1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
24.10.2024 № 4932/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ ""(далі – ТОВ) щодо відображення донарахованих сум згідно податкових повідомлень-рішень за результатами документальної планової виїзної перевірки в податковій декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація), та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, за результатами документальної планової виїзної перевірки контролюючим органом складено податкове повідомлення-рішення, яким було донараховано податок на прибуток за минулі звітні періоди (2019-2020 роки).
Податкове повідомлення-рішення не оскаржувалось ТОВ, донарахований податок на прибуток був сплачений в повному обсязі.
Як зазначає платник, згідно п. 50.1 ст. 50 Кодексу обов’язок складання уточнюючого розрахунку передбачено тільки для виправлення самостійно виявлених помилок, а суми завищення/заниження податкового зобов’язання з податку на прибуток будуть відображені тільки в інтегрованій картці платника податків і відображати їх в податковій звітності не потрібно.
Водночас, платник зазначає, що в такому випадку буде розбіжність на суму донарахованого або зменшеного податку на прибуток між даними бухгалтерського обліку та податковою звітністю, оскільки відповідно до п. 4 Національного Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.05.1999 № 137 (зі змінами і доповненнями) виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).
Платник зазначає, що виправлення помилок минулих років оформлюється у місяці виявлення помилки бухгалтерською довідкою, в якій наводиться зміст помилки, сума та кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку, якою виправляється помилка.
ТОВ під час складання податкової декларації з податку на прибуток за I півріччя 2024 року було скориговано фінансовий результат станом на 01.01.2024 та відображено в рядку 3.2.4 додатку PI до рядка 03 РІ податкової декларації, уточнення були відображені і у фінансовій звітності підприємства.
Водночас, під час камеральної перевірки податкової декларації було виявлено помилку стосовно коригування донарахованої суми з податку на прибуток за результатами документальної перевірки та звернуто увагу на поданні уточнюючої декларації та відновлення рядка 3.2.4 додатку PI до рядка 03 РІ податкової декларації до початкової суми.
ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Яким чином відобразити в поточній декларації донарахований податок на прибуток за попередні звітні періоди, щоб показники декларації співпадали з показниками фінансової звітності:
- чи в декларації підприємства (який рядок)?
- чи додатках до неї (зокрема додаток PI)?
2. Чи правомірним буде визнавати донарахований за результатами податкового повідомлення-рішення податок на прибуток за попередні звітні періоди – витратами поточного періоду?
Відповідно до п. 137.1 ст. 137 Кодексу податок на прибуток підприємств нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною ст. 136 Кодексу, від бази оподаткування згідно зі ст. 135 Кодексу, якою є грошове вираження об’єкту оподаткування, визначеного згідно зі ст. 134 Кодексу з урахуванням положень Кодексу.
Об’єктом оподаткування податком на прибуток згідно з положеннями
п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.
Отже, базою для розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток є фінансовий результат до оподаткування, визначений на підставі даних бухгалтерського обліку.
Контролюючі органи, визначені п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Кодексу, мають право проводити перевірку правильності та повноти визначення фінансового результату до оподаткування згідно з бухгалтерським обліком відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (п.п. 20.1.44 п. 20.1 ст. 20 Кодексу).

................
Перейти до повного тексту