- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Індивідуальна податкова консультація
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
14.10.2024 № 4802/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення, щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що є контролером іноземної компанії, яка .2020 зареєстрована за законодавством Великої Британії. Компанія взята на облік у Головному управлінні ДПС у м. Києві як нерезидент, що відкриває рахунки в банках України. Компанія має відкриті рахунки в банку в Україні.
Платник податків, як власник та директор іноземної компанії, розглядає можливість придбання Компанією цінних паперів інституту спільного інвестування – інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду в Україні.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Чи дохід Приватної компанії обмеженої акціями " " від збільшення ціни інвестиційних сертифікатів в фінансовому обліку в порівнянні з ціною їх придбання, є активним доходом та, відповідно він не буде враховуватись при розрахунку частки пасивних доходів такої компанії для визначення її загального оподаткованого доходу, який є об’єктом оподаткування податком на прибуток в Україні?
Контрольованою іноземною компанією (далі – КІК) визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (підпункт 39-2.1.1 пункт 39-2.1 статті 39-2 розділу І Кодексу).
Пунктом 39-2.2 статті 39-2 розділу І Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Так, об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 39-2 розділу І Кодексу.
При цьому норми статті 39-2 розділу І Кодексу передбачають перелік умов, у разі дотримання яких, скоригований прибуток КІК не включається до бази оподаткування контролюючої особи.
Так, підпунктом 39-2.4.1 пункту 39-2.4 статті 39-2 розділу І Кодексу визначено, що скоригований прибуток КІК не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі додержання таких умов:
а) між Україною та іноземною юрисдикцією місцезнаходження (реєстрації) КІК є чинний договір про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією та
б) виконується будь-яка з таких умов, зокрема:
- частка пасивних доходів КІК становить не більше 50 відсотків загальної суми доходів КІК із всіх джерел.
У разі якщо частка пасивних доходів КІК становить більше 50 відсотків загальної суми доходів КІК із всіх джерел, для цілей застосування статті 39-2 розділу І Кодексу такі доходи визнаються активними, за умови що КІК:
фактично виконує суттєві функції, несе ризики та використовує активи в операціях, що призводять до отримання відповідних активних доходів;
має необхідні ресурси для виконання зазначених функцій, управління ризиками та використання активів (кваліфікований персонал, основні фонди у власності або користуванні, достатній власний капітал тощо).
Згідно з підпунктом 39-2.4.3 пункту 39-2.4 статті 39-2 розділу I Кодексу у разі якщо прибуток КІК звільняється від оподаткування відповідно до положень цього пункту, контролююча особа звільняється від обов'язку розраховувати скоригований прибуток КІК відповідно до положень підпункту 39-2.3.2
пункту 39-2.3 статті 39-2 розділу I Кодексу.
Таким чином, звільнення від оподаткування прибутку КІК можливе при виконанні вимог, визначених пунктом 39-2.4 статті 39-2 розділу І Кодексу.
Отже, у разі звільнення від оподаткування прибутку КІК відповідно до вимог, визначених пунктом 39-2.4 статті 39-2 розділу І Кодексу, контролююча особа звільняється від обов’язку розраховувати скоригований прибуток КІК.
Враховуючи вищезазначене, якщо контролююча особа здійснює контроль над іноземною юридичною особою, яка зареєстрована відповідно до законодавства Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, з яким Урядом України укладено Угоду про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал та частка пасивних доходів такої компанії становить не більше 50 відсотків загальної суми доходів КІК із всіх джерел, то скоригований прибуток цієї компанії не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу такої контролюючої особи.
Разом з тим, підпунктом 14.1.268 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що до пасивних доходів належать доходи у вигляді:
процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, на вклад (депозит) у кредитних спілках, інших процентів (у тому числі дисконтних доходів);
процентного або дисконтного доходу за іменним ощадним (депозитним) сертифікатом;
плати (відсотків), що розподіляється відповідно до пайових членських внесків членів кредитної спілки;
доходу, який виплачується компанією, що управляє активами інституту спільного інвестування, на розміщені активи відповідно до закону, включаючи дохід, що виплачується (нараховується) емітентом у результаті викупу (погашення) цінних паперів інституту спільного інвестування, який визначається як різниця між сумою, отриманою від викупу, та сумою коштів або вартістю майна, сплаченою платником податку продавцю (у тому числі емітенту) у зв'язку з придбанням таких цінних паперів, як компенсація їх вартості;
................Перейти до повного тексту