1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
05.11.2024 № 5123/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ) щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомляє, що ( ) купив за кордоном (задекларовано привезенні на митну територію України як гуманітарна допомога) та безоплатно передав ( ) авто військовослужбовцю з метою сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану. Авто надано згідно заяви від військовослужбовця та наданих ним документів, а саме: військовий квиток, посвідчення УБД, довідка про бойове завдання, паспорт, картка про присвоєння ІПН. З військовослужбовцем був підписаний акт приймання – передачі благодійної допомоги у вигляді авто з зазначеною сумою ( ) грн. (вартість авто).
Враховуючи вищезазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Які документи потрібні від військовослужбовця для законних підстав на передачу йому авто як благодійної допомоги?
2. Чи є благодійний фонд податковим агентом у разі безоплатної передачі, авто військовослужбовцю, як фізичній особі, згідно акту приймання-
передачі?
3. Чи зобов'язаний благодійний фонд нарахувати та сплатити податок на доходи фізичних осіб (ПДФО 18 відс.) та військовий збір (ВЗ 1,5 відс.) як податковий агент у разі безоплатної передачі авто військовослужбовцю, як фізичній особі, згідно акту приймання-передачі? Якщо так, то в який термін треба сплатити податки?
4. Чи потрібно для нарахування податків податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) 18 відс. та військовий збір (ВЗ) 1,5 відс. застосовувати натуральний коефіцієнт до суми передачі благодійної допомоги ( ) грн?
5. Якою благодійною допомогою: цільовою або нецільовою буде безоплатна передача авто військовослужбовцю, як фізичній особі, згідно акта приймання-передачі?
6. Якщо благодійна допомога є цільовою, то чи зобов'язаний благодійний фонд нараховувати та сплачувати, відображаючи це у Додатку 4ДФ, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір від вартості автомобіля ввезеного на територію України, як гуманітарна допомога, та переданого військовослужбовцю, як фізичній особі, згідно акта приймання-передачі?
Правове регулювання благодійної діяльності регламентовано нормами Закону України від 05 липня 2012 року № 5073-VI "Про благодійну діяльність та благодійні організації" (далі – Закон № 5073).
Статтею 1 Закону № 5073 визначено, що благодійник – це дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності.
Суб’єктами благодійної діяльності є благодійні організації, які утворені та діють відповідно до Закону № 5073, а також інші благодійники та бенефіціари (ст. 4 Закону № 5073).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, визначено ст. 165 Кодексу.
Так, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків не включається сума (вартість) благодійної допомоги, яка виплачується (надається) благодійниками, у тому числі благодійниками – фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, в порядку, визначеному Законом № 5073 або виплачується (надається) благодійниками, у тому числі благодійниками – фізичними особами, у порядку, визначеному Законом № 5073, на користь, зокрема:
учасників бойових дій, зазначених у абзаці другому п.п. "а" п.п. 165.1.54
п. 165.1 ст. 165 Кодексу;
учасників бойових дій, військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників, визначених абзацом другим п.п. "в"
п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
Зазначені у п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу доходи не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку до 31 грудня включно року, наступного за роком, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан в Україні, та/або завершено здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (абзац п’ятнадцятий п.п. "в" п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Відповідно до п.п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 п. 170.13-1 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
Порядок оподаткування благодійної допомоги встановлено п. 170.7 ст. 170 Кодексу.
Відповідно до п.п. 170.7.1 п. 170.7 ст. 170 Кодексу для цілей оподаткування благодійна допомога поділяється на цільову та нецільову.
Цільовою є благодійна допомога, що надається під визначені умови та напрями її витрачання, а нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів.
Відповідно до п.п. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 Кодексу не включається до оподатковуваного доходу благодійна допомога, що надається згідно з
п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу у будь-якій сумі (вартості), що надається, зокрема:
платникам податку, визначеним абзацом другим п.п. "а", п.п. "б" та абзацом другим і п’ятим п.п. "в" п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, – для закупівлі або у вигляді спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення чи інших товарів (робіт, послуг) за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, чи для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування (обстеження, діагностики), забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення (п.п. "а" п.п. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 Кодексу).

................
Перейти до повного тексту