо цієї кампанії. Контрольована іноземна компанія (далі – КІК) зареєстрована в Республіці Польща, з якою в Україні укладена чинна Угода про уникнення подвійного оподаткування.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу скоригований прибуток КІК, якщо компанія протягом звітних періодів менше
50 відс. доходів отримала з пасивних джерел?
2. У разі відcутнocті зoбoв'язання рoзрахунку cкoригoванoгo прибутку КІК, чи зoбoв'язана контролююча особа у Звіті прo КІК запoвнювати графи 25-27
Звіту прo КІК? Якщo графи 25-27 підлягають запoвненню, тo яким чинoм?
3. У разі відcутнocті зoбoв'язання рoзрахунку cкoригoванoгo прибутку КІК, чи зoбoв'язана контролююча особа у Звіті прo КІК запoвнювати графи 31-33
Звіту прo КІК? Якщo графи 31-33 підлягають запoвненню, тo яким чинoм? Щo cаме cлід вказувати в "переліку oперацій" як "oперацію": перелік кoнтрактів з відпoвідним нерезидентoм, чи перелік інвойсів з відпoвідним нерезидентoм, чи перелік всіх cпецифікацій з відпoвідним нерезидентoм, тoщo?
4. У разі відcутнocті зoбoв'язання рoзрахунку cкoригoванoгo прибутку КІК, чи зoбoв'язана контролююча особа дoдавати дo пoдаткoвoї декларації прo майнoвий cтан і дoхoди (далі – Декларація) відпoвідний Дoдатoк КІК? Якщo зoбoв'язана пoдати разoм з Декларацією відпoвідні дoдатки КІК, тo яким чином такий Дoдатoк КІК cлід запoвнювати?
5. Якщo якіcь графи не відпoвідають ситуації КІК (наприклад, у КІК відcутнє пocтійне предcтавництвo в Україні), тo відпoвідна графа (наприклад графа 34 щoдo cуми прибутку, oтриманoгo від пocтійнoгo предcтавництва в Україні) взагалі не підлягають запoвненню, чи запoвнюютьcя прoчерками, чи в них прocтавляютьcя нулі, тoщo?
6. Що саме вважається "належним чином завіреною копією" для копії фінансової звітності КІК іноземної країни? Які наслідки передбачені чинним законодавством у разі подання копії фінансової звітності завіреної "не належним чином"?
Щодо першого – четвертого питань
КІК визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України
(підпункт 39-2.1.1 пункту 39-2.1 статті 39-2 розділу І Кодексу).
Пунктом 39-2.2 статті 39-2 розділу І Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Так, об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 39-2 розділу І Кодексу.
При цьому, норми статті 39-2 розділу І Кодексу передбачають перелік умов, у разі дотримання яких, скоригований прибуток КІК не включається до бази оподаткування контролюючої особи.
Так, підпунктом 39-2.4.1 пункту 39-2.4 статті 39-2 розділу І Кодексу визначено, що скоригований прибуток КІК не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі додержання таких умов:
а) між Україною та іноземною юрисдикцією місцезнаходження (реєстрації) КІК є чинний договір про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією та
б) виконується будь-яка з таких умов, зокрема:
- частка пасивних доходів КІК становить не більше 50 відс. загальної суми доходів КІК із всіх джерел.
У разі якщо частка пасивних доходів КІК становить більше 50 відс. загальної суми доходів КІК із всіх джерел, для цілей застосування статті 39-2 розділу І Кодексу такі доходи визнаються активними, за умови що КІК:
фактично виконує суттєві функції, несе ризики та використовує активи в операціях, що призводять до отримання відповідних активних доходів;
має необхідні ресурси для виконання зазначених функцій, управління ризиками та використання активів (кваліфікований персонал, основні фонди у власності або користуванні, достатній власний капітал тощо).
Згідно з підпунктом 39-2.4.3 пункту 39-2.4 статті 39-2 розділу I Кодексу у разі якщо прибуток КІК звільняється від оподаткування відповідно до положень цього пункту, контролююча особа звільняється від обов'язку розраховувати скоригований прибуток КІК відповідно до положень підпункту 39-2.3.2 пункту 39-2.3 статті 39-2 розділу I Кодексу.
Отже, звільнення від оподаткування прибутку КІК можливе при дотриманні вимог, визначених пунктом 39-2.4 статті 39-2 розділу І Кодексу.
Таким чином, у разі звільнення від оподаткування прибутку КІК відповідно до вимог, визначених пунктом 39-2.4 статті 39-2 розділу І Кодексу, контролююча особа звільняється від обов’язку розраховувати скоригований прибуток КІК.
Разом з тим, при звільненні від оподаткування прибутку КІК в обов’язковому порядку подається Звіт про КІК (повний) з відображенням умов такого звільнення.
Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 затверджено форму Звіту про КІК, скорочену форму Звіту про КІК та Порядок заповнення Звіту про КІК, скороченої форми Звіту про КІК і подання до контролюючого органу (далі – Порядок).
У Звіті про КІК та в Порядку його заповнення чітко прописані назви граф та порядок їх заповнення.
Отже, графи Звіту про КІК, в яких є показники для декларування підлягають заповненню.
У графі 25 Звіту про КІК відображається розрахунок скоригованого прибутку КІК, який здійснюється контролюючою особою на підставі фінансової звітності КІК із застосуванням особливостей, встановлених підпунктом 39-2.3.2 пункту 39-2.3 статті 39-2 розділу І Кодексу, обов’язкова графа для заповнення в будь-яких випадках.
Графи 25.1 – 25.3 Звіту про КІК є обов’язковими для заповнення, містять числове поле та заповнюються в гривнях без копійок, можуть бути як додатними так і від’ємними або дорівнювати нулю.
Разом з тим, у графі 27 Звіту про КІК зазначається прибуток КІК, звільнений від оподаткування (містить числове поле). Зазначається в гривнях без копійок.
У графі 28 Звіту про КІК у разі, якщо у графі 27 Звіту про КІК проставлено значення більше нуля, то у графах 28.1.1 – 28.1.2 або 28.2.1 – 28.2.2 або 28.3.1 – 28.3.3 обов’язково має бути зазначено відмітка(и) стосовно умови або умов звільнення від оподаткування прибутку КІК.
У разі відображення у графі 28 Звіту про КІК умов(и), на підставі якої/яких оподаткований прибуток КІК звільняється від оподаткування, у графах 25.1 – 25.3 Звіту про КІК проставляється нуль.
При цьому, у разі звільнення прибутку КІК від оподаткування додатки К, ЦП та ТЦ до Звіту не підлягають заповненню і, як наслідок, їх не потрібно подавати.
У графах 31 – 33 Звіту про КІК відображаються операції КІК із нерезидентами, із зазначенням: переліку операцій, повного найменування нерезидента, назви держави (території), коду країни, коду платника податку, зокрема:
У графі 31 Звіту про КІК зазначається перелік операцій КІК із нерезидентами, що зареєстровані у державах (на територіях), що включені до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Кодексу, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменування нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку). Інформація зазначається по кожній операції окремо.
Перелік держав (територій) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1045 "Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Кодексу, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року № 977".

................
Перейти до повного тексту