1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
16.10.2024 № 4862/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей оподаткування ПДВ операцій з реорганізації підприємства шляхом виділу та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як викладено у зверненні, загальними зборами учасників Товариства (платник ПДВ) планується прийняти рішення про виділ з нього нової юридичної особи та передачі до неї за розподільчим балансом частини майна, майнових прав та обов’язків (зобов’язань) Товариства.
Рішення про виділ буде оформлено нотаріально засвідченим протоколом загальних зборів.
Додатком до протоколу загальних зборів буде визначений перелік майна, майнових прав та обов’язків, що будуть передані до нового товариства, утвореного в результаті реорганізації.
Згідно з нотаріально засвідченим протоколом загальних зборів буде затверджений розподільчий баланс та додатки до нього, акт прийому-передачі документів тощо.
В результаті виділу частки учасників у статутному капіталі Товариства, з якого здійсниться виділ, перейдуть в частки нового товариства, що виділиться, із збереженням співвідношення часток учасників Товариства, що існуватиме до виділу.
Операції з передачі та отримання майна, здійснені в результаті реорганізації, будуть відображені в балансах та звітності обох товариств, а також в ДПС за місцем реєстрації обома товариствами подані відомості про об’єкти оподаткування за формою № 20-ОПП.
З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи підлягає оподаткуванню ПДВ операція з передачі за розподільчим балансом частини майна від Товариства, яке реорганізується шляхом виділу, до нової юридичної особи, яка буде створена в результаті такого виділу?;
2) чи вважається операція з передачі за розподільчим балансом частини майна від Товариства до нової юридичної особи безкоштовно наданими товарами, роботами, послугами та об’єктом оподаткування ПДВ?;
3) чи правомірно Товариство, у зв’язку з відсутністю визначення термінів "реорганізація", "виділ", "виділення", передбаченими статтею 14 Кодексу, відповідно до норм пункту 5.3 статті 5 Кодексу керується нормами статті 109 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) та статтями 47, 54 та 55 Закону України від 06 лютого 2018 року № 2275-VIII "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" (далі – Закон № 2275)?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Статтею 5 Кодексу визначено, що поняття, правила та положення, установлені Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 Кодексу. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу.
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 Кодексу інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Відповідно до частини першої статті 56 Господарського кодексу України, суб`єкт господарювання – це господарська організація, яка може бути утворена за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.
Відповідно до статті 109 ЦКУ виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов`язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб. Після прийняття рішення про виділ учасники юридичної особи або орган, що прийняв рішення про виділ, складають та затверджують розподільчий баланс.
Статтею 47 Закону № 2275 визначено, що виділом є створення одного або більше товариств із переданням йому (їм) згідно з розподільчим балансом частини майна, прав та обов’язків товариства, з якого здійснюється виділ, без припинення останнього.
Відповідно до підпункту 14.1.13 пункту 14.1 статті 14 Кодексу безоплатно надані товари, роботи, послуги:
а) товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів;

................
Перейти до повного тексту