1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
08.11.2024 № 5158/ІПК/99-00-21-02-03 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань подання звіту про контрольовані іноземні компанії та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що у період з 16.10.2018 по 22.09.2022 був засновником іноземної юридичної особи, яка зареєстрована у Республіці Білорусь та відповідно був контролюючою особою такої контрольованої іноземної компанії (далі – КІК). У вересні 2022 року було здійснено процедуру ліквідації юридичної особи – КІК, яка була завершена 22.09.2022. Таким чином платник податків втратив контроль над КІК з наведеної дати у зв’язку з чим ним було подано Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.
Практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації пов’язана зі складністю застосування положень Кодексу та полягає у необхідності формування чіткого розуміння обсягу податкових обов’язків.
Враховуючи вищезазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи потрібно подавати звіт про КІК, якщо станом на 31.12.2022 платник податків перестав бути контролюючою особою такої КІК?
2. Якщо так, то яким чином заповнювати звіт про КІК, якщо станом на 31.12.2022 платник податків перестав бути контролюючою особою такої КІК?
3. В які терміни, яким чином та з яким документом подавати звіт про КІК, якщо особа, яка повинна подавати звіт про КІК є юридичною особою на загальній системі оподаткування та платником ПДВ?
4. Враховуючи той факт, що остання фінансова звітність КІК була складена станом на 31.12.2021 та відсутня можливість підготувати фінансову звітність за 2022 рік у зв’язку з ліквідацією КІК чи буде порушенням законодавства відсутність завірених належним чином копій фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) 2022 рік?
5. Чи можна замінити завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за 2022 рік на інші документи та на які саме, у зв’язку з відсутністю можливості підготувати фінансову звітність за 2022 рік через ліквідацію КІК?
Щодо питань 1 – 5’
Підпунктом 39-2.1.1 пункту 39-2.1 статті 39-2 розділу I Кодексу визначено, що КІК визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України відповідно до правил, визначених Кодексом.
Відповідно до підпункту 39-2.1.2 пункту 39-2.1 статті 39-2 розділу I Кодексу та з урахуванням положень цієї статті контролюючою особою є фізична особа або юридична особа – резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) КІК.
Пунктом 39-2.2 статті 39-2 Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Так, об’єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 39-2 розділу І Кодексу. Зазначена частина прибутку КІК:
за результатами звітного податкового року збільшує об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи в порядку, визначеному розділом III Кодексу.
Підпунктом 134.1.7 пункту 134.1 статті 134 розділу III Кодексу встановлено, що об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є зокрема скоригований прибуток КІК, визначений відповідно до статті 39-2 розділу I Кодексу.

................
Перейти до повного тексту