1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
24.10.2024 № 4935/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ) щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні зазначає, що є фізичною особою – підприємцем, який перебуває на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного податку третьої групи. Також платник здійснює посередницьку діяльність у сфері полімерів, а у торгівлі (посередництві) паливом, рудами, металами не займається. В заяві на спрощену систему оподаткування платник вказував, що здійснює діяльність за виключенням торгівлі паливом, рудами і металами у витязі з реєстру платників єдиного податку цей факт виключення також зазначено.
КВЕД 46.12 "Діяльність посередників у сфері торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами" шляхом надання посередницьких послуг суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність з оптової торгівлі пальним.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи має право платник працювати на спрощеній системі оподаткування фізична особа – підприємець платник єдиного податку третьої групи за КВЕД 46.12 посередницька діяльність у торгівлі полімерами (за виключенням торгівлі паливом, рудами, металами)?
Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Комерційне посередництво (агентські відносини) у сфері господарювання регламентуються главою 31 (ст. ст. 295 – 305) Господарського кодексу України (далі – ГКУ).
Згідно зі ст. 295 ГКУ комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб'єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб'єкта, якого він представляє.
Не є комерційними агентами підприємці, що діють хоча і в чужих інтересах, але від власного імені.
Згідно зі ст. 301 ГКУ відповідно до агентського договору комерційний агент одержує агентську винагороду за посередницькі операції, що здійснені ним в інтересах суб'єкта, якого він представляє, у розмірі, передбаченому договором.
Агентська винагорода виплачується комерційному агенту після оплати третьою особою за угодою, укладеною з його посередництвом, якщо інше не передбачено договором сторін.
Зважаючи на викладене, за агентським договором комерційний агент діє від імені суб’єкта, якого представляє.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1
розділу XIV Кодексу.
Відповідно до абзацу другого п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

................
Перейти до повного тексту