1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
13.01.2025 № 132/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення фізичної особи – підприємця ….. щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що є платником єдиного податку – третьої групи за ставкою 5 відсотків, здійснює підприємницьку діяльність за КВЕД 47.19 "Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах", укладає з контрагентами усні договори купівлі-продажу товару та отримує від них у вигляді попередньої оплати за такий товар аванс. У третьому кварталі 2024 року був отриманий аванс за товар, а фактичне повернення коштів покупцю відбулося за листом-заявою про повернення коштів вже в четвертому кварталі 2024 року.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
Чи потрібно уточнювати відомості за третій квартал податкової декларації, чи виключно зменшити дохід на суму фактично повернутих коштів і зазначити результати такого перерахунку в податковій декларації за четвертий квартал 2024 року та як за даної ситуації правильно відобразити операцію з повернення суми коштів (авансу) в книзі обліку доходів (в третьому чи четвертому кварталі 2024 року)?
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою I розділу XIV Кодексу.
Відповідно до п. 294.1 ст. 294 Кодексу податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи та податкових агентів платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів) є календарний квартал (крім податкового періоду податкової звітності з податку на додану вартість, визначеного п. 202.1 ст. 202 Кодексу).
Доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу).
До суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг) (абзац перший
п. 292.3 ст. 292 Кодексу).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до
ст. 296 Кодексу (п. 292.13 ст. 292 Кодексу).
Відповідно до п. 296.1 ст. 296 фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

................
Перейти до повного тексту