1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


Головне управління ДПС у м. Києві
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
29.10.2024 № 5032/ІПК/26-15-24-01-13-08
Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) розглянуло звернення на отримання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування норм законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до інформації, наведеної у зверненні платник податків повідомляє, що працює з іноземними замовниками, послуги будуть надаватись через біржу послуг, дохід за отримані послуги буде перераховуватись спочатку на гаманець аккаунта виконавця біржі послуг, далі на гаманець системи Рауоnner та в подальшому перерахований на підприємницький рахунок фізичної особи – підприємця.
Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи може фізична особа – підприємець надавати послуги іноземним замовникам на біржі послуг?
2. При отриманні доходів, які спочатку зараховуються на рахунок/гаманець біржі послуг, далі перераховані на рахунок відкритий у системі Рауоnner та в подальшому зараховуються на підприємницький рахунок фізичної особи – підприємця, чи вважаються зазначені грошові кошти, як такі, що оподатковуються за ставкою для третьої групи платників єдиного податку, а не доходами фізичної особи?
3. Яка дата вважається датою отримання доходу платником єдиного податку: дата отримання коштів за послуги на рахунок/гаманець біржі, чи дата отримання доходу на рахунок в системі Рауоnner, або ж дата зарахування коштів на рахунок фізичної особи – підприємця?
4. Яку суму необхідно включати до доходу фізичної особи – підприємця платника єдиного податку, якщо за кожен переказ коштів систем утримує комісію?
Щодо першого – четвертого питання
Відповідно до ст. 42 Конституції України кожен громадянин має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Згідно зі ст. 1 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-XII "Про зовнішньоекономічну діяльність" зі змінами та доповненнями (далі - Закон
№ 959) зовнішньоекономічна діяльність - це, зокрема, діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами.
Фізичні особи, які мають постійне місце проживання на території України, мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, якщо вони зареєстровані як підприємці (частина друга ст. 5 Закону № 959).
Відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, Законом України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII "Про валюту і валютні операції" зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2473), іншими законами України, а також нормативно-правовими актами Національного банку України (далі - НБУ), прийнятими відповідно до Закону № 2473.
Принципи валютного регулювання, які викладені у ст. 2 Закону № 2473, передбачають, зокрема, право фізичних та юридичних осіб - резидентів укладати угоди з резидентами та (або) нерезидентами та виконувати зобов'язання, пов'язані з цими угодами, у національній валюті чи в іноземній валюті, у тому числі відкривати рахунки у фінансових установах інших країн.
Частиною третьою ст. 4 Закону № 2473 передбачено, що резиденти з урахуванням обмежень, визначених Законом № 2473 та іншими законами України, мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції.
При цьому порядок відкриття рахунків в іноземних фінансових установах регулюється законодавством тієї країни, в якій відкривається рахунок.
Порядок проведення розрахунків за валютними операціями визначається Національним банком України (далі – НБУ) (частина четверта ст. 5 Закону
№ 2473).
Постановою Правління НБУ від 02 січня 2019 року № 5 затверджено Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті (далі - Положення № 5), яке визначає заходи захисту, запроваджені НБУ, порядок їх застосування (порядок здійснення валютних операцій в умовах запроваджених цим Положенням заходів захисту), а також порядок здійснення окремих операцій в іноземній валюті.
Відповідно до абзацу першого п. 16 розділу I Положення № 5 розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках.
Пунктом 23 розділу II Положення № 5 передбачено, що грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.
Одночасно зауважуємо, що Payoneer - це міжнародна платіжна система, а отже рахунки відкриті у вказаній системі не вважаються рахунками, відкритими у банківських установах.

................
Перейти до повного тексту