- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
28.11.2024 № 5483/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг у межах реалізації проєкту міжнародної технічної допомоги (далі – МТД) в описаній у зверненні ситуації та, керуючись 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, у рамках проєкту МТД Товариство уклало з Замовником проєкту МТД Договір на поставку певних товарів/послуг. Замовник є юридичною особою, що зареєстрована відповідно до законодавства Сполучених Штатів Америки та має статус Виконавця проєкту МТД, діє на території України на підставі Свідоцтва про акредитацію виконавця (юридичної особи - нерезидента) проекту (програми) МТД, виданого Міністерством економічного розвитку та торгівлі України (далі – МЕРТУ), має статус організації, яка в рамках надання технічної допомоги Україні впроваджує Проект енергетичної безпеки. Реєстраційна картка проекту видана МЕРТУ на підставі Угоди.
На підставі статті 1 Угоди Замовник, маючи статус Виконавця проєкту МТД, в рамках якого донором заявлено про право на отримання податкових пільг відповідно до міжнародних договорів України та передбачених податковим законодавством України, оплачує Постачальнику без ПДВ, а Постачальник, зі свого боку, постачає Товари Замовнику без нарахування ПДВ, як це передбачено пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи має право Товариство (платник ПДВ) продавати товари без ПДВ замовнику у межах вказаної у зверненні угоди;
2) яка ставка ПДВ повинна бути зазначена у податкових накладних відповідно до операцій, що здійснюються у межах вказаної у зверненні угоди.
3) яким чином потрібно заповнювати розділ "Отримувач (покупець)" у податкових накладних, враховуючи, що замовник є нерезидентом? Чи підлягають наданню замовнику податкові накладні;
4) чи необхідно складати податкові накладні у межах вказаної у зверненні угоди за правилом "першої події";
5) за яким курсом валют і на яку дату необхідно здійснювати перерахунок у гривні сум отриманих авансів в іноземній валюті для складання податкових накладних;
6) і 7) якщо постачальник у межах вказаної у зверненні угоди має право здійснювати продаж товарів без ПДВ, то чи правильно вказувати у графі 9 розділу "Б" податкових накладних код пільги "99999999"? Якщо ні, то який вказувати код пільги;
8) яким чином операції з постачання товарів/послуг без ПДВ повинні бути відображені у податковій звітності постачальника;
9) яка назва, реквізити та посилання на інтернет-сторінку узагальнюючої податкової консультації, що стосується вищезазначених питань?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.1 – 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Пунктами 3.1 та 3.2 статті 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. Якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Підпунктом "б" статті 1 Угоди від 07.05.1992 визначено, що будь-яка урядова або приватна організація Сполучених Штатів, що несе юридичну відповідальність за здійснення програм допомоги Сполучених Штатів, та будь-які співробітники такої приватної організації, які не є громадянами або не мешкають постійно в Україні і які перебувають тут у зв'язку з виконанням цих програм, звільняються (1) від будь-яких прибуткових податків, відрахувань на соціальне забезпечення або інших податків, що їх накладає Україна або будь-яка її організація, з доходів, одержаних у зв'язку із здійсненням програм допомоги Сполучених Штатів та (2) виплат будь-яких тарифів, зборів, мит, податків на імпорт та інших аналогічних податків або зборів на власне або домашнє майно, що ввозиться, вивозиться або використовується в Україні для особистого користування цих співробітників або членів їхніх сімей.
Порядок отримання права на звільнення від оподаткування ПДВ операцій, що здійснюються в рамках проєктів міжнародної технічної допомоги, регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 "Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги" (далі – Порядок № 153).
Виконавець – будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з партнером з розвитку або уповноваженою партнером з розвитку особою та забезпечує реалізацію проекту (програми), у тому числі на платній основі (пункт 2 Порядку № 153).
Субпідрядник – будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з виконавцем або реципієнтом, забезпечує реалізацію проекту (програми) в частині або в цілому та проводить процедури закупівлі за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги в рамках проекту (програми) (пункт 2 Порядку № 153).
Реципієнт – резидент (фізична або юридична особа), який безпосередньо одержує міжнародну технічну допомогу згідно з проектом (програмою)
(пункт 2 Порядку № 153).
Відповідно до пунктів 11 і 12 Порядку № 153 проєкти (програми) підлягають обов'язковій державній реєстрації, яка є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України.
Згідно з пунктом 18 Порядку № 153 державна реєстрація проєкту (програми) підтверджується реєстраційною карткою проєкту (програми), складеною за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 153 (далі – Реєстраційна картка проєкту (програми)), яка підписується заступником Державного секретаря Кабінету Міністрів України чи іншою уповноваженою особою Секретаріату Кабінету Міністрів України, засвідчується печаткою Секретаріату Кабінету Міністрів України та видається заявникові з надсиланням копії бенефіціарові протягом п'яти робочих днів від дати прийняття рішення про проведення державної реєстрації проєкту (програми).
Одночасно з видачею Реєстраційної картки проєкту (програми) робиться відповідний запис у реєстрі проєктів (програм) МТД та розміщується план закупівлі на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади (крім інформації, що становить комерційну таємницю).
Пунктом 23 Порядку № 153 визначено, що виконавець та субпідрядник, що реалізують право на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України (крім договорів, пов'язаних із виконанням робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему), щомісяця до 20 числа складає та подає в письмовому та електронному вигляді органові ДПС, в якому перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 до Порядку № 153. У разі коли виконавцем є юридична особа – нерезидент, що не перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження подається в письмовому та електронному вигляді органові ДПС за адресою акредитації такої особи на території України та в копії Секретаріатові Кабінету Міністрів України.
Особливості застосування валютних курсів при нарахуванні митних та податкових платежів визначено статтею 39-1 розділу І ПКУ.
Для цілей визначення податкових зобов'язань зі сплати податків і зборів застосовується офіційний курс валюти України до іноземної валюти, встановлений Національним банком України, що діє на 0 годин (пункт 39 -1.1. статті 39-1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Розміри ставок ПДВ встановлено статтею 193 розділу V ПКУ.
Пунктом 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що операції, зазначені у статті 185 розділу V ПКУ, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною у підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, яка є основною.
Податок на додану вартість становить 20 відс., 7 і 14 відс. бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.
Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Відповідно до абзаців другого та третього пункту 197.11 статті 197 розділу V ПКУ передбачено звільнення від оподаткування ПДВ, зокрема для операцій з:
постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;
................Перейти до повного тексту